آخرین اخبار

سایه و روشن یک رای سختگیرانه؛ تخلف ملی‌پوش هندبال چه بود؟ +فیلم

کمیته انضباطی فدراسیون هندبال یک بازیکن ملی‌پوش را ۱۸ ماه از حضور در مسابقات محروم کرد که این رای واکنش‌های متفاوتی را به همراه داشته است.

اشتراک گذاری
12 تیر 1402
کد مطلب : 5919

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، کمیته انضباطی فدراسیون هندبال پس از بررسی و دریافت نظرات مقامات و ناظران مسابقه فینال برگشت سی‌وپنجمین دوره لیگ برتر هندبال باشگاه‌های مردان بین تیم‌های فولاد سپاهان اصفهان و نیروی زمینی شهید شاملی کازرون که سوم خرداد امسال به میزبانی سالن هندبال فدراسیون هندبال برگزار شد، رای خود را در خصوص حواشی این دیدار صادر کرد.

کمیته انضباطی فدراسیون هندبال در خصوص تخلفات صورت گرفته توسط مهرداد صمصامی به دلیل رفتار خارج از شئونات ورزشی و فحاشی و توهین به داور (مقامات رسمی مسابقه) و با توجه به وجود سوابق قبلی و تکرار تخلفات، وی را به استناد مواد ۳۳ و ۷۴ از آیین‌نامه انضباطی به ۱۸ ماه محرومیت و پرداخت معادل ۱۰ درصد از مبلغ کل قرارداد فصل قبل به عنوان جریمه نقدی محکوم کرد.

حسین ربیع، رئیس کمیته انضباطی فدراسیون هندبال درخصوص صدور حکم ۱۸ ماه محرومیت برای ملی‌پوش هندبال و دلیل در تاخیر برگزاری جلسه کمیته انضباطی اظهار داشت: تقریباً تمام ارکان فدراسیون درگیر مسابقات جام باشگاه‌های آسیا به میزبانی اصفهان بودند و به همین دلیل جلسه کمیته انضباطی دو هفته پیش برگزار شد. برای این جلسه از تمام افراد مدنظر دعوت کردیم که برخی از آنها توانستند خود را به جلسه برسانند و برخی دیگر از جمله صمصامی لایحه‌ای تنظیم و به کمیته انضباطی ارسال کرد. 

وی در پاسخ به این سوال که آیا ۱۸ ماه محرومیت برای یک بازیکن ملی‌پوش و تنها به دلیل درگیری در یک مسابقه کمی عجیب نیست؟ تصریح کرد: خیر؛ اصلاً این حکم عجیب نیست. در موارد قبلی ما سابقه ۲ تا ۳ سال محرومیت هم داشته‌ایم که مربوط به مسابقات لیگ دسته اول بود. در آن مسابقه هم افرادی به دلیل درگیری، فحاشی و نزاع با محرومیت روبرو شدند. 

رئیس کمیته انضباطی فدراسیون هندبال خاطرنشان کرد: حکمی که برای صمصامی درنظر گرفته شده است براساس گزارش ناظر و داور بود که این بازیکن پس از دریافت کارت قرمز به داور فحاشی کرده است. ضمن اینکه این ملی‌پوش سابقه قبلی هم داشته و در گذشته هم همین کار را انجام داده بود.

ربیع درمورد اینکه اگر بازیکنی در گذشته تخلف کرده، جریمه و تاوانش را هم پرداخت کرده، پس چرا باید مجدداً به آنها رجوع شود؟ عنوان کرد: یکی از آثار حکم‌هایی که ما می‌دهیم این است که بازدارنده باشند. وقتی یک بازیکن از حکم‌های گذشته درس عبرت نگرفته است، حکم‌های تعلیقی وی برداشته می‌شود. وقتی احکام گذشته اثر نداشته، مجبور هستیم آنها را تشدید کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این حکم قطعی است یا تعلیقی، گفت: این حکم از نظر ما لازم‌الاجرا است. ضمن اینکه بازیکن متخلف ۷ روز زمان دارد تا نسبت به این حکم اعتراض کند. پس از آن هم رئیس فدراسیون و کمیته استیناف درمورد کم یا زیاد کردن حکم تصمیم‌گیری می‌کنند. هر تصمیمی که کمیته انضباطی بگیرد قطعی خواهد بود. ما طبق قانون و بر اساس آیین‌نامه مصوب شده در تیرماه ۱۴۰۰ تصمیم می‌گیریم و هیچ حب و بغضی نداریم.

در خبری که فدراسیون هندبال اعلام کرده است آمده که صمصامی به استناد مواد ۳۳ و ۷۴ از آیین‌نامه انضباطی به ۱۸ ماه محرومیت و پرداخت معادل ۱۰ درصد از مبلغ کل قرارداد فصل قبل به عنوان جریمه نقدی محکوم شد. در ماده ۳۳ آیین‌نامه انضباطی فدراسیون هندبال آمده است: «ماده ۳۳ – محرومیت از کلیه فعالیت‌های مرتبط با هندبال/ این مجازات، شخص حقیقی را از هرگونه فعالیت مرتبط با هندبال در داخل کشور ممنوع می‌نماید مگر اینکه با تصمیم رسمی IHF در بعد بین‌المللی نیز اجرا شود. این محرومیت از جمله شامل فعالیت به عنوان داور، بازیکن، مربی، پزشک و فیزیوتراپ و فعالیت‌های مشابه، هرگونه فعالیت‌های اداری و مدیریتی در حوزه هندبال، شرکت در دوره‌های آموزشی، نامزدی در هرگونه انتخابات هندبال می‌باشد، اما الزاماً محدود به این موارد نیست.»

همچنین در ماده ۷۴ آمده است: «ماده ۷۴ – عدم همراهی تیم‌های ملی/ ۱- هر بازیکنی که توسط کادر فنی تیم‌های ملی برابر مقررات مربوطه جهت حضور در اردوها، تمرینات و مسابقات دوستانه یا رسمی فراخوانده شود، از حضور و انجام تکالیف خود طبق مقررات مربوطه امتناع نماید یا در انجام این تکالیف، قصور و تاخیر نماید در مرتبه نخست به پرداخت حداقل بیست میلیون ریال جریمه نقدی و حداقل ۳ مسابقه محرومیت از رقابت‌های باشگاهی داخلی و بین‌المللی محکوم می شود و در صورت تکرار و اصرار بر عدم همراهی تیم ملی، عالوه بر پرداخت جریمه نقدی به میزان حداقل پنجاه میلیون ریال به میزان حداقل چهار مسابقه از رقابت‌های باشگاهی داخلی و بین‌المللی محروم خواهد شد. / ۲- در صورتی که باشگاه‌ها نیز در عدم حضور بازیکن مقصر باشند و از آزاد کردن بازیکنان دعوت شده به ملی برای حضور در اردوها، تمرینات و مسابقات دوستانه یا رسمی امتناع نمایند، به پرداخت حداقل پنج میلیون ریال جریمه نقدی و در صورت تکرار، رکن قضایی با رعایت کیفیات مشدده از هریک از مجازات‌های مندرج در این مقررات برای اشخاص حقوقی استفاده خواهد کرد. / ۳- مخالفت باشگاه‌ها رافع تکلیف قانونی بازیکنان نیست و بازیکنان در هر صورت باید طبق مقررات مربوطه و راس موعد مقرر، خود را به کادر فنی و مسوولین تیم ملی معرفی نمایند. / ۴- باشگاه ها حق جریمه بازیکنان را به علت حضور قانونی ایشان در تمرینات، اردوها ومسابقات تیم‌های ملی ندارند.»

فیلم صحنه‌ای که منجر به محرومیت ۱۸ ماهه مهرداد صمصامی شد را در ادامه ببینید:

در همین راستا مسعود ظهرابی، سرمربی تیم هندبال نیروی زمینی شهید شاملی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، عنوان کرد: واقعا نمی‌دانم برچه اساسی این ملی‌پوش ارزنده را ۱۸ ماه محروم کردند. برای رسیدگی به این موضوعات باید شرایط بازیکن را در یک مسابقه فینال درنظر گرفت. به هرحال بازیکنان تحت فشار زیاد روحی و روانی هستند. ضمن اینکه در جریان مسابقه هم ضربان قلب آنها بالا رفته و رفتار داور هم می‌تواند روی آنها تاثیرگذار باشد. تمام این عوامل دست به دست هم می‌دهد تا یک بازیکن یک لحظه از کوره در برود.

وی ادامه داد: واقعاً یک بازیکن ملی‌پوش باید تنها به دلیل پرخاشگری و اعتراض به داور مسابقه ۱۸ ماه محروم شود؟ آیا مگر صمصامی سال‌ها برای تیم ملی زحمت نکشیده و دل مردم را شاد نکرده است؟ آیا آقایانی که چنین رای را صادر کردند فکر زندگی و آینده این بازیکن را کردند؟ من معتقدم که فدراسیون باید نگاه پدرانه داشته باشد و تنبیهی که درنظر گرفته‌اند بسیار سخت، شدید و غیرمنطقی است.

ظهرابی خاطرنشان کرد: مهرداد یک جلسه به دلیل دریافت کارت آبی محروم شد و به دلیل رفتارهای تندی که داشت هم نهایتاً باید جریمه نقدی می‌شد. اگر برای صدور رای محرومیت به گذشته بازیکنان نگاه می‌کنند، بهتر است به افتخاراتی که وی در گذشته برای ایران به ارمغان آورده هم نگاه کنند. به اعتقاد من خیلی غریبانه و در عین حال سخت‌گیرانه با صمصامی رفتار کردند و این اصلاً منطقی نیست و من تصور می‌کنم اصل موضوع چیز دیگری است! آیا آقایان داورانی که با اشتباهات خود در نتایج مسابقات تاثیرگذار هستند را هم ۱۸ ماه محروم می‌کنند یا اینکه آنها مصونیت دارند؟

پایان پیام/این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − ده =