آخرین اخبار

رشد قیمت دلار و سکه در بازار

اقتصادنیوز : بازار ارز و سکه امروز شنبه ۲۸ آبان ماه ۱۴۰۱ شاهد صعود قیمت دلار ، طلا و سکه بود.

اشتراک گذاری
28 آبان 1401
کد مطلب : 3902

به گزارش اقتصادنیوز ؛ قیمت دلار در اولین روز هفته هم در تهران صعودی بود هم در بازار های همسایه. نرخ حواله درهم نیز رشد محدودی را ثبت کرد.

صعود قیمت دلار 

در سمت رسمی بازار هم اسکناس آمریکایی امروز در صرافی ملی در کانال ۳۰ هزار تومان خرید و فروش شد. بر این اساس قیمت خرید دلار آمریکا ۳۰ هزار و ۴۴۷ تومان(سی هزار و چهارصد و چهل و هفت  تومان) و قیمت فروش دلار آمریکا  ۳۰ هزار و ۷۵۳ تومان  (سی هزار و هفتصد و پنجاه و سه تومان) اعلام شد.

بازار متشکل ارزی هم امروز شاهد صعود قیمت دلار بود. نرخ دلار در بازار یاد شده امروز یک کانال بالا رفت. امروز نرخ دلار متشکل در محدوده ۳۱ هزارو ۲۴ تومان به فروش رسید که نسبت به روز قبل بیش از ۸۰۰ تومان افزایش را نشان می دهد .

در بازار ارز توافقی به ازای هر شماره‌ کارت ملی حداکثر ۲ هزار دلار تخصیص داده می‌شود. قیمت دلار در بازار توافقی عصر امروز ۳۳ هزار و ۲۷۳ تومان بود. روز گذشته قیمت دلار توافقی در محدوده ۳۳ هزار و ۲۴۵ تومان بسته شده بود . 

آغاز فروش اوراق ارزی بانک مرکزی تا ۴۰۰۰ دلار

پس از انتشار اوراق سکه، روز گذشته بانک مرکزی انتشار اوراق گواهی ارزی را به عنوان ابزاری برای کنترل بازار ارز معرفی کرد. این اوراق به افراد حقیقی بالای ۱۸ سال و با سررسید سه ماهه به ازای هر نفر حداقل یک هزار دلار و حداکثر چهار هزار دلار عرضه می‌شود.

مبنای نرخ گذاری اوراق ارزی بازار متشکل و نرخ‌های توافقی است و براساس اعلام بانک مرکزی مبنای محاسبه برای تعیین مبلغ ریالی در زمان انتشار، بازخرید و سررسید اوراق، نرخ پایانی روز قبل نماد دلار توافقی اسکناس بازار متشکل معاملات ارزی است. 

 بانک مرکزی در هفته‌ای که پشت‌سر گذاشتیم، تلاش کرد تا با انتشار اخباری مبنی بر فروش اوراق ارزی و تزریق سنگین ارز در بازار توافقی و پیشی‌ گرفتن میزان عرضه از تقاضا، سیگنال کاهشی برای نرخ دلار ارسال کند. اما تحلیلگران اقتصادی معتقدند دولت نمی‌تواند در درازمدت به این روند ادامه دهد.

قیمت اونس طلا در بازار امروز بر روی ۱۷۵۱ دلار قرار گرفت. در روزهای گذشته قیمت طلا در بازار جهانی تا بالای ۱۷۶۰ دلار هم رفته بود. در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا ۱۸ عیار برخلاف دو روز قبل رشد کرد قیمت طلا عصر امروز ۱میلیون و ۴۹۷ هزار و ۲۰۰ تومان مبادله شد که ۱۱ هزار و ۳۰۰  تومان افزایش را نشان می دهد.

قیمت سکه هم امروز مانند قیمت طلا بالا رفت. هر قطعه سکه امامی عصر امروز در محدوده ۱۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به فروش رسید. این قیمت در مقایسه با عصر پنجشنبه گذشته تقریبا ۲۰ هزار تومان گران تر بود . 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − هفت =