آخرین اخبار

چراغپور: این مربی کی‌روش نیست!/ از نکونام می‌خواهم به تیم ملی نیاید

کارشناس فوتبال گفت:‌ آن مربی که از ایران رفت کارلوس کی‌روش بود اما شخصی که اکنون به تیم ملی آمده هیچ شباهتی به آن کی‌روش ندارد.

اشتراک گذاری
30 شهریور 1401
کد مطلب : 3266

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، جلال چراغپور یکی از بزرگترین تئوریسین‌های فوتبال کشورمان محسوب می‌شود. مردی که نظرات فنی‌اش همواره براساس داده‌ها و اطلاعات آماری است. با این کارشناس فوتبال که مدتی  به دلیل ابتلا به کرونا در بستر بیماری بود و اکنون بهبود یافته گفت‌وگویی در مورد شرایط تیم ملی فوتبال انجام دادیم که صحبت‌های این کارشناس را می‌خوانید.

*  مربی که از ایران رفت کی‌روش بود اما شخصی که آمده کی‌روش نیست!

جلال چراغپور در مورد بازگشت کی‌روش به تیم ملی گفت:‌ آن مربی که از ایران رفت خود کی‌روش بود. مربی که مصاحبه کرد و گفت آنهایی که نمی‌خواستند من در تیم ملی باشم عرصه تاخت و تاز برای‌شان باز شده است. این شما و این تیم ملی کشورتان. او سپس از ایران رفت. چند مشتری هم داشت که به برخی از آنها پاسخ مثبت داد. ابتدا به کلمبیا رفت اما در آنجا کی‌روش را با ذره‌بین رصد می‌کردند. کشوری که مدافع وسط خود را به خاطر یک گل به خودی می‌کشد نمی‌تواند برای کی‌روش تیم مناسبی باشد. کلمبیایی‌ها مو را از ماست در فوتبال می‌کشند بنابراین کی‌روش نتوانست کارش را در آن کشور انجام بدهد. 

 

وی افزود:‌ ما نسبت به کلمبیا فوتبال راحت‌تر و آدم‌های راحت‌تری بودیم. هشت سال او در فوتبال ملی ما سلطنت کرد. تمام خلق و خو و زیر و بمش را قبول کردیم. کی‌روش بعد از کلمبیا هم به مصر رفت و در آنجا هم در ضربات پنالتی برای رسیدن به جام جهانی ناکام ماند. اکنون به نظر من این کی‌روش که برای مربیگری به کشور برگشته آن کی‌روش نیست. برای حرفم دلیل دارم. 

* او با یک حرکت نکونام را از نیمکت تیم ملی کنار گذاشت

چراغپور برای تأیید صحبت‌هایش گفت: کی‌روش اکنون می‌گوید من جواد نکونام را می‌خواهم او اولین و آخرین انتخاب من است؛ اما مگر همین جواد نکونام دستیارش در تیم ملی نبود. مربی که فقط به خاطر اینکه با نیمکت قطر درگیر شد و آنها را تحریک کرد کی‌روش او را از تیم ملی و مربیگری در تیم ملی کنار گذاشت.

 

کی‌روش آن مربی است که به مجید صالح اجازه نداده از ۲۰ متری نیمکت تیم ملی عبور کند. مربی که هادی عقیلی و سیدمهدی رحمتی را از جمع بازیکنان تیم ملی کنار گذاشت. او مربی بود که خیلی راحت وقتی ملی‌پوشان را در حد و اندازه تیم ملی نمی‌دید خطشان می‌زد یا دیگر دعوتشان نمی‌کرد. اما این مربی که برگشته هیچکدام از مشخصات آن کی‌روش را ندارد. 

* کی‌روش آزمون را در آغوش گرفت!

این کارشناس فوتبال با اشاره به در آغوش گرفتن سردار آزمون از سوی کی‌روش عنوان کرد: مربی که اکنون به عنوان کی‌روش به تیم ملی برگشته آن آدم سابق نیست او اکنون یک آدم پلتیکال (سیاسی‌کار) است.

 

او با در آغوش گرفتن آزمون می‌خواهد بگوید از همه چیز تیم ملی خبر داشته حتی می‌داند که سردار آزمون تنها بازیکن تیم ملی بود که از اسکوچیچ تشکر کرده اما با او روبوسی می‌کند و می‌گوید تو را لازم دارم این زبان بدن و رفتار کی‌روش است او می‌خواهد بگوید در جریان تمام امور تیم ملی بوده و حتی از حمایت آزمون از اسکوچیچ هم خبر داشته است. 

*‌ دو اصطکاک در تیم ملی اسکوچیچ

وی افزود: اولین اصطکاک بین اسکوچیچ و مهدی طارمی رخ داد و اسکوچیچ هم برای اینکه جایگاه سرمربیگری خود را حفظ کند برای دو بازی طارمی را دعوت نکرد. اصطکاک دوم زمانی بود که اسکوچیچ بیراوند را نیمکت‌نشین کرد و به امیر عابدزاده میدان داد که او هم نمایش خوبی در آن بازی نداشت و از همانجا صحبت اینکه کدام دروازه‌بان بهتر است، پیش آمد. فراموش نکنید ستون‌های تیم ملی طارمی، بیرانوند، جهانبخش و آزمون هستند. 

چراغپور تأکید کرد:‌ در بخش دفاعی کی‌روش هشت بازیکن را امتحان کرد، از پژمان منتظری تا روزبه چشمی، مجید حسینی، پورعلی گنجی، کنعانی‌زادگان و … او همه این بازیکنان را در خط دفاعی ما امتحان کرد. وسع دفاعی تیم ملی ما  همین است. این وسع دفاعی ما ثابت است چه با اسکوچیچ چه با کی‌روش. اوج دفاع فوتبال ما همین نفرات هستند. تولیدات مناسبی هم نداشته‌ایم. شاید نعمتی آمده اما هنوز در اندازه‌های کنعانی‌زادگان و شجاع خلیل‌زاده نیست. 

وی عنوان کرد:‌ در هشت سال گذشته مدافع جدیدی نداشته‌‌ایم. اکنون هم این خط دفاعی پنج سال پیرتر از گذشته است. پژمان منتظری دیگر نیست. شاید پورعلی‌گنجی را در همان پست استفاده کند مجید حسینی هم همان آدم سابق است که زیر فشار پنالتی می‌دهد. کنعانی‌زادگان و خلیل‌زاده در سرزنی توپ‌های مستقیم خوب عمل می‌کنند اما در زدن توپ‌ها از پهلو مشکل دارند. 

* استفاده ابزاری از کی‌روش

این کارشناس فوتبال با در نظر گرفتن شرایط تیم ملی اظهار داشت: اکنون با این شرایط چرا کی‌روش را برای تیم ملی انتخاب کرده‌اند؟ من کاری ندارم چه کسی او را برای تیم ملی آورده اما می‌خواهند از کی‌روش استفاده ابزاری کنند. کی‌روش به جای اینکه مربی خوبی باشد سیبل و سپر خوبی است. سپری برای اینکه بعد از جام جهانی ترکش‌ها به او اصابت کند اما اسکوچیچ سپر کوچکی بود و نمی‌توانست به خوبی جلوی همه ترکش‌ها را بگیرد اما  اسم کی‌روش بزرگتر است و می‌تواند به خوبی ترکش‌ها را به سوی خود جلب کند و ترکش کمتری به تیم پشت‌سر تیم ملی و فدراسیون‌نشینان اصابت کند.

 

چراغپور تأکید کرد: کی‌روش متوجه شده که نگاه ابزاری به او داریم چون او مربی تیزهوشی است. به همین دلیل هم خود او می‌خواهد جوان اول مربیگری ایران را به عنوان سپر خود استفاده کند و نکونام را سپر خودش قرار بدهد و او هم می‌خواهد از نکونام استفاده ابزاری کند.

* برادرانه به نکونام توصیه می‌کنم به تیم ملی نیاید

وی در گفت و گو با فارس خطاب به جواد نکونام گفت: برادرانه و دوستانه به جواد نکونام توصیه می‌کنم راه علی دایی،  امیر قلعه‌نویی و منصور ابراهیم‌زاده در تیم ملی را نرود. آنها به تیم ملی رفتند و سوختند و دیگر مربی نشدند. اکنون هم با همین آدم‌ها و آدمی که کنار او است نکونام شرایط مربیگری خود را به خطر می‌اندازد و همین پتانسیل مربیگری را که با تلاش خودش به دست آورده را باطل می‌کند.  

این کارشناس فوتبال گفت: چرا اکنون می‌گویند تیم ملی بعد از جام جهانی را به نکونام می‌دهیم تا او سرمربی شود و کی‌روش مدیر فنی؟ چون همه می‌دانند تیم شکست خورده بعد از جام جهانی مدیریتش سخت است. اکنون تاج کی‌روش را آورده تا سپری برای فدراسیون درست کند. کی‌روش هم این سناریو را می‌داند می‌خواهد از نکونام به عنوان سپر خود استفاده کند تا کمتر آسیب ببیند. قطعاً بعد از جام جهانی مدیریت تیم ملی برای حضور در جام ملت‌ها کار بسیار دشواری است. با این حال کی‌روش نیاز دارد که یکبار دیگر در جام جهانی باشد تا یک کشور آواره دیگر او را به عنوان سرمربی انتخاب کند زیرا می‌داند او در جام جهانی با ایران دیده خواهد شد.

*‌ هدف فدراسیون ۴ بامدادی چیست؟

چراغپور با کنایه به انتخابات فدراسیون فوتبال گفت: اکنون بیاییم همه این مسائل را روی میز بگذاریم و ببینیم چه چیزهایی داریم. یک طرف ترسوهایی هستند که نمی‌خواهند از شکست تیم ملی آسیب ببینند. به همین دلیل کی‌روش را آوردند تا او سپر  فدراسیون فوتبالی ۴ بامدادی باشد. فدراسیونی که ۴ صبح رأی به برگزاری انتخابات و تشکیل شدنش داده شد. آنها به خوبی می‌دانند سه ماه دیگر چه چیزی در انتظار تیم ملی است. بنابراین می‌خواهند از کاریزمای کی‌روش به عنوان سیبل و سپر استفاده کنند. کی‌روش هم موفق‌ترین مربی اخیر ۳ سال لیگ ما را به عنوان دستیار می‌خواهد تا از او برای خود سپر بسازد. 

* نکونام هم سنگ ژاوی است

وی با اشاره به راه درست نکونام در مربیگری عنوان کرد: او پله‌های مربیگری را یکی یکی بالا آمده و شاید بتوان او را هم سنگ ژاوی سرمربی اکنون بارسلونا دانست. نمی‌خواهم بگویم نکونام در حد مربی بارسلونا اسپانیا است اما در حد بارسلونای ایران که هست. بنابراین از نکونام می‌خواهم به تیم ملی نیاید و عذرخواهی کند و بگوید تا حالا هر کاری کرده‌اید بعد از آن هم انجام بدهید.

* هاشمیان و مارکار آقاجانیان کجا هستند؟

این کارشناس فوتبال در ادامه گفت و گو با فارس افزود: برای صحبت‌هایم و درخواست‌هایم از نکونام دو دلیل محکم دارم. اول مارکار آقاجانیان و دوم وحید هاشمیان. مارکار هشت سال در کنار کی‌روش بود هیچ حاشیه‌ای درست نکرد، حرفی نزد و کاملاً ساکت بود الان او کجاست. وحید هاشمیان مگر در آلمان مربیگری نکرده او اکنون بعد از حضور در تیم ملی در کدام از مربیگری قرار دارد.

* شهامت عذرخواهی دارم

چراغپور در مورد اینکه تحلیل‌های شما بر فرض این است که تیم ملی در جام جهانی موفق نشود اما یک درصد احتمال بدهیم که تیم ملی با کی‌روش در جام جهانی به موفقیت برسد و از گروهش صعود کند، چه می‌گویید، بیان داشت: چرا می‌گویید یک درصد، اصلاً ۲۵ درصد شانس برای موفقیت تیم ملی قائل شویم و تیم ملی با کی‌روش و نکونام در جام جهانی موفق شود. در آن صورت من شهامت عذرخواهی دارم و با افتخار و خوشحالی روی بام خانه‌ام می‌روم و می‌گویم تحلیل من اشتباه بود و برای موفقیت تیم ملی کف می‌زنم.

* حریفان‌مان در جام جهانی یک سبک  فوتبال دارند

وی در مورد اینکه به موفقیت تیم ملی در جام جهانی امیدوار نیستید، عنوان کرد:‌ ما با تیم‌هایی بازی داریم که همگی یک سبک و استایل بازی دارند. ولز، انگلیس و آمریکا. تیم ملی انگلیس دیگر آن تیم انگلیس قدیم نیست که فوتبال با  ارسال‌های بلند را در دستور کار قرار بدهد. وقتی این تیم هفت بازیکن رنگین پوست دارد فوتبالش بر پایه فرار و انفجار و کارهای ترکیبی است. اکنون انگلیس هم بر روی دریبل نخوردن از تیم ملی ایران و هم بر قدرت فیزیکی تیم ملی ایران کار می‌کند و دو جور بازی تدارکاتی برای خود در نظر می‌گیرد. 

این کارشناس فوتبال با اشاره به حضور هشت ساله کی‌روش در تیم ملی اظهار داشت: در جام جهانی ۲۰۱۹ کی‌روش هشت سال در تیم ملی ما حضور داشت و بعد با اسپانیا، پرتغال و مراکش بازی کردیم. او حدود ۲ سال از فوتبال تیم ملی ما دور بوده و اکنون کمتر از ۶۰ روز تا جام جهانی زمان دارد ۶۰ روز در واقع می‌توان شش ۱۰ ساعت فعال آن را محاسبه کرد. واقعاً کی‌روش بعد از هشت سال سلطنت در فوتبال ملی اکنون با این زمان کم چه کاری می‌خواهد در تیم ملی انجام بدهد. ما اعتقاد داریم با کی‌روش حضوری آبرومند در جام جهانی خواهیم داشت. کی‌روشی که پنج سال پیرتر شده و مهره‌هایش هم همین‌طور. اکنون وحید امیری هم به تیم ملی بازگشته است. با این حال کی‌روش می‌خواهد خود را احیا کند اما این کی‌روش آن کی‌روش که از ایران رفت نیست. اگر شما جای او بودید برای جام جهانی چه می‌کردید؟ بهترین کار همین است که او می‌کند. انتخاب ریاکارانه نکونام به عنوان دستیار تا از او به عنوان سپر استفاده کند. من اینها را گفتم تا برخی فکر نکنند ما قدرت تحلیل و آنالیز نداریم. ما هم همه چیز را متوجه می‌شویم.

پایان پیام/


این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 1 =