آخرین اخبار

شناسایی عامل افزایش امروز قیمت دلار / سکه پرواز کرد

اقتصادنیوز: بازار امروز دوشنبه ۳۱ مراد ماه ۱۴۰۱ شاهد افزایش چشمگیر قیمت دلار ، سکه و طلا بود .

اشتراک گذاری
31 مرداد 1401
کد مطلب : 2703

به گزارش اقتصادنیوز ؛ بازار ارز تهران در سومین روز هفته جاری شاهد تاخت و تاز قیمت دلار بود. نرخ دلار امروز چرخش هزار تومانی را تجربه کرد و بار دیگر وارد کانال ۲۹ هزار تومان شد . قیمت دلار عصر امروز در محدوده ۲۹ هزار و ۶۵۰ تومان معامله شد . این قیمت در مقایسه با دیروز بیش از ۱ هزار و ۲۵۰ تومان افزایش را نشان می دهد . 

یکی از  دلایل  صعودی شدن دلار تهران  به افزایش قیمت دلار در بازارهای همسایه برمی گردد. دلار تهران در روز های گذشته حمایت هرات و سلیمانیه را از دست داده بود اما بازار امروز برخلاف روز های گذشته بود . نرخ دلار در بازار های یاد شده کانال شکنی کرد . 

قیمت دلار هرات امروز با ۲۹ هزار و ۳۷۰ تومان به فروش رسید  که نسبت به دیروز تقریبا ۸۹۰ تومان افزایش را نشان می دهد . در سلیمانیه هم نرخ دلار تقریبا ۱ هزار و ۳۰۰ تومان گران تر از دیروز معامله شد. قیمت دلار سلیمانیه امروز ۲۹ هزار و ۹۵۰ تومان بود . 

از عامل دیگر صعودی شدن نرخ دلار در بازار امروز را می توان به رشد نرخ حواله درهم اشاره کرد . قیمت درهم روز شنبه هفته جاری ۲۸۰ تومان کاهش را ثبت کرد. این روند کاهشی به دومین روز هفته هم رسید و در روز گذشته قیمت درهم ۷۰ تومان دیگر از ارزش خود را از دست داد. 

امروز نرخ حواله درهم تمام زیان دو  روز گذشته را جبران کرد  و با ۳۵۰ تومان افزایش بالای مرز حساس ۸ هزار و ۲۰۰ تومان ایستاد . 

در کنار عوامل یاد شده به نظر می رسد  دلیل دیگر افزایش قیمت دلار به موضوع تسویه های اخرین روز  هر ماه برمی گردد. چون این ماه قیمت دلار ریزش زیادی را تجربه کرده با افزایش قیمت آن در پایان ماه تلاش می شد تا نرخ تسویه کاهش زیادی نداشته باشد.

بدبینی بازار ارز نسبت به احتمال توافق برجام 

به باور برخی از تحلیلگران ارزی انتظار یک هفته ای تهران برای دریافت پاسخ آمریکا درباره متن پیشنهادی اتحادیه اروپا درباره برجام موجب بدبینی عده ای از معامله گران نسبت به این موضوع شده است. 

کنعانی گفته هنوز از سوی طرف مقابل مشخصاً دولت آمریکا پاسخی به پیشنهادات طرف اروپایی دریافت نکردیم  و ایران از خطوط قرمز خود عقب نشینی نخواهد کرد‌

او درباره توافق هسته ای بیان کرد تا درباره همه چیز توافق نشود، توافقی صورت نگرفته است. ایران از حقوق قانونی خود عقب نشینی نخواهد کرد.

البته امروز جوزپ بورل پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا درباره احیای توافق هسته‌ای را معقول خواند.

قیمت اونس طلا   عصر امروز تقریبا ۱۲ دلار ارزان تر از دو روز قبل معامله شد . فلز گران بها دربازارهای جهانی عصر امروز در ۱۷۳۵ دلار  معامله شد . 

تداوم افزایش قیمت طلای ۱۸ عیار 

در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا ۱۸ عیار امروز ۱ میلیون و ۲۵۵ هزار و ۴۰۰ تومان بود . این قیمت درمقایسه با دیروز  ۴ هزار و ۸۰۰ تومان افزایش را نشان می دهد . 

شوک افزایشی قیمت دلار به بازار سکه

قیمت سکه  دیروز کانال ۱۳ میلیون تومان را از دست داد و تا محدوده ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پایین رفت  اما  دوباره  کانال ۱۳ میلیون تومان را پس گرفت.  قیمت سکه امروز با افزایش قیمت دلار بر مدار صعود قرار گرفت و حتی تا  ۱۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان  پیش رفت. 

قیمت این فلز زرد رنگ داخلی عصر امروز ۱۳ میلیون و ۸۹۹ هزار تومان بود که در مقایسه با دیروز ۶۴۵ هزار تومان افزایش را نشان می دهد . 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 10 =