آخرین اخبار

حماس: بیانیه نشست ریاض ناامیدکننده بود/ کشور‌های عربی از اهرم فشار خود استفاده نکردند

اسامه حمدان، از رهبران حماس بیانیه پایانی نشست عربی-اسلامی در ریاض را ناامید کننده توصیف و گفت: از برادران عرب و مسلمان خود انتظار داشتیم که اهرم‌های قدرت خود را در نشست ریاض با هدف توقف درد و رنج مردم غزه به کار گیرند.

اشتراک گذاری
22 آبان 1402
کد مطلب : 9385

حماس: بیانیه نشست ریاض ناامیدکننده بود/ کشور‌های عربی از اهرم فشار خود استفاده نکردند

توازن/به گزارش رویداد۲۴؛ یکی از رهبران جنبش حماس بیانیه نشست دو روز پیش ریاض را نا امید کننده توصیف کرد و گفت که کشور‌های عربی و اسلامی از اهرم‌های قدرت خود استفاده نکرده‌اند.

«اسامه حمدان» از رهبران جنبش مقاومت اسلامی حماس در یک کنفرانس خبری بیانیه پایانی نشست عربی-اسلامی در ریاض را «نا امید کننده» توصیف کرد.

او به شبکه المیادین گفت: «از برادران عرب و مسلمان خود انتظار داشتیم که اهرم‌های قدرت خود را در نشست ریاض با هدف توقف درد و رنج مردم غزه به کار گیرند».

نشست مشترک اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی روز شنبه (۲۰ آبان) با هدف بررسی راه‌های توقف جنگ در غزه با حضور سران کشور‌ها در ریاض پایتخت عربستان سعودی برگزار شد و به گفته ناظران در نهایت منجر به هیچ اقدام محسوس و متفاوتی نشد.

اسامه حمدان به المیادین گفت که فقط ساکنان غزه بر این منطقه حکومت خواهند کرد؛ او تأکید کرد: «خون و جانمان هزینه آزادی‌مان خواهد شد».

جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز دیروز به شدت از نشست ریاض انتقاد کرد و در بیانیه‌ای گفت: «بیانیه پایانی بیانگر شانه خالی کردن تمام کشور‌های عربی و اسلامی از وظایفشان و فرار از وظیفه دفاع از امنیت ملی عربی و اسلامی و دست کشیدن از فلسطین و مردم آن در برابر رژیم صهیونیستی و حامیان غربی آن بود».

«اسامه حمدان»، اما در ادامه سخنان خود به بمباران بیمارستان‌های غزه اشاره کرد و گفت: «رژیم اشغالگر هنگام بمباران بیمارستان المعمدانی، تلاش کرد جنایت خود را مخفی نگه دارد، اما امروز با جنگنده‌ها بیمارستان‌ها را بمباران می‌کند؛ مسئولیت این جنایات بر گردن همه کسانی است که نتوانستند برای متوقف کردن آن کاری انجام دهند».

وی با اشاره به اینکه ارتش اشغالگر به طور شبانه روزی در هر متر مربع در خیابان‌های غزه متحمل حملات دردناکی می‌شود، افزود: «آن دسته از نظامیانی که در میدان نبرد کشته نشوند، به وسیله موشک‌های الیاسین ۱۰۵ داخل تانک‌های مرکاوا خفه می‌شوند».

انتقاد و نا امیدی گروه‌های فلسطینی از نشست ریاض در حالی است که جنبش حماس پیش از آغاز نشست در بیانیه‌ای از کشور‌های شرکت کننده خواسته تا «تصمیم تاریخی و سرنوشت‌ساز» اتخاذ کنند.

این گروه مقاومت در کانال تلگرامی خود از سران کشور‌های حاضر در نشست ریاض خواسته بود تا برای اجرای این امر، از همه اهرم‌های قدرت عربی و اسلامی خود استفاده کنند تا به آمریکا به عنوان «مسئول مستقیم نسل کشی دسته جمعی مردم فلسطین» در نوار غزه است، فشار وارد کنند.

ناتوانی کشور‌های عربی از اتخاذ تصمیم مهم و عملی در قبال غزه در حالی است که حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران امروز گفت: «در نشست کارشناسان ارشد برای تنظیم بیانیه پایانی اجلاس ریاض، تحفظات ایران درباره بند‌هایی از بیانیه رسما اعلام و در یادداشتی به دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی ارسال شد».

از سوی دیگر شبکه «المیادین»، بامداد امروز (دوشنبه)، به نقل از چند منبع سیاسی خبر داد که به علت مخالفت اشغالگران اسرائیلی با ورود کمک‌های بشردوستانه ایران از طریق گذرگاه رفح به غزه، مصر از پذیرش این کمک‌ها عذرخواهی کرده است».

تعدادی از بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی نوار غزه طی روز‌های گذشته اتمام ذخایر سوختی خود و نیاز فوری به ملزومات پزشکی را اعلام کرده‌اند که رژیم صهیونیستی تا این لحظه اجازه ورود بسیاری از کمک‌های ارسالی به غزه را نداده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =