آخرین اخبار

اصولی: مسیر فدراسیون با عزیزی خادم به بیراهه بود

سخنگوی فدراسیون فوتبال گفت: مسیر فدراسیون فوتبال با عزیزی خادم به بیراهه بود.

اشتراک گذاری
13 تیر 1401
کد مطلب : 1601

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، احسان اصولی درباره اظهارات شب گذشته شهاب عزیزی خادم رئیس معزول فدراسیون فوتبال اظهار داشت: ابتدا برای همه و خودم دعا می‌کنم از چارچوب ادب و انصاف خارج نشویم و مباحثی که مطرح می‌شود در چارچوب اخلاق، ادب، نزاکت و عرف پذیرفته شده در جامعه باشد. نباید تحت تأثیر احساسات و عواطف حرف‌هایی بزنیم که برای اطرافیان مسئله‌ساز شود. 

* مسیر فدراسیون با عزیزی خادم به بیراهه بود

وی افزود: در ابتدا نکته‌ای را بگویم با شخصیت حقیقی عزیزی خادم موضعی نداریم و همیشه برای او آرزوی صحت، سلامتی و موفقیت داشته و داریم. در دورانی که او مسئولیت داشت اقدامات مثبتی هم دیدیم و بارها این موضوع را گفته و تشکر کردیم اما معدل برآیند و مسیری که فدراسیون با عزیزی خادم حرکت می‌کرد مسیری که به تشخیص اعضای هیأت رئیسه در وهله اول درست و صحیح نبود. این مسیر فدراسیون و فوتبال را به بیراهه می‌برد. مجموعه موضوعات مختلفی که در جاهای مختلف گفتیم و درباره آنها صحبت شده آن را مصداقی باز نمی‌کنم.

* او فوتبال را متعلق به شخص خودش می‌بیند

اصولی در مورد اینکه در طول ۱۱ ماهی که عزیزی خادم در فدراسیون بود آیا در مورد این ابهامات تذکری به وی داده شد، عنوان کرد:‌ او از لحاظ شخصیتی جوری برخورد می‌کند که موضوع میراث فوتبال ملی به عنوان میراثی که سال‌ها و ده‌ها تلاش زیادی در مورد آن شده فقط مربوط به او است. فوتبال ملی که مربوط به همه جامعه فوتبال است را متعلق به شخص خودش می‌بیند. تیم ملی مایه افتخار همه ما است و بر پایه یک شخص شکل نگرفته است. همه عوامل در آن مؤثر هستند. تیم ملی ما اول آسیا است و حرف برای گفتن دارد. 

* به عملکرد عزیزی خادم منتقد بودیم

سخنگوی فدراسیون فوتبال افزود: کاملاً به عملکرد عزیزی خادم منتقد بودیم. در جلسات مختلف به او گفتیم و حتی نامه زدیم. ریز مسائل را گفتیم اما گوش شنوایی نداشت. بارها هم در این مورد صحبت کردیم. نمی‌خواهم مصداقی و موردی صحبت کنم. پس از اینکه مطابق اساسنامه که او و ما با آن انتخاب شده‌ایم و مورد تأیید مجمع هم هست به تشخیصی رسیدیم و طبق همان تشخیص و بند مستند اساسنامه و براساس استدال‌ها، مستندات و مستدل‌های موجود تصمیم گرفتیم البته او می‌گوید این موارد مستند نیست اما ما می‌گوییم هست. تمام این موارد در فدراسیون فوتبال ثبت و ضبط شده است. براساس همان‌ها به این تصمیم رسیدیم و عزل موقت اتفاق افتاد.

* عزیزی خادم خیلی چیزها را منکر می شود

عضو هیأت رئیسه فدراسیون گفت: بلافاصله موضوع انعکاس پیدا کرد و بازتابش را دیدید. در فروردین‌ماه نامه‌ای از فیفا و AFC و امضای شخص اینفانتیو و شیخ سلمان دریافت کردیم.

اصولی در مورد اینکه عزیزی خادم مدعی است چنین نامه‌ای وجود ندارد، گفت: او خیلی چیزها را منکر می‌شود و می‌گوید اما نامه موجود است و شما (مجری برنامه شبکه خبر) هم آن را دیده‌اید و تأیید می‌کنید. آنها این برآیند را تأیید کردند و بر همین اساس پرونده‌ای در کمیته اخلاق شکل گرفت. این رکن قضایی فدراسیون به شکل مستقل کار می‌کند. همانگونه که در زمان ریاست عزیزی خادم فعال بود و رأی صادر می‌کرد. خودش شکایت‌ها را آنجا می‌برد و احکام کمیته اخلاق را اعلام می‌کند. همین کمیته براساس مستنداتی که به آن ارائه شده جلسات بسیار زیاد و متعددی تشکیل داد در حوزه‌های و ابعاد مختلف با استناد به بندهای اساسنامه و آیین‌نامه اخلاق فدراسیون و فیفا تمام مستندات را مورد بررسی قرار داد.

* دلیل عدم انتشار رای موضوع عرف، قواعد و ضوابط است

وی تصریح کرد: در نهایت کمیته‌ اخلاق یک رأی ۱۳ صفحه‌ای برای او صادر کرد. عزیزی خادم هم در جلسات کمیته شرکت و از خودش دفاع کرد. در کارتابل فدراسیون درخواست عزل موقت او ثبت و مستند شد. در جلسه‌ ۹ ساعته هیأت رئیسه فدراسیون موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در چند صفحه موضوع صورتجلسه شد و عزل موقت عزیزی خادم در همان صورتجلسه اتفاق افتاد. بعد از آن کمیته اخلاق با حضور هفت حقوقدان برجسته کشور موضوع را بررسی و رأی صادر شد. عزیزی خادم هم در جلسه دفاعیه حضور پیدا کرد.

سخنگوی فدراسیون فوتبال اضافه کرد: عزیزی خادم می‌‌گوید کمیته اخلاق تحت فشار بوده و این رأی غیرقانونی است. وقتی در جلسه حضور پیدا می‌کند یعنی چارچوبی که اتفاقاً در زمان خودش بوده و با آن کار می‌کرد را پذیرفته است. طبق همان چارچوب هم او و وکیلش دفاع کردند. مجدد در کمیته استیناف به رأی کمیته اخلاق اعتراض کردند. همچنین در آن کمیته  نیز با تشکیل جلسات مختلف موضوع به شکل کاملاً مفصل مورد بحث و بررسی قرار گرفت. کمیته استنیاف نیز حقوقدان‌های برجسته‌ای دارد. در رأی کمیته استیناف استدلال‌ها و بندها آمده است اما اینکه رأی را منتشر نمی‌کنیم به این دلیل است که موضوع عرف، قواعد و ضوابطی دارد. حق عزیزی خادم رعایت کرده و رأی را منتشر نمی‌کنیم اما به او ابلاغ شده است.

* باید پایبند به قانون و نهادهای قانونی باشیم

اصولی ادامه داد: لایحه دفاعی عزیزی خادم وجود دارد و این لایحه نیز مفصل است. در آن لایحه به بند بند در مورد رأی کمیته اخلاق پاسخ داده شده و پس از آن درباره حکم در کمیته استیناف بحث شد این کمیته نیز رأی خود را صادر کرد. باید پایبند به قانون و نهادهای قانونی که در این حوزه کار می‌کنند باشیم. در نهایت رئیس کمیته اخلاق ما سه ساعت با نمایندگان فیفا و AFC در جریان مجمع ۱۰ خرداد جلسه گذاشت. نمایندگان فیفا نیز در مورد بند به بند رأی با رئیس کمیته اخلاق گفت‌وگو کرده و مستندات و ادله‌هایی که برای این موضوع به کار رفته را بیان کرده و پذیرفتند. عدم حضوری عزیزی خادم در مجمع ۱۰ خرداد با تأیید نمایندگان فیفا بود.

ادامه دارد ….

 این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + چهار =