آخرین اخبار

سخنگوی دولت: دولت قبل حقوق کارمندان را به روش داروغه ناتینگهام پرداخت می‌کرد

سخنگوی دولت گفت: وقتی رییسی وارد اولین جلسه دولت شد که وزرا هنوز به دولت قبل اختصاص داشتند، رییس بانک مرکزی وقت می‌گوید پول نداریم حقوق این ماه را بدهیم، آقای رییسی می‌گوید پس تا قبل از آن چه می‌کردید؟ گفتند خلق پول می‌کردیم، حقوق دادن با خلق تورم همانند اقدامی بود که داروغه [ناتینگهام]در کارتون رابین هود می‌کرد.

اشتراک گذاری
02 آذر 1402
کد مطلب : 9664

سخنگوی دولت

توازن/به گزارش رویداد۲۴؛  به گزارش ایرنا؛ سخنگوی دولت گفت: وقتی رییسی وارد اولین جلسه دولت شد که وزرا هنوز به دولت قبل اختصاص داشتند، رییس بانک مرکزی وقت می گوید پول نداریم حقوق این ماه را بدهیم، آقای رییسی می گوید پس تا قبل از آن چه می کردید؟ گفتند خلق پول می کردیم، حقوق دادن با خلق تورم همانند اقدامی بود که داروغه [ناتینگهام] در کارتون رابین هود می‌کرد.

علی بهادری جهرمی در نشستی با عنوان «آقای سخنگو از دولت چه خبر؟» که بسیج داشجویی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی برگزار کرد، اظهار داشت: لطیفی رییس سازمان اداری و استخدامی در یکی از جلسات اخیر دولت نکته ای مطرح کرد که درباره فاصله خوابگاه دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی با پردیس مرکزی بود که رییس جمهور دستور جابه جایی با سایر دستگاه ها را داد، لذا صدای دانشجو بلافاصله در صحن هیأت دولت شنیده می شود، مردمی بودن این است که مطالبه مردم از اقشار مختلف بلافاصله در صحن دولت شنیده شود.

وی افزود: این یعنی واقعی بودن نه کیک، صدای مردم را باید شنید و برای حل آن برنامه ریزی کرد؛ آیا اقدامات دولت به سمت حل مسائل مردم است؟ مرکز آمار اعلام کرد رشد اقتصادی نیمه اول سال از ۷ درصد عبور کرد در حالی که در دهه گذشته نزدیک به صفر بود، اگر موفق شدیم رشد اقتصادی را میانگین ۴.۲ درصد در ۲ سال و نیم اخیر کنیم، به خاطر راه اندازی کارگاه های تولیدی و کشاورزی مردمی و خصوصی بوده است که اشتغال ایجاد شده است؛ مگر دولت کشاورزی یا تولید می کند؟

سخنگوی دولت بیان کرد: مردم محور امور اقتصادی شده اند، دشمن ما بعد از اینکه از اقدامات نظامی ناامید شد، رو به سمت جنگ های اقتصادی، رسانه ای و شناختی آورد، در سال های اخیر هدف آنها فلج کردن اقتصاد کشور بود لذا اولا بانک مرکزی را تحریم کردند ثانیا فروش نفت را تحریم کردند، دولت سیزدهم بر خلاف رویه دولت قبل به جای مذاکره که نتیجه آن بعد از یک دهه تقریبا هیچ بود، با تغییر رویکرد سیاست خارجی که برگشت به مردم بود و توسعه تجارت خارجی غیر نفتی را هدف گذاری کرد، در این دو سال علی رغم اینکه حجم تجارت خارجی غیر نفتی در انتهای دهه گذشته به کمتر از ۸۰ میلیارد دلار رسیده بود، در این دو سال توانستیم رکورد حجم تجارت خارجی تاریخ کشورمان اعم از دوره تحریم و غیر تحریم را بشکنیم و به ۱۱۲ میلیارد دلار تجارت خارجی غیر نفتی در پایان ۱۴۰۱ برسیم.

بهادری‌جهرمی ادامه داد: مگر دولت این کار را کرد؟ مردم این دستاورد را داشتند و دولت تنها زمینه را فراهم کرد، در صادرات سیب مشکلات با پاکستان و در صادرات فلفل دلمه ای مشکلات صادرات به روسیه را حل کردیم، توافق نامه های تجارت ترجیحی با کشورهای مختلف، کاهش هزینه های ترانزیت کالا، اعطای تسهیلات، سرعت بخشی به نظامات گمرکی و کاهش تأخیرهای مرزی را دولت زمینه سازی کرد، وقتی مردم پای کار بیایند، تحریم آمریکا دیگر اثرگذار نیست.

خلق پول در دولت قبل به روش داروغه ناتینگهام

اینکه تولید گندم در دوسال گذشته به بیش از ۲ برابر افزایش یافت، گفت: در این دو سال؛ تورم در روزی که دولت سیزدهم شروع به کار کرد، بر اساس اعلام رییس کل بانک مرکژی آن زمان ۵۹.۹ درصد بود، وقتی آقای رییسی وارد اولین جلسه دولت شد که وزرا هنوز به دولت قبل اختصاص داشتند، رییس بانک مرکزی وقت می گوید پول نداریم حقوق این ماه را بدهیم، آقای رییسی می گوید پس تا قبل از آن چه می کردید؟ گفتند خلق پول می کردیم، حقوق دادن با خلق تورم همانند اقدامی بود که داروغه [ناتیگهام] در کارتون رابین هود می‌کرد؛ اگر حقوق متناسب با حقوق سال قبل پیش بینی شود و بدون در نظر گرفتن خلق پول باشد، نتیجه آن همین تورم است، سرعت خلق نقدینگی به ۴۰ درصد رسیده بود.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: کشورهای دارای اقتصاد آینده جهان و جمعیت گسترده و در هندسه اقتصاد جهان نقش دارند اعلام کردند ما تحریم ایران را به رسمیت نمی شناسیم و ایران را عضو گروه اقتصادی خود می کنیم، این عضویت در اتحادیه های جهانی، همان زیرساختی است که دولت فراهم کرده است، در جلسه اول ریاست جمهوری آیت الله رییسی، وزیر نفت سابق می گوید نفت ما روی آبها مانده و کسی نمی خرد.

پیشنهاد زنگنه به رئیسی: نفت کشور را به قیمت پایین تر بفروشیم

بهادری‌جهرمی اضافه کرد: لذا پیشنهاد می دهد نفت را با قیمت پایین بدهیم اما الان نه تنها نفت روی آب نداریم بلکه اتکا به نفت کاهش یافته و درآمدهای عمومی از مالیات از نفت عبود کرد، در ۷ ماهه امسال ۵۲ درصد درآمدهای عمومی ما از مالیات بوده نه نفت، این بدان معنی نیست که درآمدهای نفتی کاهش یافته است بلکه درآمدهای نفتی را سرمایه گذاری کرده ایم و پتروپالایشگاه در دست ساخت داریم، پالایشگاه فراسرزمینی داریم همه اینها در این دو سال اتفاق افتاده است، پالایشگاه خارجی را اجاره کردیم و با توان مهندسی خودمان فعال کردیم که ظرف ۶ ماه زیر بار رفت، امکان تحریم آن هم وجود ندارد.

کاسب فساد نیستیم

وی ادامه داد: مالیات هم افزایش دو و نیم برابری نسبت به ۹ سال قبل داشت اما باعث فشار به بخش های مولد اقتصادی نشد، در حالی که در دهه های گذشته مالیات از تولیدکننده ۲۵ درصد بود در این دولت به ۱۸ درصد کاهش دادیم، ما کاسب فساد نیستیم، مؤدیان مالیاتی در این دولت از ۲.۵ به ۹ میلیون شخص رسید و دنبال فراری های مالیاتی بودیم.

این دولت مرد زیر بار رفتنِ کارهای سخت است

وی ادامه داد: این دولت موضوعات روی زمین مانده را از روی زمین برمی دارد، ۴۰ سال بود می گفتند سواحل آزادسازی شود اما این دولت آن را عمل کرد، امضاهای طلایی را حذف کردیم، تعرفه گذاری پرستاری را اجرا کردیم، رتبه بندی معلمان را بعد از ۱۰ سال انجام دادیم، ۱۸ میلیون درگاه غیر مجاز بانکی را شناسایی کردیم جلوی فرار مالیاتی را گرفتیم، این دولت مرد زیر بار رفتن کارهای سخت است.

نگاه دولت به درمان بلندمدت اقتصاد است/ مردم میدان دار جنگ رسانه‌ای شوند

دبیر هیأت دولت گفت: دولت باید زیرساخت را فراهم کند تا رشد تولیدات کشاورزی داشته باشیم، مدیریت جهادی در دست اجراست، امسال ساخت یک میلیون مسکن شهری و روستایی هدف گذاری شد که تا الان برای ۴۵۰ هزار واحد زمین اختصاص داده ایم، اگر می فهمیم که ارز رانتی داده شده است که باعث شد دهک های اول نتوانند گوشت و مرغ بخرند، لذا جلوی آن را گرفتیم، دولت به جنگ این کارها رفت چون نگاهش به درمان بلندمدت اقتصاد است.


بیشتر بخوانید: سخنگوی دولت: در بهار امسال رشد ۶.۲ درصدی اقتصاد را شاهد بودیم!


بهادری‌جهرمی درباره نبود تیم رسانه ای قوی گفت: رهبر معظم انقلاب هم در این خصوص تذکر دادند، اقداماتی برای اصلاح ساختار اطلاع رسانی دولت انجام دادیم، افزایش بودجه رسانه های دولت را در دستور کار قرار دادیم، اما فضا هم به دلیل مشکلات سالهای گذشته و تورم طولانی مدت هنوز مناسب نیست مردم ناراضی هستند لذا در این ایام صدای دولت به راحتی شنیده نمی شود، دشمن تمام قد در مقابله و مخالفت با دولت ایستاده است و بودجه ها و هزینه های رسمی مصوب کرده است، لذا اینجا هم باید مردم میدان دار شوند تا مانند جنگ اقتصادی پیروز شویم، دولت باید زمینه ورود مردم به این جنگ رسانه‌ای را فراهم کند، فضای جامعه را طوری کرده اند که اگر کسی دستاوردی را بگوید، او را هو کنند.

تورم از ۸۰ درصد به ۳۲ درصد کاهش یافت

وی افزود: ما منکر بالا بودن تورم و نرخ بیکاری فعلی نیستیم اما این را هم بگوییم که تورم از ۶۰ به ۴۰ درصد و نرخ بیکاری ۲ درصد کاهش داشته است. نرخ نقدینگی از ۴۲ به ۲۶ درصد کاهش یافته است تورم تولیدکننده در ابتدای این دولت ۸۰ درصد بود که در تورم مصرف‌کننده هم اثر دارد اما الان به ۳۲ درصد رسیده است، این دستاوردها باید گفته شود، تورم فعلی بالاست اما آن را هم بگوییم از ۸۰ به ۳۲ رصد رسیده است.

سخنگوی دولت اظهار داشت: در ماجرای غزه اگر مردم مظلوم فلسطین برای بازپس گیری حق غصب شده خود پیش می روند، می گویند او حمله کرده است یعنی ماجرا را ناقص می گویند.

قیمت خودرو را هم دولت تعیین نمی کند در اختیار شورای رقابت است

سخنگوی دولت در خصوص ماجرای اتاق بازرگانی اظهار کرد: اتاق بازرگانی به دولت ربط ندارد و جزء دولت نیست اسم آن را پارلمان بخش خصوصی گذاشته اند، قانونگذار هم این صلاحیت را به آن داده است ممکن است مسیری که می رود با ما همخوان باشد یا نباشد، قیمت خودرو را هم دولت تعیین نمی کند در اختیار شورای رقابت است و قانون این صلاحیت را واگذار کرده است، معاون اول رییس جمهور نامه رسمی به شورای رقابت زد و اعلام کرد ما این نرخ ها را قبول نداریم.

دولت سیزدهم با سایر قوا، دست به یقه نمی‌شود/ اهل دعوای درون خانوادگی نیستیم

بهادری جهرمی درباره برکناری معاون سیاسی وزیر کشور گفت: هر وزیری حق دارد معاونان خود را جابجا کند، رویکرد دولت هم در این خصوص روشن است، اگر دنبال آن هستید که دولت با سایر قوا دست به یقه شود، بدانید که رویکرد این دولت اینگونه نیست، رهبر معظم انقلاب هم بارها اعلام کرده اند دولت باید با سایر قوا هماهنگ باشد، ما اهل دعوای درون خانوداگی نیستیم، طرف دعوای ما، دشمن بیرون است، اولویت اصلی مردم ما، مسکن و معیشت است نه دعواهای قوا با هم.

وی ادامه داد: وام مسکن روستایی را در این دولت از زیر ۱۰۰ میلیون تومان به بالای ۳۵۰ میلیون تومان با نرخ سود ۵ درصد و بازپرداخت ۲۰ ساله تغییر دادیم چون اوایت ما کوچ دادن به روستاهاست.

وی تصریح کرد: وام ازدواج هم الان ۲۲۰ میلیون تومان برای هر یک از زوجین است، در این دو سال یک وام تکلیفی فرزندآوری اضافه شد، در این دو سال علاوه بر وام مسکن و اشتغال و ازدواج که اعداد آن هم افزایش یافته، وام فرزندآوری هم افزوده شد که لذا تأمین اعتبارات طبیعی است با تأخیر مواجه شود، جلسه شورای عالی مسکن تقریبا هر ۳ هفته یک بار تشکیل می شود و بانک های متخلف که تسهیلات مسکن ندهند، جریمه می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =