آخرین اخبار

رفت و‌برگشت قیمت سکه/درهم به کمک دلار آمد

اقتصادنیوز: بازار ارز و طلا امروز یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ شاهد برگشت قیمت سکه به کانال ۱۴ میلیون و دلار به مرز ۳۰ هزار تومان بود.

اشتراک گذاری
26 اردیبهشت 1401
کد مطلب : 492

 به گزارش اقتصادنیوز ؛ بازار ارز تهران امروز یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱  برخلاف مسیر روز گذشته حرکت کرد و اسکناس آمریکایی که روز گذشته به پایین مرز ۳۰ هزار تومان رفته بود امروز دوباره بالای مرز یاد شده قرار گرفت.

رفت و برگشت قیمت دلار 

قیمت دلار عصر امروز در مقایسه با روز گذشته بیش از ۳۵۰ تومان بالاتر بود و با ۳۰ هزارو ۳۳۰ تومان معامله شد. اما در بازار متشکل ارزی  نرخ دلار عصر امروز نسبت به روز گذشته ۵۳ تومان پایین تر بود . اسکناس آمریکایی در این بازار با ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان مبادله شد. 

فاصله چشمگیر قیمت دلار در صرافی ملی و بازار آزاد 

قیمت دلار در صرافی ملی امروز نسبت به بازار آزاد فاصله چشمگیری پیدا کرد. نرخ دلار صرافی عصر امروز ۲۵ هزار و ۶۲۷ تومان بود که در مقایسه با بازار آزاد بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ تومان اختلاف را نشان می دهد.

از نظر فعالان بازار زمانی که قیمت دلار در بازار افزایش قابل توجه ای پیدا می کند  بانک مرکزی با هدف ارسال سیگنال ثبات و آرامش به بازار و نیز نشان دادن دست بالا در مدیریت بازار ارز، قیمت‌گذاری ارز در صرافی ملی را هم‌آهنگ با نرخ رشد ارز در بازار آزاد افزایش نمی‌دهد.

سیاستی که برخی کارشناسان معتقدند موجب ایجاد شکاف بین نرخ ارز آزاد و صرافی ملی شده و تقاضا برای خرید انواع ارزهای خارجی از صرافان تحت نظارت بانک مرکزی را دوچندان می‌کند.

ردپای افزایش نقدینگی و کالاهای اساسی در بازار ارز 

به باور معامله گران اولین سیگنال افزایش قیمت دلار از معاملات پشت خطی شب گذشته صادر شد. از طرفی هم برخی از تحلیلگران معتقدند  افزایش نقدینگی و  کالاهای اساسی در کنار فضای نیمه روشن  برجام موجب شده که قدرت معامله گران افزایشی همچنان بیشتر باشد.

قیمت درهم به کمک دلار آمد/ سیگنال صعود از هرات و سلیمانیه 

برخی از  معامله گران به روند افزایشی نرخ حواله درهم در بازار امروز اشاره می کردند. به عقیده این دسته از فعالان بازار قیمت درهم امروز توانست به کمک بازار دلار بیاید و نرخ دلار را بالا بکشد.

قیمت درهم امروز در محدوده  ۸ هزارو ۳۸۰ تومان به فروش رسید. نرخ برابری درهم به دلار  هم نزدیک به ۳۰ هزار و ۸۰۰ تومان بود  که می تواند نشان دهنده انتظارات صعودی در بازار باشد. 

قیمت دلار نیما که از روز گذشته وارد کانال ۲۵ هزار تومان شده امروز هم در همین کانال معامله شد  و با ۲۵ هزار و ۲۴۰ تومان به فروش رسید. این قیمت نسبت به روز گذشته تقریبا ۲۰ تومان رشد را نشان میدهد. 

در بازار هرات هم قیمت دلار امروز نسبت به روز قبل صعودی شد و نرخ دلار در این بازار به ۲۹هزارو ۶۹۰ تومان رسید. قیمت دلار سلیمانیه هم امروز اندکی بالاتر از دیروز بود  و با ۳۰ هزار و ۲۷۰ تومان معامله شد. از نظر تحلیلگلران مجموع این عوامل باعث شد تا دلار بار دیگر بالای مرز ۳۰ هزار تومان قرار بگیرد. 

رفت و‌ برگشت قیمت سکه

در بازار  داخلی ایران هم امروز قیمت سکه و طلا به پرواز درآمدند. قیمت طلا ۱۸ عیار امروز ۲۷ هزار و ۳۰۰ تومان از روز گذشته بالا تر بود و در محدوده ۱ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۹۰۰ تومان به فروش رسید. 

سکه بازان هم امروز با  پیشروی قیمت دلار به سمت کانال ۱۴ میلیون هجوم بردند تا این  کانال را که روز گذشته از دست داده بودند را پس بگیرند. 

قیمت فلز گران بهای داخلی صبح امروز وارد کانال ۱۴ میلیون تومان شد و ساعات پایانی معاملات نقدی امروز به ۱۴ میلیون  و ۲۹۵ هزار تومان رسید. فاصله ارزش ذاتی سکه با قیمت نقدی آن در بازار به بیش از ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید و حباب سکه هم بالای ۱۰ درصد رسید.

در حالت عادی  با کاهش ارزش ذاتی سکه و حباب  ۱۰ درصدی سکه باید باعث خروج خریدارن از بازار شود اما سکه بازان به روند صعودی اسکناس آمریکایی خوشبین هستند . 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 8 =