آخرین اخبار

نماینده مجلس: رفتار بعض مسئولان در کمال حسن نیت در جهت براندازی نظام است/ گشت ارشاد مردم را تحریک می‌کند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: بعضی از رفتار‌های مسئولین ما در کمال حسن نیت در جهت براندازی نظام جمهوری اسلامی است.

اشتراک گذاری
02 مرداد 1402
کد مطلب : 6333

نماینده مجلس: رفتار بعض مسئولان در کمال حسن نیت در جهت براندازی نظام است/ گشت ارشاد مردم را تحریک می‌کند

توازن/به گزارش رویداد۲۴؛  یک هفته‌ای از حضور ون‌های پلیس در سطح میادین شهر تهران برای تذکر حجاب می‌گذرد. این موضوع با واکنش های مختلفی مواجه شده است.

در این رابطه جلیل رحیمی جهان آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم تربت جام گفت: همین که هیچ کسی حاضر نیست مسئولیت گشت ارشاد را قبول کند نشان می‌دهد که این سیاست درستی نیست، چون از سیاست درست حمایت می‌شود. اما اکنون نه دولت، قوه قضاییه، پلیس و نه دیگران حاضر به پذیرش آن نیستند و این یعنی گشت ارشاد مبنای عقلانی ندارد.

به گزارش جماران بخش هایی از گفت و گوی جهان آبادی را در ادامه می خوانید:

روز گذشته به همراه خانواده‌ به یکی از میادین شهر رفتم آنچنان حضور گسترده نیروها و ماشین‌های پلیس وجود داشت که تردد مردم و خودروها دچار مشکل بود، نمی‌دانم این حجم از حضور معنا و مفهومش چیست! اما به نظر من عقلانیتی پشت این رفتارها وجود ندارد.

 زمانی شما با یک جامعه فاسد، غیراخلاقی و یا یک جامعه‌ای که آسیب‌های اساسی آن را فرا گرفته است سرکار دارید، بله؛ چنین هجومی نیاز است که لشکرکشی کنید. جامعه ایران قبل از انقلاب اسلامی دین مدار بوده است؛ بسیاری از فرماندهان جبهه و جهاد که افتخارات ما هستند و در دفاع مقدس از این آب و خاک دفاع کردند.

این افراد تربیت شده خانواده‌هایی بودند که آن خانواده‌ها در فضای غیر دینی قبل از انقلاب زندگی می‌کردند و قرن‌ها زندگی مدنی و شهرنشینی و سابقه حکومت داری در ایران و زیست مردم نشان می‌دهد حتی در حکومت‌هایی که دین مدار نبودند، جامعه ایران دین مدار، اخلاقی، خداباور و دین باور است.

جامعه ایران جامعه‌ای است که زمانی که هیچ نهادی بودجه‌ای اختصاص نمی‌داد به محض فرا رسیدن محرم سیاه پوش می‌شدند و رمضان که از راه می‌رسید افطاری توزیع می‌کردند، چرا ما با این باورهای دینی را تا این حد به یک جنگ و منازعه با مردم تبدیل کرده‌ایم؟!


بیشتربخوانید: چرا کسی مسئولیت بازگشت گشت ارشاد را بر عهده نمی‌گیرد؟


به نظر من احیاء گشت ارشاد با هر اسم، عنوان و شیوه‌ای که اتفاق می‌افتد، جز افزایش بی‌اعتمادی مردم، توهین غیر مستقیم به شعور مردم، افزایش مهاجرت نخبگان، ایجاد فضای رعب و وحشت و تحریک مردم برای چالش مجدد با حاکمیت هیچ حاصلی ندارد. این جامعه آسیب و زخم خورده است؛ این جامعه مطالبات دارد و این مطالبات شنیده نشده است! و هر روز اخبار دزدی، اختلاس و رانت می‌شنود، تنها کسی می‌تواند روی اعصاب این جامعه قدم بزند که بخواهد جمهوری اسلامی را براندازی کند.

رفتار بعضی از رفتارهای مسئولین ما در کمال حسن نیت در جهت براندازی نظام جمهوری اسلامی است؛ ما به عنوان نماینده مردم و به عنوان کسی که نظام جمهوری اسلامی را که یادگار شهدا و مبارزان آزادی خواه ما در دهه ۴۰ و ۵۰ است، دوست داریم؛ می گوییم که گرچه این انقلاب امروز به جامعه خدمات زیادی ارائه می‌دهد، اما از مسئولان درخواست می کنیم از رفتارهای مخرب، غیر عقلانی، توهین آمیز که به رابطه‌ی بین حاکمیت و مردم لطمه وارد می‌کند و هیچ نقشی در بهبود دینداری نخواهد داشت، دست بردارند ولی جالب است هیچ کسی مسئولیت این رفتارها را قبول نمی‌کند!

رئیس اطلاعات فرماندهی انتظامی به کمیسیون امنیت ملی آمد و گفت، ما گشت ارشاد نداریم. اما من دیروز در میدان تجریش بودم و می دیدم که باید از میان ون‌ها و خودروهای متعدد پلیس و نیروهای کثیر پلیس به زحمت رد می‌شدی! چهره مردم هم سراسر خشم، ناامیدی و کلافگی بود.

اگر نیروی انتظامی به این اندازه برای موضوعی نیرو دارد که برای ما به عنوان جامعه دین مداری ایرانی چالش نیست، این همه نیرو در میدان تجریش و انقلاب و دیگر میادین چیست؟! من سوالم این است؛ ۵ میلیون افغان چطور و از کدام مرز وارد کشور شدند؟!

نیروی انتظامی اگر این همه نیرو و توان دارد، این همه آمار سرقت دزدی، زورگیری و قتل که نشان می‌دهد ناامنی در جامعه است چرا این‌ها را دنبال نمی‌کند؟! به نظر من جامعه ایران نیاز به لشکرکشی‌های پلیسی ندارد.

بر این باور هستم که احیاء گشت ارشاد مخرب است و جز آسیب به امنیت کشور و اینکه مردم را تحریک به چالش مجدد کند و روی اعصاب مردم راه بروند و دیگر دلایل مثل افزایش مهاجرت، دلخوری‌ها و شکاف بین حاکمیت و مردم را در پی نخواهد داشت و حاصل دیگری برای مردم ندارد.

احکام قضایی غیر عقلانی جز وهن قوه قضاییه و قانونی چیزی نیست؛ چه مردم را مجبور به میت شویی کنیم و چه به عنوان اینکه این افراد آسیب اجتماعی و روانی دارند، مجبور به رفتن به کلاس روانشناسی کنیم و دارو به حلق آن‌ها بریزیم، از این چیزی در نخواهد آمد که بخواهد همراهی بیشتر با حامیان پلیسی را کشور را مسبب شود.

کشور را با پلیس نمی‌توان اداره کرد، بلکه با احترام و قانونی که قلباً مردم قبول دارند و اجرا می‌کنند می‌توان اداره کرد. ما مردم و کشور دین مدار هستیم که قبل از انقلاب و جامعه ما اخلاقی بوده و روزی گشت ارشاد برای همیشه از جامعه ما برچیده شود باز هم می‌گویم جامعه ایران دین‌مدار خواهد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − یک =