آخرین اخبار

ترمز قیمت دلار و سکه کشیده شد / طلا ریخت

اقتصادینوز: بازار ارز و طلا امروز اول شهریور ماه۱۴۰۱ شاهد کاهش قیمت دلار ، قیمت طلا و قیمت سکه بود .

اشتراک گذاری
01 شهریور 1401
کد مطلب : 2727

به گزارش اقتصادنیوز ؛ بازار ارز تهران امروز سه شنبه اول شهر ماه بر خلاف مسیر روز گذشته حرکت کرد. ترمز پیشروی  نرخ دلار در تهران کشیده شد .

 نرخ دلار عصر امروز  در مقایسه با روز گذشته تقریبا ۳۰۰ تومان ارزان تر معامله شد. این کاهش قیمت دلار در بازار امروز در حالی است که روز گذشته قیمت دلار بیش از ۱ هزار و ۲۵۰ تومان افزایش را ثبت کرد. 

اسکناس آمریکایی عصر امروز در تهران  به قیمت ۲۹ هزار و۳۵۰ تومان معامله شد. البته بازار های همسایه هم در سراشیبی قرار گرفتند و به تبع آن قدرت معامله گران کاهشی در تهران تقویت شد. 

قیمت دلار در هرات عصر امروز با ۱۷۰ تومان کاهش بر روی ۲۹ هزار و ۱۵۰ تومان قرار گرفت. در سلیمانیه هم نرخ دلار امروز  از مرز ۳۰ هزار تومان فاصله گرفت و به سمت ۲۹ هزار و ۶۳۰ تومان عقب نشینی کرد. این قیمت نسبت به روز گذشته تقریبا ۳۰۰ تومان کاهش را نشان می دهد . 

قیمت درهم کاهش یافت

قیمت درهم نیز امروز نزولی بود و همین امر موجب شد  تا دلار تهران سوخت کافی برای صعود نداشته باشد . قیمت درهم امروز با ۸ هزار و ۱۵۰ تومان روانه بازار شد و در نیمه ظهر بر روی ۸ هزار و ۱۰۰ تومان قرار گرفت .این پایانان عقب نشینی درهم نبود و نرخ حواله  عصر امروز به قیمت ۸ هزار و ۴۰ تومان مبادله شد  که در مقایسه با دیروز ۱۶۰ تومان پایین آمده بود. 

ردپای بورل در بازار دلار ایران 

عده ای از معامله گران معتقد بودند که بعد از ارزیابی جدید بورل از پاسخ برجامی ایران از موجب شده که بازیگران ارزی بار دیگر نسبت به احیای برجام خوشبین شوند . 

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیروز گفت: پس از ارائه پیش نویس خود به عنوان متن نهایی، ایران پاسخی داد که به نظر من منطقی بود. بورل  گفته اکثر کشورها با متن پیشنهادی اروپا موافق هستند.

وبگاه شبکه خبری بلومبرگ هم به نقل از جوزپ بورل نوشته دیپلمات‌ها ممکن است در هفته جاری (تا یکشنبه هفته آینده بر اساس تقویم ایران) برای رایزنی درباره گام‌های بعدی در وین دیدار کنند.

بلومبرگ هم در گزارشی نوشت: ایران در پیش نویس به اتحادیه اروپا از بسیاری  از خواسته های کلیدی خود کنارگیر کرده است ایالات متحده آن را نشانه مثبت ارزیابی کرده است. 

ادعای رویترز درباره برجام 

رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی مدعی شده ایران برخی از خواسته‌های اصلی خود از جمله «اصرار برای بسته‌شدن برخی از تحقیقات درباره برنامه هسته‌ای توسط بازرسان را کنار گذاشته که احتمال توافق را نزدیک‌تر می‌کند».

در این گزارش همچنین ادعا شده ایران تا حد زیادی از درخواست خود برای حذف نامگذاری «تروریستی» سپاه پاسداران صرف نظر کرده است.

 البته سید محمد مرندی ؛ تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی در واکنش به گزارش ادعایی رویترز نوشت: ماه‌هاست که می‌گویم حذف سپاه پاسداران از FTO (فهرست ادعایی سازمان‌های تروریستی خارجی) پیش‌شرط نیست.

هیچ توافقی قبل از بسته شدن دائمی پرونده اتهامات نادرست (ضد ایرانی) شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجرا نخواهد شد. برنامه هسته‌ای ایران نیز برچیده نخواهد شد. 

قیمت اونس طلا  عصر امروز تقریبا ۳ دلار ارزان تر از روز قبل معامله شد . فلز گران بها دربازارهای جهانی عصر امروز در ۱۷۳۴ دلار معامله شد . 

در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا ۱۸ عیار امروز ۱ میلیون و ۲۴۶ هزار تومان بود . این قیمت درمقایسه با دیروز  ۹ هزار و ۴۰۰ تومان کاهش را نشان می دهد . 

قیمت هر قطعه سکه امامی قبل از عصر امروز ۲۱۰ هزار تومان ارزان تر از دیروز مبادله شد و در محدوده ۱۳ میلیون و ۶۸۹ هزار تومان به فروش رسید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + دوازده =