آخرین اخبار

میدان گازی مختار و سرنوشتی مثل سیمان مارگون و سد تنگ‌سرخ

به یاد داریم که با راه‌اندازی کارخانه سیمان هلال خاورمیانه در شهرستان مارگون چه حواشی بزرگی گریبانگیر استان کهگیلویه و بویراحمد شد و اکنون بیم آن می‌رود که میدان گازی مختار نیز سرنوشتی مانند کارخانه سیمان مارگون پیدا کند.

اشتراک گذاری
10 شهریور 1402
کد مطلب : 7429

به گزارش توازن و به نقل از خبرگزاری فارس از یاسوج؛ شاید برای کمتر کسی قابل باور بود که به جز گچساران و مناطق جنوبی استان کهگیلویه و بویراحمد در مناطق سردسیری این استان یعنی شهر یاسوج و اطراف آن نیز چاه نفت و گاز وجود داشته باشد.

اما با همه این تفاسیر باید بر خود بالید که استان کهگیلویه و بویراحمد چه گرمسیر و چه سردسیر آن سرزمین طلای سیاه و معدن و مخزن عظیم گازی است که نه تنها برای این استان بلکه برای کل کشور سرمایه‌ای بزرگ به شمار می‌رود.

میدان گازی مختار که در اطراف شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده هم تهدید و هم فرصتی برای کل منطقه است از یک سو شهر یاسوج به عنوان پایتخت طبیعت ایران محل و مقصد بزرگی برای حضور گردشگران و حتی توریست‌های خارجی است که تاکنون از این فرصت بزرگ به اندازه ۵ درصد آن نیز استفاده نشده است و زیرساخت‌های گردشگری در مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد به عنوان پایتخت طبیعت ایران همچنان ضعیف است.

با در میان آمدن موضوع میدان گازی مختار در مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد بیم آن می‌رود که صنعت گردشگری در پایتخت طبیعت ایران جایگاه خود را از دست بدهد صنعتی که اگر زیرساخت‌های آن آماده و مهیا باشد بخش زیادی از مشکلات جوانان بیکار این دیار را برطرف خواهد کرد.

اما میدان گازی مختار یک تهدید بزرگ دیگر نیز برای شهر یاسوج دارد و آن به تعارضات میان مردم با دولت برمی‌گردد که اکنون شایع شده ممکن است زمین‌ها و اراضی کشاورزی مردم منطقه مختار که ده‌ها و بلکه صدها سال پدران و نیاکان و اجداد آنها بر روی آن کار کرده‌اند توسط دولت تصاحب شود.

بعد از کلنگ زنی میدان گازی مختار حواشی زیادی در خصوص زمین‌ها و اراضی ملی و کشاورزی مختار به گوش می‌رسد و نوعی نگرانی در میان مردم وجود دارد که مبادا زمین‌های آنها توسط دولت تصاحب شود.

هر چند مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد به صورت جسته و گریخته پاسخ چنین شایعاتی را داده است اما مسئولان ارشد استانی می‌بایست از طرق مختلف به خصوص از طریق رسانه ملی و همچنین رسانه‌های محلی این موضوع را برای مردم شفاف شفاف سازی کنند.

مدیرکل منابع طبیعی از نگرانی‌های مردم مختار در این فیلم می‌گوید

البته خوب به یاد داریم که با راه‌اندازی کارخانه سیمان هلال خاورمیانه در شهرستان مارگون چه حواشی بزرگی گریبانگیر استان کهگیلویه و بویراحمد شد و اکنون بیم آن می‌رود که میدان گازی مختار نیز سرنوشتی مانند کارخانه سیمان مارگون پیدا کند.

در روزهایی که قرار بود کلنگ کارخانه سیمان مارگون به زمین زده شود قول و وعده‌های رنگارنگ و گاهاً نادرستی از سوی سیاسیون و تبلیغاتچی‌های انتخاباتی به مردم داده شد و همین موجب گردید تا حواشی دست از جان کارخانه سیمان برندارد و اکنون نیز بیم همان مشکلات در میدان گازی مختار می‌رود و بی‌شک در صورتی که این حواشی وجود داشته باشد روند عملیاتی کردن میدان گازی مختار مثل کارخانه سیمان و سد تنگ سرخ روندی حاشیه‌ای و فرسایشی شود.

پایان پیام/این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =