آخرین اخبار

رفعتی: قضاوت دربی با داور خارجی بازگشت به عقب است

رئیس اسبق دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال گفت: قضاوت دربی ۱۰۲ با داور خارجی بازگشت به عقب است، ضمن اینکه هزینه مالی زیادی هم روی دست فدراسیون می‌گذارد.

اشتراک گذاری
13 شهریور 1402
کد مطلب : 7505

داود رفعتی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در مورد اعزام ۵ داور ایرانی برای آموزش  VAR به عربستان اظهار داشت:  بیژن حیدری، حسن اکرمی، امیر عرب براقی، مرتضی منصوریان، و کوپال ناظمی برای گذراندن دوره مقدماتی آموزش VAR به عربستان می روند. این حرکت بسیار مثبت و روبه جلوی فدراسیون فوتبال است که گام بلندی برای آغاز داشتن VAR در کشورمان محسوب می شود. البته این داوران باید بعد از این دوره در عربستان یک دوره تکمیلی آموزش VAR  را هم پشت سر بگذارند و سپس یک بازی با VAR  قضاوت کنند و در نهایت تاییدیه یا همان لایسنس فیفا برای VAR  به این داواران داده می شود. 

وی افزود: از بین این ۵ داور کوپال ناظمی داور ملی است و ۴ داور دیگر داور بین المللی هستند که بعد از آمدن VAR  به فوتبال کشورمان ناظمی بعد از دریافت تاییدیه فیفا و نصب تجهیزات VAR  در  فوتبال کشورمان به راحتی در لیگ برتر خودمان قضاوت کند. در حال حاضر از بین داوران ایرانی فقط علیرضا فغانی و موعود بنیادی فر می توانند در لیگ قهرمانان آسیا قضاوت کنند زیرا آنها لایسنس فیفا را دارند اما سایر داوران بین المللی کشورمان نمی توانند حتی در مرحله گروهی لیگ قهرمانان قضاوت کنند زیرا در این دوره مسابقات مرحله گروهی نیز با VAR  برگزار می شود. فغانی با کمک داوران استرالیایی در آسیا حضور دارد و بنیادی فر باکمک داوران ایرانی.

رفعتی تصریح کرد: کاش آموزش داوران در سال های گذشته با کشور قطر آغاز می شد که در این صورت اکنون داوران بین المللی بیشتری برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا داشتیم با این حال همین حرکت فدراسیون برای اعزام داوران به عربستان هم خیلی مناسب و خوب است. 

رئیس اسبق دپارتمان داوران فدراسیون در خصوص شایعه استفاده از داور خارجی در دربی ۱۰۲ گفت: به هیچ عنوان این امر به صلاح داوری فوتبال کشورمان نیست زیرا ما داوران توانمند بسیاری داریم که می توانند این مسابقه حساس و مهم را قضاوت کنند. استفاده از داور خارجی در دربی پایتخت یعنی بازگشت به عقب داوری فوتبال کشورمان ضمن اینکه هزینه های زیادی هم بر روی دست فدراسیون فوتبال می گذارد. 

پایان پیام/این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =