آخرین اخبار

ژاپن نه، والیبال ایران به دنبال عبور از کره‌جنوبی!

تیم ملی والیبال ایران در تلاش است تا در مسابقات قهرمانی آسیا به مدال طلا رسیده و عنوان دومین تیم پرافتخار این مسابقات را به خود اختصاص دهد.

اشتراک گذاری
26 مرداد 1402
کد مطلب : 7000

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، رقابت‌های والیبال قهرمانی مردان آسیا از ۲۸ مرداد تا ۴ شهریور در سالن‌های غدیر و شهیدان آهندوست ارومیه با حضور ۱۸ تیم برگزار خواهد شد.

مسابقات والیبال قهرمانی مردان آسیا از سال ۱۹۷۵ آغاز و تا کنون بیست‌ویک دوره آن برگزار شده است. این رقابت‌ها در ابتدا هر چهار سال یک بار (۱۹۷۹، ۱۹۸۳ و ۱۹۸۷) برگزار می‌شد و از سال ۱۹۸۹ هر دو سال یکبار از سوی کنفدراسیون والیبال آسیا برگزار می‌شود.

در بیست‌ویک دوره گذشته این رقابت‌ها، شش کشور رو سکو رفته‌اند که تیم ملی والیبال ژاپن با ۹ مقام قهرمانی، چهار نایب قهرمانی و چهار مدال برنز پرافتخارترین تیم این رقابت‌ها است. یعنی این کشور در ۱۷ دوره این رقابت‌ها بر روی سکو رفته است.

از نظر تعداد دفعات رفتن بر روی سکو، تیم ملی والیبال کره‌جنوبی نیز مانند ژاپن در ۱۷ دوره این رقابت‌ها بر روی سکو رفته است. افتخارات این تیم شامل چهار قهرمانی، چهار مدال نقره و ۹ عنوان سومی مسابقات والیبال قهرمانی مردان آسیا است.

تیم ملی والیبال، ایران مدافع عنوان قهرمانی با چهار مدال طلا (۲۰۱۱، ۲۰۱۳، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱)، دو عنوان نایب قهرمانی (۲۰۰۹ و ۲۰۱۵) و یک مدال برنز در سال ۲۰۰۳ در رتبه سوم افتخارآفرینان این رقابت‌ها قرار دارد و در صورت کسب مدال طلا در این دوره از رقابت‌ها جایگاه کره‌جنوبی را در فهرست مدال‌آوران به دست خواهد آورد.

تیم‌های چین (سه قهرمانی، شش نقره و شش برنز)، استرالیا (یک قهرمانی، سه نقره و یک برنز) و قزاقستان با دو مدال نقره در رتبه‌های چهارم تا ششم این داده آماری است. این در حالی است که ۳۸ کشور آسیا و اقیانوسیه سابقه حضور در این رقابت‌ها را دارند.

کشورهای استرالیا، چین، کره‌جنوبی و ژاپن در ۲۱ دوره گذشته این رقابت‌ها حضور داشتند و استرالیا و ایران نیز با ۲۰ حضور در رتبه‌های بعدی این داده آماری قرار دارند.

از نظر تعداد تیم‌های شرکت کننده در مسابقات والیبال قهرمانی مردان آسیا، نخستین دوره در سال ۱۹۷۵ با حضور هفت تیم به میزبانی استرالیا برگزار شد و رقابت‌های سال ۲۰۱۳ در امارات نیز با حضور ۲۱ کشور پیگیری شد. بر اساس تصویب کنفدراسیون والیبال آسیا این رقابت‌ها از سال ۲۰۱۵ با حضور ۱۶ تیم پیگیری می‌شود، اما امسال کنفدارسیون والیبال آسیا از ایران خواست در صورت امکان ۱۸ تیم در این رقابت‌ها شرکت کنند که البته تاکنون تیم مغولستان از حضور در مسابقات انصراف داده است.

پایان پیام/این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =