آخرین اخبار

از وزن کم کردن تا مدالی که یک مربی کشتی را جوان کرد!

مربی کشتی فرنگی کشورمان درباره عملکرد تیم ملی در مسابقات جهانی توضیحاتی داد.

اشتراک گذاری
03 مهر 1402
کد مطلب : 8026

بهرام مشتاقی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، درباره عملکرد فرنگی‌کاران در مسابقات جهانی صربستان، عنوان کرد: به جز چند وزن که فرسوده بودند مثل گرایی‌ها و محسن‌نژاد برخی از کشتی‌گیران مانند میرزازاده عملکرد خوبی داشتند. محسن نژاد کشتی آخر فرسوده بود و ضعف بدنی داشت، حتی ساروی و دادمرز بدن‌شان آن شادابی لازم را نداشت. به نظر هم خسته بودند هم ضعف داشتند.

پیشکسوت کشتی فرنگی کشورمان ادامه داد: رنگرز علم این رشته را دارد این مشکل برای المپیک باید رفع شود. در کل به خصوص سنگین‌وزن که طلا گرفت عملکرد تیم خوب بود. در کشتی میرزازاده وقتی طلا گرفت با خانواده ۱۵ دقیقه دست می‌زدیم. آنقدر لذت بردیم که در طول عمرم اینجور نبود. او سرحال و آماده بود و از او خستگی ندیدم در واقع خسته‌ این مبارزه رضا کایالپ بود. من یک سال جوان شدم وقتی میرزازاده قهرمان شد. 

مربی کشتی فرنگی با بیان اینکه ساروی هم در کشتی آخر ضعف نشان داد، تصریح کرد: او باید فن بزند چون قدرت بدنی خوبی دارد. با اینکه ساروی کشتی‌گیر خوبی است اما تا حالا ندیده‌ام فن کمر بزند اما در بارانداز خوب کار می‌کند. برای المپیک باید سعی کند به فن خودش اضافه کند چون قدرت بدنی خوبی دارد. 

مشتاقی درباره اینکه به نظر می‌رسید محمدرضا گرایی انگیزه نداشت، خاطرنشان کرد: در واقع بطری آب به داد ما رسید. خستگی در کردن باعث شد گرایی ببرد. مبارزه گرایی به گونه‌ای بود که داور باید دست قهرمان المپیک را بگیرد و او را بلند کند چون خیلی ضعف داشت.

وی وزن کم کردن کشتی‌گیران را دلایل ضعف آنها دانست و گفت: بی جونی و خستگی دلیل این نتایج است. بی جونی به خاطر وزن کم کردم است که هم به محمدعلی و محمدرضا ضربه زد. نمی‌دانم چه اصراری است که محمدعلی گرایی در ۷۷ کیلوگرم باشد؟ یکی ممکن است با ۲ کیلو کم کردن هم نتواند کشتی بگیرد و آن رمق را داشته باشد. محمدعلی را من از بچگی می‌شناسم. رضا هم همین طور او در ۷۲ کیلوگرم کشتی گرفته است حالا ۸ کیلو کم کرده که زیاد است. استخوان صورت او بیرون زده بود. در کشتی فرنگی مثل اینها که زیبا فن می‌زنند نداریم اما وقتی رمق ندارند نمی‌توانند فن بزنند.

مشتاقی افزود: نمی‌گویم رنگرز گناهکار است آنها باید خوب وزن کم کنند. محسن‌نژاد هم همین بود، ضعیف شده بود وقتی ۳ دقیقه اول آنقدر خوب کشتی می‌گیرد باید در انتها نه مثل ۳ دقیقه اول اما خوب کشتی بگیرد. همیشه گفته‌ام او کشتی‌گیر ۸۷ کیلوگرم نیست و باید با این قد و قواره یک وزن بالا برود. محمدعلی گرایی می‌تواند در این وزن کشتی بگیرد. اگر تغذیه یا تمرین بد مشکل باشد پس میرزازاده، مهمدی و دادمرز هم نباید نتیجه می‌گرفتند. من از اردوهای ملی خبر دارم، می‌دانم دبیر از لحاظ مالی و اردو چیزی کم نگذاشته است اما وزن کم کردن ضربه زده است. اگر عکس این موضوع باشد من عذرخواهی می‌کنم. 

پایان پیام/این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − پنج =