آخرین اخبار

مسیح مهاجری: نظارت شورای نگهبان به «استسلاقی» تبدیل شده / چند سال است می خواهند جایی را برای تجمعات اعتراضی معین کنند

شورای نگهبان استصوابی عمل نمی کند. شورای نگهبان هرجا که دلش خواست، قانون را آنگونه که می خواهد معنی می کند. من اسم چنین نظارتی را نظارت استسلاقی می گذارم؛ از سلیقه می آید. یعنی شما سلیقه خودتان را به کار می گیرید و تاکید می کنید طبق سلیقه تان این آقا حق ندارد مجلس برود، رئیس جمهور بشود یا اصلا کاره ای باشد. همه سمت ها، مناصب، مشاغل، مسئولیت ها، و مقامات باید در اختیار آن هایی باشد که من می پسندم. الآن مبتلا به چنین وضعیتی هستیم.

اشتراک گذاری
11 مرداد 1402
کد مطلب : 6547

فروزان آصف نخعی: در سخنانش ۴ محور اصلی را به نقل از شهید بهشتی در باره حکمرانی عمده می کند؛ حکومت باید از اهلیت، عدالت، حریت، و صداقت برخوردار باشد، تا بقا، رشد و توسعه داشته باشد. اما مسیح مهاجری، روزنامه‌نگار و سیاست‌مدار ایرانی که از سال ۱۳۶۰ تاکنون مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی است، الزامات تحقق ۴ محور مذکور را با نگاهی انسانی، میسر می داند. او با شرکت در کافه خبر «خبرآنلاین» دیدگاه های خودش را برای علاج مهمترین معضلات کشور بیان کرد.

مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی در پاسخ به این سوال که در برابر نسل حاضر که سبک زندگی چهل سال گذشته را نمی پسندد، شیوه برخورد با آنان از منظر حکمرانی مورد نظر شهید بهشتی چگونه باید باشد؟ گفت: تندروها معتقدند همه قدرت باید در دست ما باشد، چه انتخاب بشویم و چه انتخاب نشویم، آن ها می گویند نسل حاضر نباید دیده شوند، و اصلا نباشند. این نظر آن‌ها است. ولی نظر خدا این نیست. من از طرف خدا حرف نمی زنم. ولی می‌فهمم خدایی که ما قبول و بهش ایمان داریم، این گونه به انسان نظر ندارد. خدا می‌گوید شما خودتان را درست بکنید تا آن ها هم شما را قبول داشته باشند، و آن گونه که شما می خواهید زندگی کنند. اگر خودتان را درست نکنید، باید آزادشان بگذارید، تا خودشان انتخاب کنند.

مهاجری در پاسخ به این سوال که بنابراین بر اساس شیوه حکمرانی ای که به نقل از شهید بهشتی مطرح می فرمایید آنان باید در انتخاب زندگی خود آزاد باشند گفت: نه این که ما شیوه ای ارائه می دهیم و باید آزاد باشند. بلکه موضوع مهمتر آن است که این وضعیت به طور خود به خودی این گونه هست؛ زیرا خدا این گونه قرار داده است. نه ما. چون خدا قرار داده، هیچ راهی غیراز این وجود ندارد؛ زیرا باید همه چیز را منطبق بکنیم با آن چیزهایی که مصلحت انسان است. این کارهایی که این ها انجام می دهند مصلحت انسان نیست، مصلحت خودشان است. به همین دلیل مردم حاضر نیستند با مصلحت آن ها خودشان را تطبیق بدهند. ولی اگر ما همه چیز را با مصلحت انسان منطبق بکنیم، این اعتراض ها از بین خواهد رفت. ولی چون مصلحت انسان را در نظر نمی گیرند و تنها به مصلحت خود می اندیشند و عمل می کنند، از این رو این نسل و مردم حاضر نیستند زیر بار حرف شما بروند.

مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی در این بخش تاکید با تاکید بر این که « اگر به مصلحت انسان و مردم عمل نکنیم، آن ها در شیوه حکمرانی و زندگی اجتماعی، سبک های زندگی متفاوت و زندگی عادی خودشان را اعمال خواهند کرد» گفت: اگر حکومت تجدید نظر بکند و روش هایش را تغییر بدهد، در جذب نسل ها و مردم موفق می شود. ولی اگر این گونه که دارد پیش می رود ادامه بدهد، موفق نمی شود و آن ها زندگی خودشان را خواهند کرد.

مسیح مهاجری: نظارت شورای نگهبان به «استسلاقی» تبدیل شده / چند سال است می خواهند جایی را برای تجمعات اعتراضی معین کنند

او برای در نظر گرفتن مصلحت انسان و مردم، ایجاد آزادی از طریق بازگشت به قانون اساسی را یکی از مهمترین راه حل ها برشمارد و گفت: «منظور از آزادی همه مواردی است که به عبارت روشنتر با بازگشت به قانون اساسی، قابل انجام است. »

مهاجری یکی از مصادیق بازگشت به قانون اساسی و اجرای آن را، حق اعتراض برای معترضان برشمرد و گفت: «چگونه است جایی که خودتان می خواهید، می توانید به عده ای اجازه بدهید شعار بدهند و تظاهرات بکنند. ولی آن جایی که نمی خواهید، کسی حق تجمع ندارد. این در حالی است که در این باره بر مبنای قانون اساسی تجمع آزاد است مگر مخل به مبانی باشد. که آن نیز باید مرجعی برای تعیین مخل به مبانی تعیین شود تا راه اعتراض قانونی و برگزاری تجمعات باز شود. »

مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی در ادامه گفت: «چند سال است می گویند می خواهند جایی را برای تجمعات اعتراضی معین کنند. هیچوقت هم چنین جایی متاسفانه هنوز مشخص نشده است. این به منزله آن است که ما قانون اساسی را کنار گذاشته ایم، با مهجوریت قانون اساسی اتفاقاتی رخ می دهد که خوشایند کسی نیست. زیرا حقوق و آزادی ها که باید بر اساس مبانی حکمرانی آقای بهشتی یعنی با تحقق حریت و صداقت از سوی حکمرانی و حکمرانی مجال ظهور و بروز پیدا کند، به دلیل فقدان صداقت و حریت، رعایت و عملی نمی شود.»

این روزنامه نگار مستقل کشور در ادامه در پاسخ به این سوال که در ارتباط با مواضع روزنامه جمهوری اسلامی تا چه اندازه گرفتار راهروهای دادگستری و دادگاه شده است گفت: مردم تا کنون هیچ شکایتی علیه روزنامه جمهوری اسلامی به مراجع قضایی ارائه نکرده اند. از این رو از این منظر شکایتی علیه روزنامه نداریم، حتی باید بگویم، مردم از مواضع روزنامه راضی هستند. ولی دستگاه هایی که از آن ها انتقاد می کنیم، از ما زیاد شکایت می کنند، ما مرتب به جای صفا و مروه، بین روزنامه و دادگاه در رفت و آمد هستیم. او گفت: در این دو ساله فراوان شکایت داشتیم.

این سیاستمدار روحانی، در بخش رد صلاحیت کاندیداها و نظارت استصوابی گفت: « قانون اساسی را مهجور کرده ایم. اگر قرار باشد طبق قانون اساسی عمل بکنیم، بسیاری از کسانی که با ابزار عدم احراز صلاحیت ردشان می کنند، این‌ها برای رفتن به مجلس صلاحیت شان تایید می شود.»

مهاجری در ادامه نظارت را بر دو نوع استطلاعی و استصوابی ذکر کرد، که در نظارت استطلاعی نظارت کننده مطلع است که چه می گذرد. ولی دخالتی نمی‌کند؛ نظارت استطلاعی به معنای اطلاع پیدا کردن است. در نظارت استصوابی نظارت کننده هنگامی که خبردار شد چه می کنند، اگر انحرافی مشاهده کرد، وضعیت را به راه صواب می برد. صواب با «ص»، یعنی اصلاح می کند.

او افزود: بنابراین نظارت استصوابی چیز بدی نیست. درست است. ولی شورای نگهبان استصوابی عمل نمی کند. شورای نگهبان هرجا که دلش خواست، قانون را آنگونه که می خواهد معنی می کند. من اسم چنین نظارتی را نظارت استسلاقی می گذارم؛ از سلیقه می آید. یعنی شما سلیقه خودتان را به کار می گیرید و تاکید می کنید طبق سلیقه تان این آقا حق ندارد مجلس برود، رئیس جمهور بشود یا اصلا کاره ای باشد. همه سمت ها، مناصب، مشاغل، مسئولیت ها، و مقامات باید در اختیار آن هایی باشد که من می پسندم. الآن مبتلا به چنین وضعیتی هستیم.

متن کامل این گفت و گو به زودی منتشر می شود.

بیشتر بخوانید:

۲۱۶۲۱۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 14 =