آخرین اخبار

آنچه در سفر معاون وزیر به چرام گذشت/ عزم وزارت صمت برای سرمایه‌گذاری و اشتغال در چرام

معاون وزیر صمت و جمعی دیگر از مسئولین کشوری به همراه نماینده کهگیلویه بزرگ و جمعی از مسئولین استانی از محل احداث کارخانه‌های آهک هیدراته و فسفات چرام بازدید کردند.

اشتراک گذاری
05 اردیبهشت 1402
کد مطلب : 4735

به گزارش توازن و به نقل از خبرگزاری فارس از یاسوج، معاون وزیر صمت و رئیس هیأت عامل ایمیدرو، مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و مدیرعامل شرکت اکتشاف معادن و صنایع غدیر طی سفر به شهرستان چرام از از محل احداث کارخانه‌های آهک هیدراته و  فسفات این شهر که با حواشی زیادی همراه بود بازدید کردند.

در ابتدای این مراسم فرماندار شهرستان چرام گفت: گره در پروژه فسفات ایجاد شد و به بن‌بست رسیده بود که با همکاری وزارتخانه و مسئولان استان این طلسم باز شده و امیدواریم در در همین ابتدای سالی که به‌نام مهار تورم و رشد تولید نام‌گذاری شده شاهد پیشرفت آن باشیم.

عبدالرحمان توفیقان در ادامه به اهم اقدامات انجام شده در این خصوص پرداخت و در خصوص آب این کارخانه گفت: پس از تهیه نقشه حرکت و انجام مناقصه و تعیین پیمانکار، با هماهنگی ادارات کل صمت، راه و شهرسازی و راهداری، مجوز احداث پمپاژ آب اخذ و ایستگاه در شرف انجام است.

 

وی ادامه داد: آبرسانی در سه فاز انجام شده و پیشرفت فیزیکی آن بیش از ۴۰ درصد است، پیش‌بینی می‌شود تا آغاز فصل تابستان تکمیل و به بهره‌برداری برسد.

فرماندار چرام اظهار داشت: عملیات گازرسانی در حریم جاده چرام-باشت انجام و پیمانکار در حال کار است که هم‌اکنون ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تابستان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: برق‌رسانی به طول ۱۴ کیلومتر در حال اجراست و تعداد ۳۶ پایه نصب و بیش از سه کیلومتر از مسیر طی شده که بیانگر پیشرفت فیزیکی ۱۰ درصدی پروژه است.

توفیقیان در ادامه تأکید کرد: ضرورت دارد طی این مرحله از کار، نماینده رسمی حقوقی شرکت ایمیدرو با معرفی نماینده کارشناسی تا نسبت به تعیین تکلیف اقدام لازم را داشته باشند تا در ادامه کار با کشاورزان با مشکلی مواجه نشویم.

وی در ادامه گفت: ۲۰ هکتار زمین منابع ملی از طرح تحویل شرکت تهیه و تولید شده که کارخانه آهک هیدراته در چهار هکتار آن اجرا می‌شود و  توجه به واگذاری بهره برداری از فسفات به مجموعه غدیر، این مجموعه جهت اجرایی طرح فسفات، و اسید فسفریک نیازمند ۴۷ هکتار زمین است.

در ادامه حجت‌الاسلام سید محمد موحد نماینده مردم کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای دومین بار است که مجموعه‌ای از وزارت صمت و تیم اقتصادی استان از چرام بازدید می‌کنند، گفت: هفته گذشته با وزیر صمت دیداری داشتم و نکاتی مطرح شد که آقای فاطمی‌امین از معاون خود خواست به این منطقه سفر کند.

 

نماینده مردم در مجلس افزود: چه در ایام کرونا و پیش از آن و اکنون با تمام وجود پیگیر مسائل بودم و جلسات مختلفی با حضور و بدون حضور آقای وزیر انجام می‌شد و آقای جعفری همیشه پیگیر بودند.

موحد تأکید کرد: می‌توان گفت بالای ۲۰۰ ساعت برای این پروژه وقت گذاشته شد تا در نهایت امروز به این‌جا رسید.

 مطالبات مردم را فریاد زدم

موحد عنوان کرد: در جای خود به عنوان نماینده مردم برای مطالباتم فریاد سر می‌دادم و هیچ‌گاه کوتاهی  نخواهم کرد و در کنارش اگر توانستم چهار نفر را در مجموعه مشغول می‌کنم.

موحد ادامه داد: حالا آنهایی که دنبال من هستند و می‌گویند فلانی معامله کرد این را هم بنویسند تا مشکلاتشان حل شود.

وی با اشاره به تذکر شفاهی خود در مجلس در خصوص سد آبریز گفت: در مجلس این مطالبه و خواست مردم را فریاد زدم آیا این معامله است؟

 

موحد با بیان این‌که روی سه چیز معامله نمی‌کنیم گفت: انقلاب، ولایت و مردم چیزی نیستند که بشود روی آن  معامله کرد بلکه برای این مردم در راستای انقلاب و ولایت تلاش می‌کنیم.

موحد افزود: ما این مردم را می‌شناسیم و افتخارمان همین بوده و هست که به هر شکل و شیوه‌ای فریاد این مردم باشیم. هرچیزی شیوه و روشی دارد بعضی اوقات تند و محکم برای خواسته‌ها و حق مردم می‌ایستیم و آنچه برای مردم و استان است را  مطالبه می‌کنیم.

این نماینده مجلس افزود: هدف از سفر معاون وزیر صمت به چرام در سه راستا است نخست “آهک هیدراته” که از مطالبات جدی مردم است در دولت انقلابی به بهره‌برداری برسد.

وی عنوان کرد:  بخش دوم  “فسفات” است که مجموعه استان همه پای کار هستند و از دولت انتظار دارم ضمن مرتفع کردن موانع، زمینه برون رفت از این شرایط را فراهم کنند تا فرصت اشتغال برای جوانان منطقه ایجاد شود.

وی معدن سرفاریاب را سومین مطالبه از معاون وزیر دانست و گفت: ماشین‌های تریلر که برای بار آمده بودند را در مسیر دیدم آنها جز ضرر برای ما و مردم چیزی ندارد که درخواست داریم تکلیف این معدن را روشن شود.

وی افزود: امکانات و راه‌های زیادی را برای سرمایه‌گذاری در اختیار دارید و می‌توانید پروژه‌هایی خارج از این موارد تعریف کنید تا زمینه اشتغال چندین جوان فراهم شود.

پروژه‌ای با هزار فرصت شغلی

سپس احسان عسکری معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: سفر تیم اجرایی، مدیریتی و کارشناسی وزارت صمت به استان به معنای آن است که به دنبال کار هستیم.

وی افزود: البته چنین اقداماتی بدون حضور شورای تأمین امکان‌پذیر نیست و همه اقدامات لازم با تکیه‌گاه شورای تأمین انجام شده است.

وی با اشاره به شعار سال گفت: در ابتدای دولت، بالاترین رتبه تورم کشور در کهگیلویه و بویراحمد بود، اما الأن استان ۲۷ پله ارتقا پیدا کرده و به رتبه ۲۷ رسیده است.

عسکری عنوان کرد: هدفگذاری سال ۱۴۰۲ را در انتهای سال گذشته انجام داده و برنامه‌ریزی کردیم و در نظر داریم برخی از آن‌ها را با احداث بنگاه‌های جدید و بخشی را هم از طریق بنگاه‌های موجود انجام دهیم.

وی گفت: چرام به عنوان یک لوکوموتیو در کهگیلویه بزرگ عمل خواهد کرد؛ چرا که طرح‌های بزرگی را در این شهرستان استارت زده‌ایم.

این مسئول با بیان این‌که معدن فسفات همیشه یک اسم بود، گفت: ما هیچ‌گاه نتوانسته بودیم به محصول آن دست پیدا کنیم تا این‌که در دولت سیزدهم فاز اول جاده دسترسی انجام شد.  

معاون استاندار تصریح کرد: ذخیره اصلی معدن فسفات ۸۱ میلیون تن است که برای سال‌های می‌تواند این ماده را تأمین کند و می‌تواند گردش مالی را در اقتصاد استان و کشور شکل دهد که خود موجب افزایش چندبرابری می‌شود.

عسکری اظهار داشت: باید انرژی برای این کارخانه‌ها مضاعف شود تا هر چه سریع‌تر به اهداف عالیه دست یابیم.

معاون اقتصادی استاندار تأکید کرد: آهنگ حرکت آهک هیدراته باید تقویت شود، چرا که چند ماه است که درگیر کارهای اداری آن هستیم.

وی با بیان اینکه این پروژه حداکثر تا پایان دی ماه باید به بهره‌برداری برسد، گفت: بهره‌برداری از این پروژه در بهمن ماه قابل قبول نیست.

 

وی افزود:پتروشیمی اوره و آمونیاک هم یکی از پروژه‌های بسیار اثرگذار خواهد بود و می‌تواند قریب به یک هزار شغل ایجاد کند.

در ادامه این نشست، محسنی مدیرعامل شرکت اکتشاف معادن و صنایع غدیر گفت:  در جاهایی فعالیت اقتصادی می‌کنیم که در درازمدت بخش خصوصی نتوانسته در آن ورود و فعالیت کند.

وی افزود: امروز ذخیره چرام به ارزش اقتصادی رسیده است و اگر دانش فنی و تخصص مهندسی در حوزه استخراج و فناوری باشد، می‌توانیم این ذخیره را استخراج کنیم.

وی تأکید کرد: ما مدعی هستیم می‌توانیم با توسعه دانش، ذخیره اقتصادی فسفات چرام را استخراج، به کارخانه، حمل و فرآوری و یک محصول نهایی تهیه کنیم

وی ادامه داد: در فاز اول سه هزار متر را حفاری کنیم تا رفتار ماده معدنی را در زیر زمین ارزیابی کنیم و متصوریم که قبل از آبان این کار به اتمام خواهد رسید.

وی گفت: در عین حال کارهای اکتشافی را باز کرده ایم و در همین خصوص سازمان صمت استان برای این کار، مجوزهای لازم را صادر کرد و توانستیم کارهای اکتشافی را برای نمونه‌برداری انجام دهیم.

وی تأکید کرد: مجموعه غدیر، بنیه مالی قابل توجهی دارد و وقتی از نظر مهندسی به نتیجه برسد کارش را بلافاصله شروع خواهد کرد.

محسنی ادامه داد: فاز پرعیارسازی ما امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی در خصوص زمین گفت: ۲۰ هکتار زمین در اختیار ما قرار گرفته و تا انتهای خردادماه یک قطعه زمین ۳۰ هکتاری هم به این زمین ۲۰ هکتاری الحاق خواهد شد و فضا برای کار مهیا می‌شود.

استان در صدور پروانه اکتشاف همکاری کند

در پایان جعفری معاون وزیر صمت و ریاست هیأت عامل ایمیدرو گفت: ما روی ریل جدیدی از کار قرار گرفته‌ایم اما باید به آن سرعت دهیم تا به آن چیزی برسیم که انتظار مردم و مجموعه مسئولین استان کهگیلویه و بویراحمد است.

وی با بیان این‌که کار برای ما جدی است، تأکید کرد: حضور ما به این دلیل است که باید این کار به سرانجام برسد و عملیاتی شود.

این مسئول با اشاره به این‌که تاکنون کارهای زیادی شده است، گفت: مجموعه استان در صدور پروانه‌های اکتشافی به سازمان صمت استان کمک کنند.

وی ادامه داد: قطعاً با شرایط امروز، می‌توانیم آینده خوبی برای منطقه پیش‌بینی کنیم.

وی با بیان این‌که فسفات‌ها آثار و شرایط بهتری دارند گفت: اما کارخانه باید برای یک بازه زمانی بلندمدت پیشتیبانی ماده اولیه خود را داشته باشد و چنانچه کار را بر اساس بنیاد درست بنا نگذاریم، چند سال دیگر واحدهای ما راکد خواهند شد.

وی با اشاره به این‌که اولویت ما چنین استان‌هایی است، گفت: باید به هلدینگ غدیر کمک کنیم تا کارش را خوب انجام دهد.

معاون وزیر صمت در ادامه به شعار سال گریزی زد و گفت: ما برای مهار تورم، باید تولید را افزایش دهیم و برای تولید، باید بسترهای آن را فراهم کنیم؛ زیرساخت و جذب سرمایه‌گذار بخشی از این بسترها هستند و ما سرمایه‌گذار را پای کار آورده‌ایم و باید زیرساخت آن را هم فراهم کنیم.

وی ادامه داد: تا چند ماه آینده، آب، برق و گاز آن نیز فراهم خواهد شد.

وی با بیان این‌که حرکتی که در خصوص فسفات شروع شده یک حرکت بسیار جدی است، گفت: نوع فسفات چرام متفاوت از فسفاتی است که در جاهای دیگر وجود دارد؛ تکنولوژی استحصال آن وجود ندارد و کار آن نیز زمان‌بر است.

جعفری گفت: به محض این‌که طراحی آن انجام شود، بلافاصله قبل از پایان سال باید شروع به ایجاد کارخانه کنیم.

وی با بیان این‌که هر چه ظرفیت بالاتر باشد، اشتغال بیشتری به دنبال خواهد داشت، گفت: ما ین موضوع را دنبال خواهیم کرد و همه کمک می‌کنیم که این مجموعه به سرانجام برسد.

همچنین رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: سفر معاون وزارت صمت به همراه شرکت‌های تصمیم‌گیر نشان دهنده اراده وزارت صمت برای ایجاد اشتغال و سرمایه‌گذاری در شهرستان چرام است.

وی گفت: فسفات زمینه‌ساز ایجاد طرح‌های صنعتی و معدنی فراون است و سه پروژه در حوزه معدن چرام داریم.

وی ادامه داد: عملیات طرح فسفات در حال انجام است تا مشخص شود که ذخیره آن و موقعیت‌اش چگونه است تا بتوان جبهه کار عملیات حفاری فراهم شود.

وی ادامه داد: طرح‌های منشعب از این معدن از جمله اسید فسفریک است که در کنار همین طرح آهک هیدراته در حال اجرا است و در سفر ریاست جمهوری کلنگ‌زنی خواهد شد.

انتهای پیام/


این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + دو =