آخرین اخبار

انتقاد ایران از فکت شیت کاخ سفید!

اقتصادنیوز: نیم قرن با اقتصاد ایران روایتی است از تحولات، شخصیت‌ها و شاخص‌های اقتصاد ایران و موضوعاتی که به نوعی با اقتصاد ایران ارتباط پیدا می‌کنند.شرایط فعلی اقتصادی ارتباط مستقیمی با گذشته آن دارد.

اشتراک گذاری
06 آذر 1401
کد مطلب : 3966

بودجه ۱۰۹ میلیارد تومانی سال ۵۳ تقدیم مجلس شد

ما در این بخش تلاش داریم اخبار و گزارش‌های اقتصادی را به گونه‌ای به تصویر بکشیم تا مخاطب با مطالعه آنها به شناخت نسبی از اوضاع اقتصادی ایران دست یابد.« اقتصادنیوز » از آبان ۱۳۹۹ هر روز اقدام به انتشار اخبار و گزارش‌های اقتصادی همان روز سال‌های ۱۳۵۰، ۱۳۶۰، ۱۳۷۰، ۱۳۸۰ و ۱۳۹۰ کرد.

پارسال نیز هر روز در بخش «نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار همان روز در سال‌های اول هر دهه در نیم قرن گذشته را منتشر کردیم.در ابتدای قرن پانزدهم با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان در سال‌های ۱۳۵۲، ۱۳۶۲، ۱۳۷۲، ۱۳۸۲ و ۱۳۹۲ تقدیم مخاطبان می‌شود.

ششم آذر ۱۳۵۲؛ بودجه ۱۰۹ میلیارد تومانی سال ۵۳ تقدیم مجلس شد

امیرعباس هویدا، نخست وزیر بودجه ۱۰۸۸ میلیارد ریالی سال ۱۳۵۳ را تقدیم مجلس کرد.

وی در توضیح بودجه گفت: سیاست دیگر که نتیجه اداره و بهره‌برداری مستقل امور نفت است، افزایش قابل ملاحظه سرمایه گذاری ملی در صنایع نفت و مشتقات آن می‌باشد.

هر گاه بخواهیم سطح تولیدات نفتی خود را طبق برنامه پنجم عمرانی به مصرف رسانیدن درآمد آن در برنامه ‌های تولیدی کشور از ۵ به ۸ میلیون بشکه در روز برسانیم، ناگزیریم کلیه سرمایه گذاری هایی را که سابقا توسط کنسرسیوم نفت انجام می‌شد، خود برعهده گیریم.

وی افزود: بودجه سال های ۱۳۵۲ و ۱۳۵۳ ضمن تبعیت از سیاست هایی که از آنها اجمالا یاد شده، بازگوکننده این حقیقت است که تحولات و تغییرات مهم و سریعی چه در سطح جهانی و چه در اقتصاد کشور ما روی داده و می دهد که از تطبیق مستمر برنامه ها و سیاست ها با این دگرگونیها چاره‌ای نیست.

عصر ما عصری است بارور از تغییرات عظیم غیرمنتظره که سیاستمدار و برنامه‌ریز باید پیوسته خود را با مقتضیات نوین آن سازگار کنند. به همین مناسبت است که فقط ۹ ماه پس از اعلام و اجرای برنامه پنجم عمرانی ناگزیر هستیم که ضمن حفظ اصول اساسی آن که مستقیما از تعلیمات منشور انقلاب شاه و ملت مقتبس است، تغییرات قابل ملاحظه ای را در هدف های کلی و جزئی برنامه ها و سیاست های اجرایی آن بپذیریم.

این تغییرات تنها به علت افزایش چشمگیر درآمد نفت ضرورت پیدا نمی کند؛ بلکه تجربه دو سه سال اخیر در مورد بحران پولی بین المللی، کاهش مواد اولیه در دسترس در بازارهای جهان،  تورم و ترقی شدید قیمت‌ها، بحران انرژی، آلودگی محیط زیست، نقصان منابع طبیعی، کمبود نسبی مواد غذایی و لزوم تقویت سریع بنیه دفاعی و به‌خصوص در این منطقه حساس و بحران‌های دیگری که همه شاهد آن هستیم، پذیرش و اتخاذ آنها را ایجاب می کند.

بودجه وزارتخانه ها، سازمان های دولتی و مجلسین در سال ۱۳۵۳ برحسب میلیون ریال به شرح زیر است.

وزارت دربار شاهنشاهی ۱۳۹۷، مجلس شورای ملی ۶۰۰، مجلس سنا ۲۵۰، نخست‌وزیری ۳۰۵۳، سازمان برنامه و بودجه ۲۶۴۲، سازمان امور اداری و استخدامی ۲۷۶، کمک به صندوق بازنشستگی ۸۴۷۰، وزارت کشور ۱۳۹۸، شهربانی کشور ۱۱۱۰۴، ژاندارمری کشور ۱۲۵۴۷، وزارت امور خارجه ۲۶۷۹، وزارت اطلاعات ۷۵۰، وزارت دادگستری ۳۱۱۹، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ۱۰۵۷، ثبت احوال کل کشور ۶۲۰، سازمان بازرسی شاهنشاهی ۲۲۸، سازمان اوقاف ۳۳۰، وزارت دارایی ۳۴۶۲، وزارت جنگ ۲۱۴۴۶۸.

در بخش بودجه استان‌ها نیز آمده است: استانداری مرکز ۲۰، استانداری آذربایجان شرقی ۱۸، استانداری آذربایجان غربی ۲۰، استانداری کرمانشاهان ۴۰، استانداری خوزستان ۲۵۷، استانداری فارس ۲۶۰، استانداری کرمان ۷۲، استانداری خراسان ۴۰، استانداری اصفهان ۳۰، استانداری ساحلی ۲۳۰، استانداری سیستان و بلوچستان ۲۰۴، استانداری کردستان ۴۰، استانداری لرستان و پیشکوه ۲۰، استانداری چهار محال و بختیاری ۶۰، استانداری بوشهر ۵۵، شرکت سهامی شیلات ایران ۲۰، شرکت ملی ذوب آهن ایران ۱۱۲۰۰، سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران ۵۱۰۶، شرکت سهامی معادن مس سرچشمه کرمان ۱۰۵۷۰، راه‌آهن دولتی ایران ۱۶۸۰، جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران ۴۶۱، شهرداری پایتخت ۱۱۹۰، شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ۸۱۰ و… غیر از اقلام فوق، اقلام کوچک و بزرگ بسیار دیگری هم وجود دارد که جمع کل همه آنها مبلغ ۶۹۰ میلیارد و ۴۲۳ میلیون ریال است.

ششم آذر ۱۳۷۲؛ نرخ دلار آزاد به ۱۷۹ تومان رسید

قیمت دلار در بازار آزاد تهران با ۳۰ ریال کاهش معامله شد.

در بازار آزاد امروز هر دلار ۱۷۹۰ ریال خرید و فروش شد که نسبت به روز پنج شنبه ۳۰ ریال و نسبت به روز چهارشنبه حدود ۷۰ ریال کاهش داشت.

امروز هر مارک آلمان ۱۰۵۵ ریال و هر پوند ۲۶۶۲ ریال معامله شد.

در همین حال، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نرخ دلار را با ۲ ریال کاهش و به قیمت ۱۷۲۷ ریال در اختیار مشتریان قرار داد. همچنین مارک آلمان ۱۰۱۳ و پوند انگلیس ۲۵۶۳ ریال توسط بانک به فروش رسید.

ایران گاز موردنیاز نخجوان را تامین می‌کند

مقام های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در مورد ایجاد خط لوله گاز موردنیاز این جمهوری خودمختار، به توافق رسیده‌اند.

تلویزیون باکو افزود: در اجرای این توافق دو کشور، تانکرهای متعلق به شرکت گاز ایران تاکنون ۱۳۰ تن گاز مایع را به جمهوری خودمختار نخجوان منتقل کرده اند.

«علی شفیع اف» رئیس شرکت گاز جمهوری نخجوان گفت: گاز ارسالی از جمهوری اسلامی ایران برای رفع نیاز مدارس، بیمارستان ها و پرورشگاهها به مصرف می رسد.

وی افزود: برای رفع نیازهای زمستانی نخجوان، مردم این جمهوری چشم به کمک های دولت جمهوری اسلامی ایران دوخته اند.

ششم آذر ۱۳۹۲؛ انتقاد ایران از برگه اطلاع رسانی کاخ سفید

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به آنچه در سایت کاخ سفید به عنوان برگه اطلاع رسانی (fact sheet) منتشر شده است، گفت: این برداشت یک جانبه از متن مورد توافق در ژنو بوده است و برخی توضیحات و واژه‌ها در این برگه مغایر با متن برنامه اقدام مشترک است.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه درباره برگه اطلاع رسانی (fact sheet) منتشره ازسوی دولت آمریکا که ازسوی برخی رسانه‌ها به عنوان متن توافق ترجمه و منتشر شده است، گفت: سه دور مذاکرات فشرده جمهوری اسلامی ایران با گروه کشورهای ۱+۵ در ژنو و ساعت‌ها مذاکرات کارشناسی درنهایت منجر به صدور برنامه اقدام مشترک میان جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ شد که متن موردتوافق، ساعاتی پس از پایان مذاکرات (در تاریخ ۳ آذرماه ۱۳۹۲) در اختیار افکار عمومی قرار گرفت.

او افزود: متن چهار صفحه‌ای برنامه اقدام مشترک، نتیجه توافقات انجام‌شده در مذاکرات ژنو بوده و همه جملات و کلمات این متن با توجه به ملاحظات همه طرف ها تنظیم شده و یکی از دلایل طولانی شدن مذاکرات، دقت در انتخاب و درج واژه‌ها در متن برنامه اقدام مشترک به‌ویژه ازسوی هیات مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران بوده است.

افخم گفت: آنچه در سایت کاخ سفید به عنوان برگه اطلاع رسانی (fact sheet) منتشر شده، برداشت یک جانبه از متن مورد توافق در ژنو بوده و برخی توضیحات و واژه‌ها در این برگه مغایر با متن برنامه اقدام مشترک است که متاسفانه برخی رسانه‌ها برگه اطلاع‌رسانی (fact sheet) مذکور را به عنوان متن توافق ژنو ترجمه و منتشر کرده‌اند که خلاف واقعیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =