آخرین اخبار

بازگشت قیمت سکه به قله/ دلار جا ماند!

اقتصادنیوز: قیمت دلار در اولین روز آذر ۱۴۰۱ پایین تر از بازارهای همسایه معامله شد. قیمت طلا و سکه نیز امروز صعودی بود.

اشتراک گذاری
01 آذر 1401
کد مطلب : 3931

به گزارش اقتصادنیوز ، قیمت دلار تهران در چهارمین روز هفته از بازار های مجاور جا ماند.

بازیگران ارزی در اولین روز آذر در هرات و سلیمانیه شاهد رشد قیمت دلار بودند با این حال در تهران اسکناس آمریکایی عقب نشینی کرد و یک کانال پایین آمد.نرخ حواله درهم نیز امروز در مقایسه با روز قبل نوسان محدودی را ثبت کرد.

دلایل افرایش قیمت دلار در هفته گذشته

عقبگرد قیمت دلار در تهران در حالی است که نرخ دلار در هفته های گذشته به دلیل اخبار منفی در مورد به بن‌بست رسیدن مذاکرات برجام، ادامه ناآرامی‌های داخل کشور، تحریم‌های جدید آمریکا و کشورهای اروپایی و بیانیه تند آلمان و فرانسه علیه ایران، نگرانی از انتخابات آمریکا و نیز تصویب دومین قطعنامه شورای حکام علیه ایران آرایش صعودی به خود گرفته بود.

با یکه تازی اسکناس آمریکایی در بازار ارز تهران نهاد مرکزی بازارساز با قدرت وارد میدان شد و با تاکتیک های خود توانست نرخ دلار را عقب براند.

برخی از معامله گران معتقدند تزریق عرضه توسط بانک مرکزی یکی از دلایل کاهش قیمت دلار در روز های گذشته بوده است. 

از سوی دیگر  پیروزی طرفداران جو بایدن در مجلس سنای آمریکا موجب شد ترس از انتخابات آمریکا تا حدودی کاهش یابد. البته زمزمه هایی درباره احتمال برگزاری دور جدید مذاکرات بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش از پایان ماه نوامبر هم موجب شده بود سرعت رشد دلار کاهش یابد.

در این میان سفر وزیر امور خارجه عمان به تهران نیز موجب شد خبر احتمال آزادسازی ارزهای بلوکه شده بار دیگر در بین معامله گران دلار بار دیگر داغ شود و بازیگران ارزی با احتیاط بیشتری در موقعیت خرید قرار بگیرند.

 خبرگزاری های داخلی امروز نوشتند ایران غنی سازی ۶۰ درصد را در فردو شروع کرده است که پیامی سخت و شدید به قطعنامه آمریکایی-اروپایی آژانس بین الملل انرژی اتمی است.

عده ای از معامله گران می گفتند این خبر ممکن است بر سطح تنش های غرب و ایران بیفزاید  با این حال ترس از عرضه سنگین موجب شده بازیگران‌ارزی تهران بی گدار به آب نزنند.

البته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی در واکنش به این خبر گفته این کشور ادعای ایران درباره آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در تأسیسات هسته‌ای «فردو» را تایید نمی‌کند.

پیشروی قیمت دلار در بازار رسمی

در بازار رسمی هم امروز صرافی ملی که تابلو صرافی ها را دنبال می کند شاهد افزایش قیمت دلار و یورو بود.

بر این اساس قیمت خرید دلار آمریکا ۳۰ هزار و ۵۴۶ تومان(سی هزار و پانصد و چهل و شش تومان) و قیمت فروش دلار آمریکا  ۳۰ هزار و ۸۵۳ تومان  (سی هزار و هشتصد و پنجاه و سه تومان) اعلام شد.

همچنین براساس اعلام صرافی بانک ملی ایران قیمت یورو دیروز در کانال ۳۰ هزار تومان خرید و فروش شد اما امروز وارد کانال ۳۱ هزار تومان شد.

قیمت خرید یورو امروز  ۳۱ هزار و ۲۴۳ تومان(سی و یک  هزار و دویست وچهل و سه تومان)  و قیمت فروش یورو  ۳۱ هزار و ۵۵۷ تومان  (سی و یک هزارو پانصد و پنجاه و هفت تومان) است.

در بازار متشکل ارزی هم قیمت دلار امروز بالا رفت. هر برگ اسکناس آمریکایی در بازار یاد شده روز گذشته در محدوده ۳۱ هزار و ۳۶۴ تومان بسته شد و در بازار امروز در زمان نوشتن این گزارش ۳۱ هزار و۶۰۰ تومان بود. در واقع قیمت دلار متشکل امروز نسبت به دیروز ۱۴۰ تومان رشد را نشان می دهد 

رشد قیمت طلا در بازار امروز

بازار جهانی طلا امروز شاهد رشد ۱۲ دلاری قیمت طلا بود.قیمت اونس طلا امروز در محدوده ۱۷۴۸ دلار معامله شد.

در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا ۱۸ عیار عصر امروز با ۱ میلیون و ۵۰۱هزار و ۳۰۰ تومان مبادله شد که ۶ هزار و ۹۰۰ تومان افزایش را نشان می دهد.

صعود سکه بازان به قله

سکه بازان هم امروز توانستند به قله تاریخی صعود کنند. قیمت سکه امروز از نیمه کانال ۱۶ میلیون تومان عبور کرد و تا سطح ۱۶ میلیون ۶۰۰ هزار تومان بالا رفت. به عبارت دیگر فلز گران بهای داخلی در بازار امروز تقریبا ۲۰۰ هزار تومان گران تر از نرخ بسته شده روز گذشته معامله شد. 

قیمت سکه عصر امروز در محدوده ۱۶ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان به فروش رسید.

برخی از فعالان بازار پیش از این بارها گفته بودند سکه در صورتی که از سطح ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عبور کند، ممکن است با ورود سطح جدیدی از خریداران رو به رو شود.

بخشی از فعالان عنوان می کنند که سطح عرضه فیزیکی در بازار فلز گران بهای داخلی بالا نیست و همین موضوع شده است که قیمت سکه در مسیر افزایشی قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − دو =