آخرین اخبار

از چاره‌چویی برای موبایل تا لایروبی کانال آب رودبال/خبرهای خوش شهابی برای بویراحمد گرمسیر

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد خبرهای خوشی به مردم بویراحمد گرمسیر داد.

اشتراک گذاری
08 بهمن 1401
کد مطلب : 4354

علی شهابی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در حاشیه بازدید از مناطق بویراحمد گرمسیری این شهرستان اظهار کرد: بازدید از روستاهای گناوه دلیل، ناز مکان، سر تیره، رودبال، اسپر و مارین و دیکر روستاهای حوزه بویراحمد گرمسیری گچساران با حضور استاندار و برخی از مدیران کل و مسئولان شهرستانی و نماینده مردم گچساران و باشت انجام شد.

 وی بیان کرد: برخی از مشکلات عنوان شده که مهمترین آنها کانال های کشاورزی و آبیاری اراضی این مناطق بود از نزدیک مورد بررسی قرار گرفت. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویر احمد تصریح کرد: در سال های قبل در منطقه رودبال شاه بهرام یک بند انحرافی توسط آب منطقه ای به طول ۱۶ کیلومتر ایجاد شد، از سال گذشته تا امسال افزون بر ۲۳۰ میلیارد ریال در روستا برای مرمت و بهسازی و اصلاح کانال و احداث کانال جدید هزینه شده است.

 شهابی عنوان کرد: افزون بر ۴۰۰ هکتار اراضی این مناطق عنوان شده زیر کشت برنج و شالیزار و برخی هم باغهای مرکبات می باشد.

 وی گفت: این کانال احداث شده نیاز به ترمیم و اصلاح دارد و در همین راستا از محل تهاتر نفت ۹۰ میلیارد ریال و از سوی نماینده مردم گچساران و باشت قول تامین ۲۰ میلیارد ریال اعتبار در این راستا داده شده است، تا بخشی دیگر از اعتبارات آن نیز از طرح ملی به این پروژه اختصاص داده شود.

 وی گفت: با اعتبارات عنوان شده می‌توان مشکلات این کانال در این منطقه را برطرف کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه برنامه ریزی کهگیلویه و بویر احمد با اشاره به اینکه این از پروژه های بسیار خوب این منطقه است، خاطرنشان کرد: این پروژه درآمدزا بوده در کنار آن نیز شالیزارها و باغات مرکبات وجود دارد که می تواند از آن بهره مند شوند.

 شهابی بیان کرد: این طرح قبلاً در پروژه ملی تامین آب اراضی دشت امامزاده جعفر باشت و ساماندهی رودخانه های دیل و این منطقه نازمکان رودبار قرار داشته است.

 وی افزود: در حال حاضر نیز آب منطقه قول مساعد برای برطرف کردن این مشکل با هزینه کرده ۱۴۰ میلیارد ریال را داده است تا مشکل کشاورزی منطقه بویراحمدی گرمسیر از رودبال سر تیره ، نازمکان و سیدجمال و غیره برطرف شود.

رئیس برنامه و بودجه کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: تامین آب هزار هکتار اراضی منطقه دیل و آرو یک پروژه جدید بوده که قبلاً در طرح ملی قرار گرفته بود و چون مجوز ماده ۲۳ را نداشت از طرح ملی حذف گردید امسال کدی را تحت عنوان مطالعه نقاط مستعد گچساران تعریف کردیم که یکی از این نقاط دیل و آرو می باشد این طرح مطالعات آن آغاز شده و تا پایان ۱۴۰۲ نیز کار مطالعاتی آن انجام می شود.

 شهابی اضافه کرد: بعد از پایان مطالعات این طرح ،کمیسیون ماده ۲۳ ، وزارت نیرو با سازمان برنامه هماهنگی کرده تا مجوز لازم صادر گردد که آیا این منطقه مطالعه توجیهی اقتصادی و فنی دارد و اگر این مطالعه توانست با آیتم هایی که عنوان شد تاییدیه لازم را دریافت کند مجوز تخصیص آب آن از وزارت نیرو گرفته خواهد شد. وی افزود: بعد از آن که مجوز لازم صادر شد از بالادست سد کوثر برای هزار هکتار از اراضی دیل و آرو آب پمپاژ می شود و اگر این گزینه جواب نداد باید از سرشاخه های این رودخانه پروژه پمپاژ جهت تامین آب هزار هکتار این اراضی احداث شود.

 رئیس سازمان مدیریت و برنامه برنامه ریزی کهگیلویه و بویر احمد تصریح کرد: عمده مطالبات مردم در مناطق بویراحمد گرمسیری این بوده و از دیگر مطالبات آنها می توان به درخواست داشتن اینترنت پرسرعت و موبایل اشاره کرد.

شهابی عنوان کرد:در این سفر مدیرعامل ارتباطات قول مساعد برای اجرای پروژه‌ای که بتواند نیاز مردم این منطقه را برطرف کند داده است، که برای اجرای آن در کل منطقه دیل، آرو، سر تیره نازمکان و غیر ۲۵ میلیارد ریال نیز مصوب شده است که سال آینده تا پایان خرداد ماه مشکل اینترنت مردم این منطقه برطرف خواهد شد. شهابی اظهار کرد: پروژه کانال پمپاژ آب منطقه شامبرکان نیز با قول مساعد مسئولان برطرف می شود برای آن از محل اعتبارات نفت ۵ میلیارد ریال اعتبار اختصاص داده شده است.

 وی افزود:برای تعمیر پلی که در مسیر جاده این روستا قرار داشت افزون بر ۲۰ میلیارد ریال طبق قول استاندار اختصاص داده می شود.

 رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویر احمد با اشاره به دیگرخواسته‌های مردم روستاهای بویراحمدی گرمسیری گچساران خاطرنشان کرد: چمن های مصنوعی در منطقه دیل و سالن های ورزشی نیز از دیگر مطالبات مردم این مناطق بود که از محل اعتبارات مسئولیت های اجتماعی نفت و اعتبارات سفر دوم ریاست جمهوری اقداماتی صورت خواهد گرفت.

شهابی ادامه داد: در متمم سفر ریاست جمهوری برای کل کهگیلویه و بویراحمد ۳۷۰ میلیارد ریال پیش‌بینی کردیم در سفر اول نیز از این اعتبار بخشی را برای چمن های مصنوعی و سالن های ورزشی اختصاص خواهد یافت.

 رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه از محل مسئولیتهای اجتماعی نفت نیز اعتباراتی در این راستا اختصاص خواهد یافت، اظهار کرد: سفر خوب و پربرکتی بوده و قولهایی نیز از سوی مسئولان به مردم داده شد که اجرایی می شود ولی مردم نیز باید همکاری های لازم را انجام دهند.

 شهابی بیان کرد: انتظار داریم در این مناطق مستعد کشاورزی تشکلهای آب بران تشکیل گیرد تا مانند دیگر نقاط کشور تعاونی تشکیل داده و برخی اقدامات را از لایروبی کانال فرعی که ۱۶ کیلومتر از رودبال تا آخرین نقطه روستا می رود توسط خود مردم صورت گیرد.

 وی افزود: توزیع آب بین کشاورزان و بهره برداران باید توسط این تشکل ها انجام شود، امید می رود در این خصوص فرهنگ سازی های لازم صورت گرفته تا در کنار اقدامات موثر دستگاههای اجرایی مردم نیز در این راستا اقدامات لازم را انجام دهند.

انتهای پیام/ ۸۲۰۳۳این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − پنج =