آخرین اخبار

اردوغان: پوتین مایل است در اسرع وقت به درگیری در اوکراین پایان دهد

رئیس‌جمهور ترکیه گفته پوتین در گفتگو با او تمایل خود برای پایان دادن هر چه سریع‌تر به درگیری‌ها در اوکراین را نشان داد.

اشتراک گذاری
29 شهریور 1401
کد مطلب : 3260

اردوغان: پوتین مایل است در اسرع وقت به درگیری در اوکراین پایان دهد
رویداد۲۴ «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه دوشنبه (۱۹ سپتامبر) در مصاحبه با «پی‌بی‌اس» گفت که روسیه مایل است هر چه زودتر به درگیری در اوکراین پایان دهد.

به گزارش «تاس»، رئیس‌جمهور ترکیه در پاسخ به سوالی درباره زمان پایان درگیری‌ها در اوکراین گفت «نگرش روسیه در این خصوص بسیار بسیار مهم خواهد بود. در ازبکستان با رئیس‌جمهور پوتین دیدار کردم و گفتگو‌های بسیار گسترده‌ای با او داشتم». به گفته اردوغان، رئیس‌جمهور روسیه به او نشان داد که مایل است هر چه زودتر به این (درگیری) پایان دهد.

اردوغان همچنین در پاسخ به این سوال که «آیا باید به روسیه اجازه داده شود که بخشی از مناطقی را که از زمان حمله به اوکراین در ماه فوریه تصرف کرده، نگه دارد»، گفت: نه، بدون شک نه، وقتی از توافق متقابل صحبت می‌کنیم، منظورمان همین است. اگر قرار است صلحی در اوکراین برقرار شود، مسلماً بازگرداندن خاکی که مورد حمله قرار گرفته بسیار مهم خواهد شد. این چیزی است که انتظارش می‌رود و خواسته می‌شود.

اظهارات رئیس‌جمهور ترکیه درباره لزوم بازگرداندن بخش‌های تحت تسلط روسیه در اوکراین در حالی است که وی بخش‌هایی از عراق و سوریه را اشغال کرده و به‌رغم مخالفت دولت‌های این کشور‌ها در خاک آن‌ها عملیات نظامی انجام می‌دهد.

با وجود گذشت ماه‌ها از آغاز درگیری‌ها در اوکراین، «ولودیمر زلنسکی» رئیس‌جمهور این کشور اخیراً با متهم کردن روسیه به ارتکاب جنایت جنگی گفت که پایان زودهنگامی برای جنگ نمی‌بیند. زلنسکی در مصاحبه با خبرگزاری «رویترز» گفت که نتیجه جنگ با روسیه بیش از هر چیز به ارسال سریع تسلیحات توسط کشور‌های خارجی به کی‌یف وابسته است.

رجب طیب اردوغان هم اخیراً ضمن هشدار در مورد دستکم گرفتن روسیه از سوی اروپایی‌ها، گفت به نظر نمی‌رسد جنگ بین روسیه و اوکراین در آینده نزدیک خاتمه پیدا کند و اروپایی‌ها از قبل باید به بحران انرژی فکر می‌کردند.

اردوغان همچنین کشور‌های غربی را به «تحریک» روسیه متهم کرد و گفت در مقابل، روسیه مجبور به قطع انرژی اروپا شده است. او همچنین ادعا کرد کشورش موضعی متعادل را در قبال روسیه و اوکراین اتخاذ کرده و به‌دنبال حل این بحران است.

منبع: شرق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + بیست =