آخرین اخبار

۳ ماه حقوق برای خرید یک مترمربع آپارتمان!

اقتصادنیوز: نیم قرن با اقتصاد ایران روایتی است از تحولات، شخصیت‌ها و شاخص‌های اقتصاد ایران و موضوعاتی که به نوعی با اقتصاد ایران ارتباط پیدا می‌کنند.شرایط فعلی اقتصادی ارتباط مستقیمی با گذشته آن دارد.

اشتراک گذاری
28 آبان 1401
کد مطلب : 3880

ما در این بخش تلاش داریم اخبار و گزارش‌های اقتصادی را به گونه‌ای به تصویر بکشیم تا مخاطب با مطالعه آنها به شناخت نسبی از اوضاع اقتصادی ایران دست یابد.« اقتصادنیوز » از آبان ۱۳۹۹ هر روز اقدام به انتشار اخبار و گزارش‌های اقتصادی همان روز سال‌های ۱۳۵۰، ۱۳۶۰، ۱۳۷۰، ۱۳۸۰ و ۱۳۹۰ کرد.

پارسال نیز هر روز در بخش «نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار همان روز در سال‌های اول هر دهه در نیم قرن گذشته را منتشر کردیم.در ابتدای قرن پانزدهم با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان در سال‌های ۱۳۵۲، ۱۳۶۲، ۱۳۷۲، ۱۳۸۲ و ۱۳۹۲ تقدیم مخاطبان می‌شود.

۲۶ آبان ۱۳۵۲؛ طرح تعدیل و کنترل کرایه‌خانه تهیه شد

طرح تعدیل و کنترل کرایه‌خانه‌ها که به وسیله کارشناسان اقتصادی و خانه‌سازی وزارت آبادانی و مسکن تهیه شده است برای اتخاذ تصمیم تسلیم دولت شد.

در این طرح به ۱۵ عامل اصلی افزایش کرایه خانه به ویژه در تهران اشاره شده و متقابلا ۱۵ راه‌حل منطقی برای این عوامل پیشنهاد شده است.

در طرح تعدیل و کنترل کرایه‌خانه به میزان کمبود مسکن و تعداد تقریبی واحدهای مسکونی خالی در تهران اشاره شده است.

براساس برآوردی از تعداد واحدهای مسکونی خالی، معلوم شده بین سه تا چهار هزار واحد مسکونی در انتظار اجاره خالی مانده است.

در این طرح هم به تعدیل و کنترل کرایه و هم به تشویق و ترغیب ایجاد واحد مسکونی توجه شده است تا همزمان با تعدیل و کنترل کرایه خانه، رغبت به سرمایه‌گذاری در رشته ساختمانی از میان نرود و بخش ساختمانی تشویق گردد تا با ایجاد واحدهای مسکونی مسائل کمبود مسکن به تدریج از میان برداشته شود.

کارشناسان وزارت آبادانی و مسکن به‌طور ناشناس از مدت‌ها قبل بدون استفاده از تومبیل دولتی با تاکسی از نقاط مختلف تهران با مراجعه مستقیم به اجاره‌نشینان میزان کرایه خانه را مورد بررسی قرار داده‌اند.

به موجب یک گزارش دیگر، افزایش کرایه‌خانه‌هایی که در سه ماه  تابستان امسال به اجاره رفته است. نسبت به سه ماه اول سال‌جاری حدود ۲۰ درصد افزایش داشته است.

۲۶ آبان ۱۳۶۲؛ ذخایر ارزی عراق به ۶ میلیارد دلار کاهش یافت

با افزایش بحران اقتصادی رژیم صهیونیستی عراق و عدم توانایی حکام بغداد برای اداره امور داخلی کشور به خصوص در پرداخت حقوق کارمندان دولتی، شورای به اصطلاح فرماندهی عراق با تصویب قانونی توطئه جدیدی را برای غصب اموال مردم دربند این کشور تدارک دیده است.

براساس این قانون کلیه اموال منقول و غیرمنقول کسانیکه بخواهند دارایی‌های خود را به خارج از عراق منتقل کنند به نام وزارت دارایی ضبط و مالک آن به حبس ابد محکوم می‌گردد.

این گزارش حاکی است رژیم متزلزل عراق همچنین به مقاطعه‌کارانی که طلب‌های خد را دریافت نکرده و علیه وزارتخانه‌ها و سازمان‌های رسمی و نیمه‌رسمی شکایتی دارند اعلام کرده است که رسیدگ به شکایت آنها از سوم اکتبر سال‌جاری ۱۱ مهرماه به مدت یک سال راکد می‌ماند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی یادآور می‌شود، اوضاع اقتصادی عراق با ادامه جنگ به شدت بحرانی است و این در حالی است که درآمد نفتی عراق از سالانه ۲۵ میلیارد دلار قبل از شروع جنگ به ۶.۷ میلیارد کاهش یافته است. افزایش بی‌رویه واردات جنگی بر مشکلات اقتصادی این رژیم افزوده است زیراکه هزینه جنگ برای رژیم صهیونیستی عراق ماهانه بالغ‌بر یک میلیارد دلار تمام می‌شود و از طرفی عدم توازن تنها در سال ۱۹۸۲، عراق ۴.۲ میلیارد دینار درآمد در مقابل ۸.۸ میلیارد دینار عراقی هزینه داشته است. از طرفی با این حال بودجه عراق در سال جاری ۱۰.۸ میلیارد دلار کسری دارد و سبب کاهش بودجه بخش‌های عمومی در این کشور به میزان ۵۰ تا ۶۰ درصد شده است.

صندوق بین‌المللی پول نیز ضمن تاکید بر اوضاع نابسامان اقتصاد رژیم بعثی صهیونیستی عراق اعلام کرد که ذخایر ارزی عراق از ۲۶ میلیارد دلار قبل از جنگ به ۶ میلیارد دلار کاهش یافته است.

۲۶ آبان ۱۳۸۲؛ قیمت بنزین در قزوین به لیتری ۱۰۰۰ تومان رسید

رئیس انجمن جایگاه‌های عرضه فرآورده‌های نفتی استان قزوین گفت: در مدت چهار روزی که در منطقه عمومی قزوین کمبود انرژی به‌وجود آمد، بنزین در بازار سیاه تا لیتری ۱۰۰۰ تومان نیز خرید و فروش شده بود.

محمود نیک صفت علت این کمبود را ناشی از خرابی خط لوله انتقال بنزین از تهران به قزوین دانست و افزود: در ۳۸ جایگاه عرضه بنزین در استان قزوین به‌طور متوسط روزی یک میلیون لیتر بنزین توزیع می‌شود که در روزهای کمبود بنزین این مقدار توسط کامیون‌های نفت‌کش حمل می‌شد.

او اعلام کرد که در حال حاضر مشکل عرضه بنزین در سطح استان قزوین برطرف شده است.

ایران به آلمان قوای محرکه خودروهای سنگین صادر می‌کند

ایران امسال یک میلیون یورو قوای محرکه خودروهای سنگین به شرکت بنر آلمان صادر می‌کند.

طی قراردادی که بین شرکت «ایدم» تبریز و نیز آلمان امضا و مبادله شد، شرکت آلمانی چندین دستگاه قوای محرکه خودروهای سنگین از ایران می‌خرد که تا پایان سال‌جاری یک میلیون یورو و قوای محرکه صادر می‌شود و این رقم در سال آینده به ۵ میلیون یورو خواهد رسید.

هم‌اکنون موتور ۴۵۷C در کارخانه ایدم در حال تولید است و ساخت موتور ۹۰۶ آتگو نیز در آینده نزدیک آغاز می‌شود.

ایدم کارخانه موتورسازی وابسته به ایران‌خودرو دیزل است. کارخانه ایران‌خودرو دیزل نیز در سال ۸۳، ۱۰ هزار دستگاه خودروهای سنگین نسل جدید ون، مینی‌بوس و کامیون در ایران تولید خواهد کرد.

تولید کامیون آتگو از آبان و کشنده آکسور تا پایان سال شروع و به تولید انبوه خواهد رسید.

تولید ون نیز به نام اسپرینتر که ون ۲۰۰۳ شرکت بنز می‌باشد قبل از سال ۸۳ شروع شده و جایگزین ون‌های قبلی بنز در سبد تولید این شرکت می‌شود.

کارخانه دایملر کرایسلر حاضر به انتقال دانش فنی کامیون آتگو به ایران شده و در آینده به تدریج دانش فنی ساخت کشنده اکسور نیز به ایران انتقال خواهد یافت.

۱۶ آبان ۱۳۹۲؛ ۳ ماه حقوق برای خرید یک مترمربع آپارتمان

اگرچه قیمت پیشنهادی فروش اغلب واحدهای مسکونی طی چند ماه گذشته با کاهش (هر چند به میزانی جزئی) روبه‌رو شده است، اما متقاضیان در بازار مسکن، قیمت‌های فعلی را همچنان گران و غیرواقعی برآورد می‌کنند.

اکثر خریدارانی که این روزها در بازار مسکن از عهده پرداخت قیمت‌های پیشنهادی فروشنده‌ها برنمی‌آیند در مواجه شدن با قیمت‌های فعلی که به دلیل عدم استقبال آنها از بازار خرید و فروش به ثبات رسیده یا همان‌طور که گفته شد با کاهش ناچیز روبه‌رو شده است، تاکید می‌کنند که هنوز قیمت‌های فروش با توانایی مالی آنها فاصله زیادی دارد.

همچنین برخی خریداران مبلغ پیشنهادی فروش را با میزان حقوق دریافتی سالانه خود مقایسه می‌کنند و از این طریق احتمال صاحب‌خانه شدن خود را دور می‌دانند.

خریداری در این باره اعلام کرد: بنده برای خرید یک مترمربع از یک واحد درجه ۳ در غرب تهران باید حقوق ۳ ماه خود را پس‌انداز کنم با این تفاسیر برای خرید یک واحد ۶۰ متری باید ۱۸۰ ماه با ۱۵ سال تمام حقوق خود را پس‌انداز کنم، اما به شرط اینکه قیمت املاک تا آن زمان رشد نداشته باشد و ثابت باقی بماند.

 

نرخ پیشنهادی فروش واحدهای مسکونی در مناطق مختلف تهران

محله

(مترمربع)

عمر بنا (سال)

قیمت هر مترمربع (تومان)

سازمان برنامه

۹۲

۴

۴.۵۰۰.۰۰۰

پاسداران

۱۰۵

نوساز

۱۱.۰۰۰.۰۰۰

سردار جنگل

۱۰۳

۲

۵.۵۰۰.۰۰۰

تهرانپارس

۸۷

۹

۳.۶۷۰.۰۰۰

قیطریه

۹۵

نوساز

۸.۵۰۰.۰۰۰

گیشا

۱۵۸

نوساز

۷.۸۰۰.۰۰۰

ازگل

۱۵۹

یک ساله

۷.۰۰۰.۰۰۰

نیاوران

۲۰۰

نوساز

۱۳.۵۰۰.۰۰۰

نبرد شمالی

۴۵

نوساز

۴.۰۰۰.۰۰۰

بلوار فردوس

۸۴

۴

۵.۰۵۰.۰۰۰

نارمک

۸۵

۳

۵.۰۰۰.۰۰۰

دزاشیب

۱۰۶

نوساز

۸.۰۰۰.۰۰۰

شیخ بهایی

۹۰

۸

۷.۸۰۰.۰۰۰

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =