آخرین اخبار

رکورد قیمت دلار جا به جا شد

اقتصادنیوز :اسکناس آمریکایی امروز ۱۰ آبان ماه ۱۴۰۱ پا را فراتر گذاشت و به سقف جدید رسید. نرخ دلار آمریکا عصر امروز بین محدوده ۳۳ هزار و ۵۵۰ تا ۳۳ هزار و ۶۰۰ تومان به فروش رسید.

اشتراک گذاری
10 آبان 1401
کد مطلب : 3732

به گزارش اقتصادنیوز ،  بازار ارز تهران امروز بعد از تقریبا یک ماه شاهد سقف شکنی قیمت دلار بود . اسکناس آمریکایی در ۱۱ مهر ماه رکود تاریخی زد و تا سطح ۳۳ هزار و ۵۵۰ تومان بالا رفت. اسکناس آمریکایی امروز ۱۰ آبان ماه پا را فراتر گذاشت و به سقف جدید رسید. نرخ دلار آمریکا عصر امروز بین محدوده ۳۳ هزار و ۵۵۰ تا ۳۳ هزار و ۶۰۰ تومان به فروش رسید. 

عوامل اثر گذار در جا به جایی نرخ دلار تهران

از نظر معامله گران تهران چند عامل زمینه ساز جا به جایی نرخ دلار در تهران شد. نرخ دلار در هرات امروز تا ۳۲ هزار و ۹۸۰ تومان بالا رفت که در مقایسه با روز قبل ۲۸۰ تومان بالاتر بود.البته در معاملات فردایی نرخ دلار هرات وارد کانال ۳۳ هزار تومان شده بود. از سوی دیگر دلار سلیمانیه امروز ۳۳ هزار ۷۶۰ تومان بود که نسبت به روز قبل ۱۶۰ تومان رشد را نشان می دهد.با افزایش قیمت دلار در دو بازار یاد شده تقاضا برای خرید دلار در تهران بیشتر شد . 

از سوی دیگر  نرخ حواله درهم نیز امروز تا ۹ هزار و ۲۷۰ تومان بالا رفت .نرخ برابری درهم به دلار وارد کانال ۳۴ هزار تومان شد. همین امر دلیل دیگری برای تقویت انتظارات صعودی درمورد ارزش اسکناس آمریکایی در تهران شد . 

 بازار ارز دلار توافقی داغ شد

 بازار ارز دلار توافقی داغ شد.سهمیه ارزی ۲ هزار یورو  و دلاری که برای سفرهای خارجی، به هر کد ملی اختصاص می‌یابد، در روزهایی که شکاف قیمتی میان نرخ ارز در بازار آزاد و بازار رسمی افزایش پیدا می‌کند پر تقاضا می شود. 

امروز دلار توافقی در سقف قیمتی با حجم بالا معامله شد. حجم معاملات دلار در بازار رسمی امروز رکورد خود را جابه‌جا کرد. حجم معاملات دلار در بازار توافقی که دیروز به سطح بی‌سابقه ۱۸.۳ میلیون دلار رسیده بود، امروز  تا زمان نوشتن این گزارش  در حدود ۲۰ میلیون دلار معامله شده است.

اقتصادنیوز که روند قیمت دلار را به صورت روزانه پیش بینی می کند، نرخ اسکناس آمریکایی در بازار ارز ۱۰ آبان ماه را صعودی پیش بینی کرده بود.

خبر بد رابرت مالی درباره برجام

تحلیلگران ارزی عامل دیگر پریدن سوپاپ دلار در تهران را ناشی از خبر بد رابرت مالی درباره برجام می دانستتند.  رابرت مالی، نماینده آمریکا در مورد ایران در تازه ترین اظهارات خود  مدعی شده واشنگتن توجه خود را به حمایت از اعتراضات معطوف نموده و اگر لازم باشد به‌عنوان آخرین راهکار، به گزینه نظامی علیه برنامه هسته‌ای ایران متوسل می‌شویم.

رابرت مالی تمرکز بر توافق هسته‌ای را موجب اتلاف وقت توصیف کرد.به عقیده معامله گران سیگنال منفی آمریکا درباره برجام به بازار ارز تهران  امروز دلار تهران را صعودی کرد.

جهش چشمگیر قیمت طلا  و سکه 

قیمت اونس طلا امروز  رشد قابل توجهی را ثبت کرد. فلز گران بهای جهانی عصر امروز ۱۴ دلار رشد کرد و در محدوده ۱۶۵۵ دلار معامله شد.در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا ۱۸ عیار  امروز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان رشد کرد.فلز گران بهای داخلی امروز در محدوده ۱ میلیون و ۳۷۵ هزار و ۵۰۰تومان به فروش رسید . 

بازار سکه هم امروز شاهد جهش چشمگیر قیمت سکه بود. سکه بازان امروز توانستند از نیمه کانال ۱۵ میلیون تومان عبور کنند و فلز گران بهای داخلی را به سطح ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برسانند.

امروز ارزش ذاتی سکه وارد کانال ۱۳ میلیون تومان شد و بر روی ۱۳ میلیون و ۷۱ هزار تومان قرار گرفت. حباب سکه هم به ۱۹ درصد رسید. فاصله ارزش ذاتی و نقدی سکه به بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. این فاصله قیمتی در شرایط عادی از نظر بسیاری از فعالان بازار خطرناک است . با این حال خوش بینی سکه بازان به رشد قیمت دلار موجب شده آنها بی پروا در موقعیت خرید قرار بگیرند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 5 =