آخرین اخبار

هشدار جدی محمدرضا عارف به برخورد خشن گشت ارشاد به بانوان کشور

محمدرضا عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به برخورد خشن گشت ارشاد با زنان هشدار جدی داد.

اشتراک گذاری
28 اردیبهشت 1403
کد مطلب : 13146

محمدرضا عارف

توازن/به گزارش رویداد۲۴؛ اعتماد آنلاین نوشت: محمدرضا عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هشدار داد: نوع مواجهه برخی از نیرو‌های انتظامی که وظیفه تامین امنیت جامعه را بر عهده دارند با بخش‌هایی از جامعه که سبک زندگی متفاوتی را به هر دلیل، برگزیده است، به جای فهم درست ریشه‌های بحران و نسخه پیچی مسئولانه و خردمندانه و نه امنیتی و تقابلی، تنها نمونه‌ای از فهم بحران و به اصطلاح مدیریت آن است که اینگونه برخورد‌ها باعث تشدید رودررویی و منازعه در جامعه شده است.

بنابر این گزارش متن کامل این یادداشت به شرح زیر است:

همچنان که نخبگان بخش‌های گوناگون جامعه مدنی، همچون نخبگان دانشگاهی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی در برهه‌های مختلف نسبت به روند حاکم بر حکمرانی در کشور و نتایج و پیامد‌های آن، بالاخص فزونی یافتن این روند در سالیان اخیر، هشدار داده اند، بعضا شاهد بیدار شدن زشت‌های خفته‌ای هستیم که نظم و امنیت جامعه را هدف قرار داده و می‌تواند پیامد‌های مخربی بر سپهر سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشور بر جای گذارد.

چرایی، چیستی و چگونگی ورود به این درجه از مشکل و بحران در زمان‌های مختلف، توسط نخبگان، تجزیه، تحلیل و بررسی شده است و متأسفانه پاسخی در خور از سوی متولیان امر، نیافته است.

اینجانب نیز به عنوان کسی که به واسطه حضور در سطوح مختلف جامعه و ارتباطاتی که با بخش‌های گسترده‌ای از جامعه‌ نخبگی کشور داشته و از سویی به واسطه‌ تجربه‌ مدیریتی که در سطوح مختلف داشته ام، آنچه برایم واضح و مبرهن است، ظرفیت مخرب و آسیب زایی است که مدیریت نخبه ستیز و ناکارآمد که نه تنها درک درستی از اوضاع و مختصات بحران ندارد، بلکه فراتر از آن در فقدان تدبیر و تصمیم درست، در مسیر تشدید بحران‌ها و مصائب، حرکت می‌کند.


بیشتر بخوانید: هشدار عارف درباره فرصت طلبی حامیان حکومت اسلامی به جای جمهوری اسلامی/ باید از پیشروی خطر آفرینان ایران ویران کن جلوگیری کنیم


نوع مواجهه برخی از نیرو‌های انتظامی که وظیفه تامین امنیت جامعه را بر عهده دارند با بخش‌هایی از جامعه که سبک زندگی متفاوتی را به هر دلیل، برگزیده است، به جای فهم درست ریشه‌های بحران و نسخه پیچی مسئولانه و خردمندانه و نه امنیتی و تقابلی، تنها نمونه‌ای از فهم بحران و به اصطلاح مدیریت آن است که اینگونه برخورد‌ها باعث تشدید رودررویی و منازعه در جامعه شده است.

با نگاه تک ساحتی و بحران ساز مدیرانی که می‌بایست با شناخت درست مبانی بحران، بر آن فائق آیند، متاسفانه منجر به بازتولید بحران در سایر بخش‌ها شده است.

ذهنیت امنیتی و تقابلی با جامعه، از طرفی منجر به تشدید منازعه بین ملت و حاکمیت می‌شود و از طرفی مشکلات و بحران‌های امنیتی را در سایر زمینه‌ها، بوجود خواهد آورد.

آنچه امروز در رواج و تشدید خشونت در جامعه شاهدیم و از آن جمله می‌توان به سرقت‌های مسلحانه از منازل اشاره کرد، بخش مهمی از آن به همین عدم شناخت درست از مبانی بحران و درمان آن معطوف است.

امیدوارم پیش از آنکه کشور به ورطه‌ خشونت بیشتر و آسیب‌های اجتماعی فزاینده بیفتد، اهل تدبیر و تصمیم و متولیان امر، شناخت عالمانه و نخبگی را بر تحلیل‌های سطحی نگرانه و تقابلی، پیشی دهند و از افزایش مشکلات در جامعه بویژه به مخاطره افتادن امنیت روانی شهروندان جلوگیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 2 =