آخرین اخبار

افشای پشت‌ پرده حواشی سرمربی تا تعطیلی فوتسال بانوان!

سرمربی سابق گل گهر سیرجان گفت: برای کمک به تیم ملی بانوان باید پایگاه‌های فوتسال در رده‌های نوجوانان، جوانان و نونهالان را در سطح باشگاه‌ها فعال کنیم.

اشتراک گذاری
10 مرداد 1402
کد مطلب : 6516

امینه امانی در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در مورد ۱٠ تیمی شدن سوپرلیگ بانوان اظهار داشت: ۱٠ تیمی شدن سوپر لیگ در صورتی خوب است که هر ۱٠ تیم در یک سطح باشند و این موضوع در حال حاضر وجود ندارد. پالایش نفت آبادان، پیکان تهران، نصر فردیس و مس رفسنجان تیم‌هایی هستند که همیشه حرف اول را می‌زنند و تیم‌هایی که به صورت موقت و از طرف هیات‌ها یا خصوصی شرکت می‌کنند یک یا دو سال دوام می‌آورند.

وی تصریح کرد: چندین سال است که ما روی کاغذ و نوشته‌ها می‌توانیم حدس بزنیم چه تیم‌هایی در رتبه‌های اول تا چهارم قرار می‌گیرند و چه تیم‌هایی سقوط خواهند کرد. این برای کیفیت سوپرلیگ خوب نیست و بازیکنان ملی‌پوش هم اصولاً تیم‌هایی رو قبول می‌کنند که از نظر مالی خوب هستند. امسال هم از هفته اول می‌توان حدس زد کدام تیم‌ها اول تا سوم می‌شوند و کدام تیم‌ها سقوط می‌کنند.

سرمربی سابق گل گهر سیرجان در مورد شرایط این‌ روزهای تیم ملی گفت: ۳ سال پیش فوتسال ایران در آسیا حرف اول را می‌زد، اما در حال حاضر با این اوضاع نابسامان حتی در آسیا هم امیدی نداریم چه برسد به جام جهانی.

وی در رابطه با جوانگرایی در تیم ملی فوتسال بانوان بیان کرد: برای جوانگرایی در تیم ملی باید ۵۰درصد بازیکنان جوان و ۵۰ درصد باتجربه باشند؛ نمی‌توان  به یک باره تیم ملی را دستخوش تغییرات کرد. اگر باشگاه‌ها بازیکن‌سازی کنند و ما بتوانیم هر از گاهی بازیکن جوان به تیم ملی دعوت کنیم، بازیکنان قدیمی‌ بعد از مدتی خود به خود کنار می‌روند.

امانی با اشاره به مسابقات کافا، ادامه داد: کیفیت مسابقات کافا در حد و اندازه لیگ دسته سوم ایران هم نیست و نمی‌دانم چرا فدراسیون فوتبال اینقدر برای آن برنامه‌ریزی دارد این مسابقات سطحی ندارد که بازیکنان ما محک بخورند و در شان تیم ملی ما نیست. اگر در کافا نتوانیم قهرمان شویم باید فوتسال بانوان را تعطیل کنیم.

کارشناس فوتسال افزود: تیم ملی علاوه بر اینکه پشتوانه ندارد، فاقد زیر ساخت است و برنامه و اهداف بلند مدت هم ندارد. ما باید تیم ملی «ب» داشته باشیم و حتی برای کمک به این تیم باید پایگاه‌های رده‌های نوجوانان، جوانان و نونهالان را در سطح باشگاه‌های کشور فعال کنیم و در طول سال رده‌های پایه فعال باشند و مسابقات رده‌های پایه نیز برگزار شود. ما از داشتن بازیکن شش دانگ محروم هستیم؛ البته نه اینکه چنین بازیکنانی در ایران نداریم، مشکل اینجاست که چنین بازیکنی وجود دارد، اما متاسفانه دیده نمی‌شوند و استعدادیابی انجام نمی‌گیرد.

سرمربی سابق تیم منتخب دانشجویان افزود: با ورود روسیه به آسیا و شرایط موجود تیم ملی ایران دیگر در آسیا قهرمان نیست، چراکه در حال حاضر روسیه حرف اول را می‌زند.کویت در حال حاضر خیلی خوب و با برنامه کار می‌کند. از طرفی ژاپن و کره هم رقیب‌های سرسختی برای ایران هستند. متاسفانه  آینده خوبی برای تیم ملی ایران نمی‌بینم. اگر این شرایط و آدم‌ها باشند و به جرات می‌گویم حتی پنجم هم نخواهیم شد.

امانی خاطرنشان کرد: یکی از اشتباهاتی که فدراسیون فوتبال مرتکب شده این است که شخصی به عنوان مربی تیم ملی انتخاب کرده که این مربی در لیگ برتر تیم دارد و این شخص روی باشگاه‌ها و بازیکنان تاثیر گذاشته است. سال گذشته هر تیمی که مقابل حفاری بازی می‌کرد مربی تیم حفاری که مربی ملی بودند با بازیکنان ضعیف تیم مقابل ارتباط می‌گرفت و تشویق‌شان می‌کرد که ما می‌‌خواهیم بازی شما را ببینم، در صورتی که اصلاً نظری روی آن بازیکن نداشت و هدفش این بوده که آن بازیکن از نظر روحی و روانی بهم بریزد و یا مثلاً به یکی از مربی‌های تیمی که مقابل حفاری بازی داشت گفته بود از  فلان دروازبان استفاده کن چراکه می‌‌‌‌‌دانست آن بازیکن ضعیف است و به راحتی گل می‌خورد.

وی عنوان کرد: مربی تیم ملی باید تمام فاکتورهای یک مربی کامل را داشته باشد و اگر اینطور نباشد نمی‌توان انتظار تیم ملی منسجم داشت، مربی باید طراح تمرین‌دهنده خوبی باشد و با تنوع تمرین کند تا بازیکنان خسته نشوند نه اینکه از اول تا پایان اردو همه چی تکراری و به سبک قدیمی باشد.

وی تصریح کرد: باید بُخل و حسادت و اعمال نظر شخصی و منافع فردی را کنار بگذاریم و به منافع جمعی و تیم کشورمان فکر کنیم. باید به کمک یکدیگر به پاکسازی افراد ضعیف و صاحب نفع و باندهایی که مد‌ت‌هاست، تیم‌های بانوان را نابود کرده‌‌اند مبارزه کنیم تا زمانی که این افراد باشند فوتسال بانوان راه به جایی نخواهد برد و متاسفانه باید ریشه‌‌ای اقدام کرد و مسئولان هم باید کمک و حمایت کنند.

امانی همچنین درباره لژیونرهای فوتسال بانوان اظهار داشت: در مورد لژیونرهای که در لیگ‌های مختلف کشورها بازی می‌کنند باید بررسی کرد که اولا سطح لیگ‌شان در چه حدی است، اما در مجموع بازیکنی که در سطح اول اروپا بازی می‌کند با تجربه و تمرین بهتری نسبت به بازیکنان و لیگ‌های دیگر کشورها دارند واقعاً در اروپا تمرینات بروز و با فشار بالا برگزار می‌شود و هر جلسه تمرین مفید است و فرد به آمادگی خوبی می‌رسد.

کارشناس فوتسال گفت: باشگاه‌ها حتماً در رده‌های سنی پایه آکادمی تشکیل دهند و تیم‌داری کنند و باید باشگاه‌های لیگ برتری آقایان را ملزم کنند ضمن داشتن آکادمی دختران، حداقل در یک رده سنی نونهالان، نوجوانان و جوانان در بانوان تیم‌داری و به شکل تیم‌های مختلف در مسابقات کشوری شرکت کنند.

پایان پیام/این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + پنج =