آخرین اخبار

رهاسازی بیش از ۳۱۵ میلیون متر مکعب آب از سد کوثر گچساران

مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران گفت:تا انتهای سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ افزون بر ۳۱۵/۶ میلیون متر مکعب برای مصارف مختلف رهاسازی شده است.

اشتراک گذاری
20 مهر 1401
کد مطلب : 3482

اکبر خدری مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گچساران اظهار کرد: آب سد کوثر از رودخانه خیرآباد تامین می‌شود که این رودخانه از رودهای شاه بهرام و دهدشت ایجاد شده و این سد آب دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را تامین می‌کند.

 وی گفت: سد کوثر آب آشامیدنی ۲۰ شهر و ۲ هزار روستا در استان‌های جنوبی کشور شامل کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، خوزستان، هرمزگان و فارس را تأمین می‌کند.

 مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر تصریح کرد: تا انتهای سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ افزون بر ۷۷ درصد از حجم مخزن سد کوثر پُر که در مدت مشابه سال گذشته این میزان بیش از ۸۰ درصد بوده است.

 خدری عنوان کرد: در حال حاضر ۴۲۱/۵۸ میلیون متر مکعب آب در مخزن سد کوثر ذخیره شده است.

 وی با اشاره به اینکه مخزن سد کوثر در مدت مشابه سال قبل ۴۳۹/۳۹میلیون متر مکعب پر شده بود، ادامه داد: در حال حاضر تراز مخزن سد کوثر ۶۱۶/۰۱ متر و گنجایش این سد ۵۴۷ میلیون متر مکعب بوده و دبی ورودی آب سد کوثر هم اکنون ۶/۱۰متر مکعب بر ثانیه است.

مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر با اشاره به اینکه حجم ورودی آب سد کوثر تا انتهای سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰ تا کنون ۳۲۵/۶۲ میلیون مترمکعب است، خاطرنشان کرد: در مدت مشابه سال قبل حجم ورودی آب سد کوثر ۳۶۰/۲۴ میلیون متر مکعب بوده است.

خدری بیان کرد: تا انتهای سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ حجم خروجی آب این سد ۳۴۲/۱۹ میلیون متر مکعب و در سال گذشته نیز ۳۸۹/۸۳میلیون متر مکعب بود.

 وی عنوان کرد: در مدت زمان عنوان شده برای مصرف آب شرب تا کنون ۱۶۶/۶۴ میلیون مترمکعب از سد کوثر اختصاص داده شد که در سال گذشته این میزان ۱۴۳/۸۴ میلیون مترمکعب بوده است.

 مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر اضافه کرد: برای مصارف کشاورزی تا انتهای سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ افزون بر ۵۹/۷۴ میلیون متر مکعب، برای،صنعت ۳/۴۲ میلیون متر مکعب، سایر مصارف ۸۵/۸۱ میلیون متر مکعب انجام شده است.

خدری اضافه کرد: در مدت مشابه سال قبل برای کشاورزی ۴۹/۶۹ میلیون متر مکعب، سایر مصارف ۸۰/۸۴ میلیون متر مکعب و آب صنعت ۳/۴۲ میلیون متر مکعب از سد کوثر آب اختصاص داده شد.

 وی گفت: تا انتهای سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ از سد کوثر ۲۶/۶۱ میلیون متر مکعب تبخیر آب انجام گرفته که سال قبل این میزان ۲۸/۷۴ میلیون مترمکعب بوده است.

مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران اظهار کرد: در همین مدت زمان عنوان شده ۵۰ میلیون مترمکعب آب از سد کوثر رهاسازی انجام گرفته که این اقدام در مدت مشابه سال قبل ۷۹/۶۰ میلیون متر مکعب بوده است.

خدری تصریح کرد: تا انتهای سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ تا کنون ۳۱۵/۶ میلیون متر مکعب برای کل مصارف عنوان شده رهاسازی انجام شد در صورتی که در سال گذشته این میزان ۲۷۷/۷۸ میلیون مترمکعب بوده است.

انتهای پیام/۸۲۰۳۳/ساین مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =