آخرین اخبار

رشد نرخ سود در سررسید دوسال

اقتصادنیوز: ۲۴ مرداد ماه ۱۴۰۱ حجم معاملات اوراق بدهی دولت روندی نزولی داشت.

اشتراک گذاری
26 مرداد 1401
کد مطلب : 2575

به گزارش اقتصادنیوز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در دوشنبه (۲۴ مرداد ۱۴۰۱) در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با ۲۶ درصد کاهش به ۲۱۹ میلیارد تومان رسید. این معاملات روی  ۲۳ نماد اخزا و ۶ نماد اراد انجام شد. 

بررسی منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده در سررسیدهای بلند مدت کاهشی بودند. نرخ اوراق با سررسید یک سال با ۱.۳ درصد کاهش به ۲۰.۶۹ درصد رسید. نرخ اوراق با سررسیدهای دو سال با یک دهم درصد افزایش به ۲۲.۹۵ درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال با ۶ دهم درصد کاهش به ۲۲.۷۵ درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم با ۱.۸ درصد افزایش به ۲۵.۴۶ درصد رسید.

در این روز منحنی نرخ بازدهی اوراق آتی در سررسید‌های ۴۰۰ روز به ۲۵ درصد، در سررسید ۶۰۰ روز به ۲۵.۴ درصد ودر سررسید ۸۰۰ روز ۲۴ درصد رسید.

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − 3 =