آخرین اخبار

واکنش بازار ارز به سیگنال‌های متناقض برجامی؛ قیمت دلار رنج شد

اقتصادنیوز: قیمت دلار درچهارم ، پنجم ،ششم، هشتم و نهم مرداد ماه رنج بود. یکی از دلایل تعدیل شدن دلار تهران نوسان محدود اسکناس آمریکایی در بازار های همسایه بود. از طرفی هم سیگنال های ضد و نقیض برجامی موجب شکل گیری احتیاط معامله گران شده بود.

اشتراک گذاری
16 مرداد 1401
کد مطلب : 2360

به گزارش اقتصادنیوز ؛ بررسی روند قیمت دلار در ماه جاری نشان می دهد که  اسکناس آمریکایی در تهران تحت تاثیر بازار های همسایه  و سیاست های جدید ارزی پستی و بلندی های را تجربه کرده است. از طرفی هم اخبار برجام  فراز و فرود های را برای دلار تهران به دنبال داشته  است. 

سیگنال صعود از هرات و سلیمانیه به تهران

 در اولین روز مرداد ماه سیگنال صعود از هرات و سلیمانیه به تهران صادر شد. در روز یاد شده قیمت دلار تهران در سایه بازار های همسایه توانست وارد کانال جدید شود  و بر روی پله اول کانال مذکور قرار بگیرد. البته عده ای از تحلیلگران معتقد بودند  که سیگنال های منفی برجامی هم موجب افزایش قدرت معامله گران افزایشی شده بود. 

ترمز روند صعودی دلار کشیده شد

اما در دومین روز مرداد ماه ورق در بازار ارز تهران برگشت و ترمز روند صعودی دلار کشیده شد. قیمت دلار در این روز با ۱۵۰ تومان کاهش یک کانال عقب نشینی کرد. به باور فعالان بازار علاوه بر کاهش قیمت دلار در هرات وسلیمانیه ؛  احتمال بهبود روابط  منطقه  و حکم شرعی رهبر انقلاب درباره معاملات فردایی ارز و سکه از مهمترین اخبار دوم مرداد ماه بود . دفتر استفتائات رهبر معظم انقلاب در پاسخ به استفتایی در خصوص پیش‌بینی نوسانات قیمت ارز و سکه و معاملات فردایی، این جنس معاملات و کسب درآمد از آن‌ها را نامشروع دانست.

تزریق در بازار ارز 

روند کاهشی نرخ دلار در سوم مرداد هم تداوم پیدا کرد. قیمت دلار در روز یاد شده با وجود تنش آژانس و ایران مبنی بر روشن نشدن دوربین های فرا پادمانی عقب نشینی کرد . معامله گران معتقد بودند بازار ساز با تزریق عرضه توانست نرخ دلار را کنترل کند و بازیگران ارزی کمتر به اخبار ایران و آژانس توجه کردند . 

قیمت دلار رنج شد

قیمت دلار درچهارم ، پنجم ،ششم،  هشتم و نهم  مرداد ماه رنج بود. یکی از دلایل تعدیل شدن دلار تهران نوسان محدود اسکناس آمریکایی در بازار های همسایه بود. از طرفی هم سیگنال های ضد و نقیض برجامی موجب شکل گیری احتیاط معامله گران شده بود.

رپای برجام در بازار دلار 

در روز نهم و دهم  مرداد ماه از بسته پیشنهادی بورل برای کاهش تنش های ایران و غرب رونمایی شد . منابع نزدیک به روند مذاکرات غیر مستقیم ایران و امریکا در گفت‌وگو با پایگاه خبری «العربی الجدید» جزئیاتی از طرح پیشنهادی جدید اتحادیه اروپا برای بازگشت به توافق هسته‌ای و واکنش ایران به این طرح را فاش کردند. بر اساس این گزارش، پیشنهاد تازه اروپا شامل رفع تحریم‌های تازه از چند نهاد و شرکت وابسته به سپاه و نه «همه ۸۰ نهاد وابسته به این گروه نظامی» و نیز «تعهد بایدن به پایبندی دولتش به توافق» است.امیر عبداللهیان هم در واکنش به این پیشنهاد جدید گفته  فعلا نمی‌خواهد رسما مخالفت خود را اعلام کند. به نظر می رسد بازار نسبت به اخبار برجامی کمتر به صورت هیجانی واکنش نشان می دهد و بیشتر به دنبال اخبار قطعی تر است.  

در روز دوازدهم مرداد نماینده های ایران ، اروپا و آمریکا  راهی وین شدند تا بار دیگر  درباره برجام رایزنی کنند. یک منبع آمریکایی گفته بود مذاکرات هسته ای در وین برگزار می شود .طبق اظهارات این مقام آمریکایی این بار آمریکایی ها با سطح انتظارات کمتر عازم وین شده اند. آخرین باری که مذاکرات هسته ای در وین برگزار شد به اسفند ماه سال گذشته بر میگردد و بعد از آن برجام در بن بست قرار گرفت.قیمت دلار در این روز ۵۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد. البته در روزهای  یاد شده دلار های تقلبی هم موجب افزایش احتیاط معامله گران شده بود . 

سیگنال های ضد و نقیض برجامی در روند مذاکرات باعث شد که دلار تهران در روز ۱۳ مرداد  نوسان محدودی داشته باشد اما در روز ۱۵ مرداد  معامله گران با توجه به سیگنال های مثبت و منفی برجامی در نیمه مذاکرات اخیر در  وین  به تجربه مذاکرات دوحه و شکست آن اشاره می کردند. بخشی از معامله گران شانس احیای برجام را پایین ارزیابی می کردند. این دسته از معامله گران با برجسته کردن اخبار منفی توانستند قدرت را به دست بگیرند و نرخ دلار را افزایش دهند . 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =