آخرین اخبار

خیابان های بغداد در انتظار سمند و پژو ۲۰۶

اقتصادنیوز: نیم قرن با اقتصاد ایران روایتی است از تحولات، شخصیت‌ها و شاخص‌های اقتصاد ایران و موضوعاتی که به نوعی با اقتصاد ایران ارتباط پیدا می‌کنند.شرایط فعلی اقتصادی ارتباط مستقیمی با گذشته آن دارد.

اشتراک گذاری
29 آبان 1401
کد مطلب : 3905

ما در این بخش تلاش داریم اخبار و گزارش‌های اقتصادی را به گونه‌ای به تصویر بکشیم تا مخاطب با مطالعه آنها به شناخت نسبی از اوضاع اقتصادی ایران دست یابد.« اقتصادنیوز » از آبان ۱۳۹۹ هر روز اقدام به انتشار اخبار و گزارش‌های اقتصادی همان روز سال‌های ۱۳۵۰، ۱۳۶۰، ۱۳۷۰، ۱۳۸۰ و ۱۳۹۰ کرد.

پارسال نیز هر روز در بخش «نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار همان روز در سال‌های اول هر دهه در نیم قرن گذشته را منتشر کردیم.در ابتدای قرن پانزدهم با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان در سال‌های ۱۳۵۲، ۱۳۶۲، ۱۳۷۲، ۱۳۸۲ و ۱۳۹۲ تقدیم مخاطبان می‌شود.

۲۹ آبان ۱۳۵۲؛ سفارش بزرگ ایران برای خرید گوشت به زلاندنو

وزیر کشاورزی زلاندنو اعلام کرد: سفارش بزرگ ایران برای خرید گوشت از زلاندنو ممکن است موجب شود که ژاپن خریدار عمده دیگر گوشت زلاندنو ناچار شود بهای بیشتری برای خرید گوشت بپردازد.

«کولین مویل» وزیر کشاورزی زلاندنو این سخنان را هنگام اظهارنظر درباره سخنان «بریان فریماند» مدیر فروش شرکت «توماس بورت ویک و پسران» بیان کرد.

بریان فریماند گفته بود که خریداران گوشت برای ایران از شرکت او خواسته‌اند ۱۵ هزار تن گوشت یخ‌زده و ۲۵۰ هزار گوسفند زنده برای فصل صادراتی ۷۴-۱۹۷۳ با آنها بفروشد.

فریماند گفت: مذاکره درباره سفارش ایرانی‌ها در جریان است و ممکن است تا مارس آینده قرارداد آن امضا شود.

۲۹ آبان ۱۳۶۲؛ بخشنامه جدید مهندس موسوی در مورد تثبیت قیمت‌ها

به منظور آگاهی عموم مردم از قیمت‌های تثبیتی کالاها، بخشنامه‌ای ازسوی آقای میرحسین موسوی، نخست‌وزیر به کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، موسسات وابسته به دولت و نهادهای انقلاب اسلامی، کارخانجات و مراکز تولیدی اعم از دولتی و خصوصی صادر شد.

متن بخشنامه به این شرح است: به منظور آگاهی عموم مردم از قیمت‌های تثبیتی کالاها و جلوگیری از هر گونه گرانفروشی و اجحاف به مصرف‌کنندگان و نیز ایجاد تسهیلات بیشتر در امر کنترل قیمت‌ها، اجرای مفاد این بخشنامه الزامی است.

۱- سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مکلف است فهرست کالاهای تولیدی را که امکان درج قیمت مصرف‌کننده روی کالا یا بسته‌بندی محصول فراهم باشد، تهیه و چگونگی درج قیمت را به واحدهای تولیدی ابلاغ کند.

۲- واحدهای تولیدی که قیمت محصولات آنها توسط سازمان مذکور تعیین شده است، مکلفند پس از اعلام آن سازمان، قیمت مصرف‌کننده را طبق آخرین برگ اعلام قیمت، روی کالا درج یا به‌صورت برچسب الصاق کنند.

۳- واحدهای تولیدی که محصولات آنها فاقد نرخ مصوب سازمان مذکور می‌باشد مکلفند برابر قیمت فروش محصولات سال ۱۳۶۱ با قیمت فروش فعلی هر کدام که کمتر باشد پس از اعلام سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، قیمت مصرف‌کننده تولیدات خود را روی کالا درج یا الصاق کنند.

۴- در مورد کالاهایی که به صورت «فله» و به‌صورت دسته‌بندی عرضه می‌گردد و یا امکان درج قیمت روی کالا فراهم نباشد و همچنین نرخ خدمات، اتحادیه‌های صنفی مکلفند به موجب قانون نظام صنفی نسبت به نصب برچسب روی کالا و یا نصب تابلو قیمت در محل واحد صنفی اقدام کنند.

۵- واحدهای تولیدی مکلفند از تاریخ اعلام سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان حداکثر تا مدت یک ماه نسبت به فراهم آوردن اجرای نصب یا چاپ یا درج قیمت مصرف‌کننده روی کالا اقدام کنند.

۲۹ آبان ۱۳۷۲؛ ایران روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی به هند صادر می‌کند

وزیران نفت جمهوری اسلامی و هند یادداشت تفاهمی را درخصوص اجرای مطالعات عملی درباره احداث خط لوله گاز میان دو کشور در دهلی نو امضا کردند.

به موجب این یادداشت تفاهم ایران موافقت کرد، صادرات نفت خام خود را به هند که در حال حاضر ۳ میلیون تن است تا فوریه سال ۱۹۹۴ به دو برابر افزایش دهد.

هند همچنین تمایل خود را به واردات گاز مایع از ایران ابراز داشت و مقرر شد یک هیات هندی به منظور بررسی تسهیلات زیربنایی برای واردات گاز مایع از ایران، ماه آینده به ایران سفر کند.

شرکت ملی نفت ایران و کمیسیون نفت و گاز طبیعی هند همچنین توافق کردند که گروهی از کارشناسان هندی به منظور اجرای حفاری از نوع افقی که هند در این زمینه تجربیات زیادی دارد، در آینده نزدیک از ایران بازدید کند.

پروژه احداث خط لوله گاز از ایران به هند یکی از طولانی‌ترین خطوط لوله انتقال گاز در جهان است که بیشتر از دو هزار کیلومتر طول دارد.

به موجب این یادداشت تفاهم، ایران در یک قرارداد ۳۰ ساله روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی به هند صادر خواهد کرد.

نیاز روزانه هند به گاز در حال حاضر ۲۵۰ میلیون مترمکعب است که تنها ۶۰ میلیون مترمکعب را از منابع داخلی تهیه کرده و بقیه را از خارج وارد می‌کند.

۲۹ آبان ۱۳۸۲؛ قیمت یورو به ۱۰۰۰ تومان نزدیک شد

قیمت یورو روز گذشته در بازار آزاد ارز به شدت افزایش یافت.

قیمت یورو به دلیل افزایش برابری آن در برابر دلار به ۹۹۳ تومان رسید.

گزارش برابری یورو در برابر دلار معادل ۱.۱۹۴۹ بود. بلومبرگ دیروز عصر برابری هر دلار آمریکا در برابر یورو را ۰.۸۳۶۹ گزارش کرد.

به گفته دلالان بازار آزاد ارز، با افزایش چشمگیر قیمت یورو معاملات این پول اروپایی در بازار ارز تهران متوقف شد.

عرضه‌‌کنندگان یورو به دلیل احتمال افزایش قیمت آن از فروش ارز خود خودداری می‌کردند و خریداران نیز به دلیل احتمال کاهش مجدد قیمت یورو برای خرید آن دچار تردید بودند.

عراق خواستار صدور سمند و پژو ۲۰۶ به این کشور شد

وزیر تجارت عراق در بازدید از خطوط تولید گروه صنعتی ایران خودرو اعلام کرد: شرکت ایران‌خودرو در آینده نزدیک بخشی از نیازهای حمل و نقل شهری و بین‌شهری کشور عراق را تامین خواهد کرد.

دکتر علوی، وزیر تجارت عراق گفت: مذاکرات اولیه در این زمینه بین دو طرف انجام شده است و تاکنون مشکلی در زمینه همکاری‌های دوجانبه وجود نداشته و تفاهم لازم حاصل شده است.

وی افزود: به‌زودی مردم عراق شاهد خودروهای سواری ایران‌خودرو خصوصا سمند و پژو ۲۰۶ در خیابان‌های بغداد خواهند بود.

۲۹ آبان ۱۳۹۲؛ کاهش قیمت دلار به زیر ۳ هزار تومان

دلار بعد از چند هفته نوسان در سطح سه هزار تومان قیمت زیر ۳ هزار تومان را دوباره تجربه کرد. بعد از تثبیت چند روزه قیمت دلار در اواخر هفته گذشته و اوایل هفته جاری در روز دوشنبه قیمت دلار قدری کاهش یافت و دیروز نیز روی بعضی تابلوهای بازار داخلی به زیر ۳ هزار تومان افت کرد.

افت مزبور کارشناسان را مقاعد کرد که دیگر سطح مقاومتی ۳ هزار تومانی نمی‌تواند در برابر کاهش قیمت دلار مقاومت کند.

بانک مرکزی که معمولا نرخ‌های خود را خلاف جهت بازار آزاد تغییر می‌داد، این بار با کاهش نرخ دلار همراهی کرد.

برخی از تحلیلگران بازار بر این باورند که سنت‌شکنی بانک مرکزی از تغییرات سیاست این نهاد حکایت می‌کند.

به اعتقاد آنها بانک مرکزی به رغم ماه‌های اخیر دیگر مخالفتی با کاهش نرخ ارز را گواهی بر این مدعا عنوان می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + هجده =