آخرین اخبار

مسئولان کهگیلویه و بویراحمد قدر فرصت جام جهانی را می‌دانند؟/ تجربه اکسپو۲۰۲۰ تکرار نشود

جام جهانی قطر فرصت خوبی برای معرفی ظرفیت‌های کهگیلو یه و بویراحمد است اما آیا مسئولان از این فرصت به خوبی استفاده می‌کنند؟

اشتراک گذاری
09 خرداد 1401
کد مطلب : 836

به گزارش توازن و به نقل از خبرگزاری فارس از یاسوج، در نشست روز گذشته شورای برنامه‌ریزی و توسعه کهگیلویه و بویراحمد استاندار و معاون اقتصادی مباحث جدیدی را در خصوص صادرات محصولات این استان به خارج از کشور مطرح کردند.

مسئولان کهگیلویه و بویراحمد قصد دارند از طریق وزارت امور خارجه و اتاق بازرگانی ایران از فرصت جام جهانی که آبان تا آذر ماه در قطر برگزار می‌شود برای صادرات و تبلیغات محصولاتشان استفاده کنند.

کهگیلویه و  بویراحمد دارای ظرفیت خوبی در تولیدات باغی از جمله سیب، لیمو، گردو و همچنین گل رز در بخش کشاورزی است که اگر به استاندارد‌های جهانی نزدیک شوند می‌توانند بازار خود در قطر و سایر کشورهای غربی حوزه خلیج فارس را پیدا کردند.

آب معدنی؛ کهگیلویه و بویراحمد دارای چشمه‌های زیادی است و واحدهای زیادی در زمینه تولید آب معدنی فعالیت دارند، نیاز است محصولات آب معدنی استان به استاندارد لازم برسند تا در بسته صادراتی قرار گیرند.

گیاهان دارویی؛ کهگیلویه و بویراحمد دو هزار گونه گیاه دارویی دارد که ۲۵۰ مورد از آنها گونه‌های کمیاب هستند محصولات گیاهی این استان می‌تواند در قالب دمنوش صادر شوند.

اما تولیدات دانش‌بنیان؛ شرکت زرد بند و سینره دو واحد تولید کننده محصولات دانش‌بنیان هستند که محصولات آرایشی و بهداشتی این واحدها می‌توانند معرف ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کهگیلویه و بویراحمد در قطر و سایر کشورهای حوزه‌های خلیج فارس باشد، البته این استان در سایر حوزه‌های دانش‌بنیان قابلیت‌هایی دارد.

حوزه گردشگری، از کهگیلویه و بویراحمد می‌توان به عنوان جزیره کوچک در جنوب غربی ایران یاد کرد و می‌توان در قالب‌های مختلف استان را معرفی کرد، به غیر از این موارد، بر روی محصولات صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد برای صادرات می‌توان استفاده کرد.

اما با وجود این ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها این سوال پیش می‌آید که آیا مسئولان استان کهگیلویه و بویراحمد از این فرصت استفاده خواهند کرد یا خیر.

فراموش نمی‌کنیم که سال گذشته نمایشگاه اکسپوی ۲۰۲۰ در امارات برگزار شد، مسئولان استان برای حضور در این نمایشگاه جلسه گرفتند و برنامه ریختند که حضور پیدا کنند اما چند هفته بعد گزارش دادند که چون حمایت نشدند به اکسپو نرفتند و از اینکه حمایت نشدند انتقاد داشتند.

رئیس پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد با انتقاد از این موضوع گفت: هم از شهرک صنعتی و هم صنعت معدن خواستیم برای حضور در اکسپو به ما کمک کنند اما دریغ از اینکه یک دستگاه از ما حمایت کند.

سید شمس‌الدین هاشمی عنوان کرد: مسئولان از شرکت‌هایی که توان حضور در نمایشگاه‌ها را دارند حمایت شوند و دست از حمایت شرکت‌هایی که همیشه در نمایشگاه‌ها حضور دارند بردارند.

امیدواریم مسئولان تازه نفس در دولت سیزدهم قدر این فرصت را بدانند و خود را برای این بازار بزرگ که به بهانه جام جهانی ایجاد می‌شود بدانند و به مانند اکسپو ۲۰۲۰ دچار نشوند‌

انتهای پیام/۸۲۰۲۴این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − چهارده =