آخرین اخبار

سیگنال عقبگرد در برجام به بازار دلار /بازدهی طلا در شهریور

اقتصادنیوز : در این گزارش روند قیمت دلار در بازار آزاد و قیمت طلا ۱۸ عیار در شهریور ۱۴۰۱ بررسی شده است.

اشتراک گذاری
04 مهر 1401
کد مطلب : 3316

به گزارش اقتصادنیوز ، بررسی شاخص قیمت دلار در شهریور ۱۴۰۱ نشان می دهد که در ماه یاد شده اسکناس آمریکایی در بازار ارز تهران در سه کانال ۲۹ ، ۳۰ و ۳۱ هزار تومان به روند حرکتی خود ادامه داده است.

نرخ دلار در ماه گذشته ۳ روند ثبات-افزایش-ثبات را تجربه کرد. هر برگ اسکناس آمریکایی در درهه اول شهریور ماه که از انتهای مرداد ماه در کانال ۲۹ هزار تومانی نوسان می‌کرد افت و خیز قابل ملاحظه از خود ثبت نکرد و در  پله‌های میانی تا انتهایی کانال ۲۹ هزار تومانی نوسان کرد. معامله گران معتقدند بودند که سیگنال های مثبت برجامی و  رد و بدل شدن پاسخ های ایران و آمریکا توسط اتحادیه اروپا موجب خوشبینی معامله گران بازار ارز تهران شد و همین امر موجب احتیاط بازیگران ارزی در حجم خرید و فروش دلار بوده است. 

در دهه دوم شهریور ماه بازیگران ارزی توانستند نرخ دلار را یک کانال افزایش دهند.ناامیدی نسبت به احتمال توافق برجام در نیمه دوم ماه در بین معامله گران ارزی شکل گرفت. روندحرکتی دلار در نیمه دوم رو به جلو بود. در سیزدهمین  روز از ماه مذکور قیمت دلار در تهران وارد کانال ۳۰ هزار تومان شد. قیمت دلار در۲۰ شهریور از نیمه کانال ۳۰ هزار تومان هم عبور کرد و بر روی ۳۰ هزار و ۶۰۰ تومان قرار گرفت.

نرخ این ارز در ۲۱ شهریور به یک قدمی کانال جدید رسید.در روز یاد شده دلار به قیمت ۳۰ هزار و ۹۰۰ تومان به فروش رسید. البته عده ای از معامله گران می گفتند دلار وارد کانال ۳۱ هزار تومان هم شده بود.

این پایان ماجراجویی دلار در تهران نبود.روند افزایش قیمت دلار در ۲۲ شهریور شدت گرفت. نرخ دلار در بیست و دومین روز از آخرین ماه تابستان به سقف یک ماهه ی خود بازگشت و در ۲۷ شهریور عقب نشینی های که به واسطه خوشبینی نسبت به احتمال توافق برجام به وجود آمده بود را جبران کرد.قیمت دلار در ۲۷ شهریور بر روی ۳۱ هزار و ۷۰۰ تومان قرار گرفت. 

در روز های پایانی شهریور قیمت دلار استپ زد و در یک محدوده خاص ثبات پیدا کرد. قیمت دلار در روز های مذکور در محدوده ۳۱ هزار و ۵۰۰ تا ۳۱ هزار و ۶۰۰ تومان به نوسان پرداخت.به نظر می رسد تجمعات تهران در اواخر شهریور موجب شد  بازیگران ارزی با احتیاط بیشتری در موقعیت خرید و فروش قرار بگیرند. بررسی های به عمل آمده از هسته مرکزی بازار در ماه گذشته نشان می دهد بازدهی قیمت دلار در ماه مذکور ۶/۲ درصد بوده است. 

افزایش قیمت طلا در شهریور۱۴۰۱/ بازدهی مثبت قیمت طلا ۱۸ عیار 

بررسی قیمت طلا ۱۸ عیار هم در ماه گذشته حکایت از افزایش قیمت این فلز زرد رنگ داخلی دارد. قیمت طلا در اوایل شهریور به قیمت ۱ میلیون و ۲۴۶ هزار تومان به فروش رسید. این فلز گران بهای داخلی در روز ۲۲ شهریور به بالاترین قیمت در شهریور رسید و با ۱ میلیون و ۳۴۲ هزار و ۷۰۰ تومان مبادله شد.

در آخرین روز شهریور  قیمت طلا ۱۸ عیار ۱میلیون و ۳۲۸ هزار و ۶۰۰ تومان بود که نسبت به اولین روز شهریور ۸۲ هزار و ۶۰۰ تومان بالاتر بود. بازدهی قیمت طلا ۱۸ عیار در شهریور ۵/۸ درصد ثبت شد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 11 =