آخرین اخبار

پدیده استثنایی یخ زدن حباب‌های گاز متان

وقتی گیاهانی که در کف عمیق دریاچه بایکال قرار دارند، پوسیده و تجزیه می شوند، گاز متان آزاد شده و به دلیل سرمای هوا در منطقه یخ می‌زنند.

اشتراک گذاری
13 دی 1401
کد مطلب : 4081

۱۲۷۳۹۰۲

۱۳ دی ۱۴۰۱ – ۱۴:۲۸

وقتی گیاهانی که در کف عمیق دریاچه بایکال قرار دارند، پوسیده و تجزیه می شوند، گاز متان آزاد شده و به دلیل سرمای هوا در منطقه یخ می‌زنند.

خبرآنلاین-غزال زیاری: وقتی گیاهانی که در کف عمیق دریاچه بایکال قرار دارند، پوسیده و تجزیه می شوند، گاز متان آزاد شده و به دلیل سرمای هوا در منطقه یخ می‌زنند.

 اخیرا تصویری که چند سال پیش توسط عکاسی به نام کریستینا ماکیوا از دریاچه بایکال گرفته شده بود، حسابی سروصدا کرده و حتی توسط ناسا نیز بازتاب یافته است. در این تصویر حباب‌هایی یخ زده از متان را مشاهده می‌کنیم که به سطح این دریاچه آمده‌اند.

دریاچه بایکال که که در منطقه‌ای کوهستانی در سیبری روسیه واقع شده، در فهرست میراث‌جهانی یونسکو نیز قرار دارد و بیش از ۲۰ درصد از آب شیرین جهان در این دریاچه یافت می‌شود. این دریاچه به دلیل عمق زیادش، در واقع به نوعی مثل یک انبار گاز متان عمل می‌کند.

پدیده‌ای که عکاس آن را شکار کرد

در تصویر ثبت شده توسط ماکیوا، حباب‌هایی از گاز متان در دریاچه بایکال را می‌بینیم که به‌دلیل سرمای هوا یخ زده‌اند. این پدیده زمانی اتفاق می‌افتد که گیاهانی که در کف عمیق دریاچه قرار دارند، پوسیده و تجزیه می‌شوند. با این اتفاق گاز متان آزاد شده و به سمت سطح دریاچه حرکت کرده و شروع به یخ زدن می‌کند.

ماکیوا این تصویر را در سال ۲۰۱۸ ثبت کرده بود و اخیرا در یک صفحه Reddit آنلاین مجددا منتشر شده و البته این بار، تصویرش حسابی وایرال شده است. شرح این عکس بدین ترتیب بود:«حباب‌های متان یخ زده در دریاچه بایکال که عمیق‌ترین دریاچه دنیاست.» و بیش از ۴۰.۱ رای مثبت گرفته و کاربران ردیت در مورد این تصویر واکنش‌های متعددی نشان داده‌اند.

تغییرات اقلیمی در اثر پخش شدن این گاز

متان گازی گلخانه‌ای است که از عوامل اصلی تغییرات آب و هوایی به شمار می‌رود. گاز متان به‌صورت طبیعی در اثر تجزیه مواد ارگانیک تولید می‌شود و اگر در حجم وسیعی در جو پخش شود، به محیط‌زیست آسیب خواهد زد.

مقامات ناسا هم در سال ۲۰۱۸ گزارش کرده بودند که اگر گاز متان محبوس در یخ‌های دریاچه بایکال آزاد شود، می‌تواند میانگین دمای کره زمین را بالا ببرد. البته زمان ثبت این عکس، حجم گاز متان یخ زده در دریاچه بایکال، به اندازه‌ای نبوده که بتواند تغییرات خاصی در جو زمین ایجاد کند.

البته دانشمندان نمی‌دانند که اگر دمای هوا در اطراف دریاچه افزایش یافته و یا اگر سطح آب پائین‌تر برود، چه اتفاقی رخ خواهد داد و این اتفاق منجر به آزاد شدن بیشتر گاز متان خواهد شد یا خیر.

کاربران ردیت در عین حال نگران این موضوع هستند که اگر تمام گاز متان موجود در دریاچه بایکال آزاد شود، چه اتفاقی رخ خواهد داد. یکی از کاربران این وب‌سایت در این باره نوشته:« کسی می‌تواند چگالی متان بالقوه موجود در دریاچه بایکال را براساس ظرفیت دریاچه و غلظت متان در یک فوت‌مربع را محاسبه کند؟ تا بفهمیم که این بمب خوشه‌ای چقدر بزرگ است و چه پتانسیلی دارد؟ اگر این گاز متان از این طریق از دریاچه خارج نشود، آیا از طریق دیگری خارج خواهد شد؟ نه؟»

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 10 =