آخرین اخبار

نتیجه مهم جلسه کابینه جنگ اسرائیل | طرح حمله به ایران قطعی شده است؟ 

کانال ۱۲ اسرائیل در گزارشی بدون منبع مدعی شد که کابینه جنگ تصمیم گرفته پاسخی «قاطع و قوی» به ایران بدهد و این پیام را مخابره کند که اسرائیل «اجازه نخواهد داد حمله‌ای به این بزرگی علیه اسرائیل بدون واکنش بماند.»

اشتراک گذاری
28 فروردین 1403
کد مطلب : 12741

نتیجه مهم جلسه کابینه جنگ اسرائیل | طرح حمله به ایران قطعی شده است؟

توازن/به گزارش رویداد۲۴؛  کابینه جنگ اسرائیل از روز یکشنبه یک روز بعد از حمله ایران به اسرائیل به طور مستمر در جلساتی برای تصمیم گیری درباره نحوه پاسخ به ایران است. گزارش‌های غیر رسمی در رسانه های عبری منتشر شده که نشان می‌دهد اسرائیل قصد دارد پاسخ ایران را با یک حمله مستقیم بدهد اما نحوه، ابعاد و زمان آن مشخص نیست.

عصر روز دوشنبه جلسه کابینه جنگ اسرائیل درباره واکنش اسرائیل به رگبار عظیم موشکی و پهپادی ایران به پایان رسید و برخی رسانه‌ها گزارش‌های تایید نشده‌ای از جزییات تصمیم این کابینه منتشر کرده اند.

پاسخ قاطع و قوی در انتظار ایران است 

کانال ۱۲ اسرائیل در گزارشی بدون منبع مدعی شد که کابینه جنگ تصمیم گرفته پاسخی «قاطع و قوی» به ایران بدهد و این پیام را مخابره کند که اسرائیل «اجازه نخواهد داد حمله‌ای به این بزرگی علیه اسرائیل بدون واکنش بماند.»

در این گزارش آمده است که این پاسخ به گونه‌ای طراحی می‌شود که روشن کند اسرائیل به ایرانی‌ها اجازه نمی دهد “معادله‌ای” را که در روزهای اخیر به دنبال آن بودند، برقرار کنند. این اشاره آشکاری به هشدار ایران مبنی بر این است که حملات آتی اسرائیل به ایران، از جمله اماکن دیپلماتیک بین‌المللی آن، از این پس دوباره با حملات تلافی جویانه ایران به اسرائیل مواجه خواهد شد.

انتقام اسرائیل به جنگ منطقه‌ای دامن نمی‌زند

با این حال، گزارش کانال ۱۲ اضافه کرد که اسرائیل نمی‌خواهد پاسخش به یک جنگ منطقه‌ای دامن بزند یا ائتلافی را در چارچوب در دفاع در برابر حمله ایران ایجاد شده، در هم بشکند. همچنین خاطرنشان کرد که اسرائیل قصد دارد اقدامات خود را با آمریکا هماهنگ کند.

اسرائیل به خاطر استفاده ایران از موشک بالستیک خشمگین است 

جلسه کابینه جنگ در حالی به پایان رسید که سایت خبری اکسیوس گزارش داد، یوآو گالانت، وزیر دفاع آمریکا در تماس روز یکشنبه به همتای آمریکایی خود گفته است که اسرائیل با توجه به استفاده از موشک‌های بالستیک، چاره‌ای جز پاسخ دادن به حمله ایران ندارد.

به گفته منابعی که در گزارش اکسیوس از آن نقل کرده است، گالانت همچنین به لوید آستین وزیر دفاع آمریکا گفته است که “اسرائیل معادله‌ای را که در آن ایران هر بار که اسرائیل به اهدافی در سوریه حمله کند با حمله مستقیم پاسخ می‌دهد را قبول نمی‌کند.”


بیشتربخوانید: جنگ ایران و اسرائیل: کی بُرد، کی باخت؟ | بالانس بازدارندگی به نفع ایران تغییر کرد، سیاست داخلی اسرائیل به نفع نتانیاهو

پایگاه‌‌های اسرائیل در یک قدمی | درصورت حمله اسرائیل به ایران از کدام مرزها باید احساس خطر کنیم؟


اهداف احتمالی اسرائیل از حمله سایبری تا زیرساخت‌های نفتی

بر اساس گزارش روز دوشنبه وال استریت ژورنال، برخی از گزینه های روی میز اسرائیل برای پاسخ به ایران شامل حملات سایبری به همراه «حملات هدفمند به سایت های کلیدی دولتی مانند زیرساخت های نفتی ایران» است.

به گفته تحلیلگران به نقل از این گزارش، حمله به پرسنل و زیرساخت‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران یا به یکی از نیروهای نیابتی تهران در منطقه – از جمله حماس فلسطین، حزب‌الله لبنان و حوثی‌ها در یمن – از دیگر پاسخ‌های احتمالی است.

حمله به سایت های هسته ای در دستور کار نیست

تحلیلگران همچنین گفتند که حمله به سایت‌های هسته‌ای ایران “بعید” خواهد بود، چرا که برای چنین عملیاتی حمایت و بودجه ایالات متحده مورد نیاز است.

مایکل اورن، سفیر سابق اسرائیل در ایالات متحده به وال استریت ژورنال گفت: «نکته این است که هوشمندانه پاسخ دهیم، به گونه ای که فرصت همکاری منطقه‌ای و بین المللی را که ما ایجاد کرده‌ایم، تضعیف نکنیم».

ایران به اسرائیل هشدار داده است که در صورت تلافی، ممکن است با حمله «بسیار بزرگ‌تری» مواجه شود.

وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آمریکایی و غربی که نامشان فاش نشده است، گفتند که انتقام اسرائیل احتمالاً به سرعت انجام خواهد شد، اگرچه طبق گزارش کانال ۱۲، کابینه جنگ اسرائیل قرار است روز سه شنبه دوباره تشکیل جلسه دهد، و مقررات فرماندهی جبهه داخلی تغییر نکرده است، که نشان می دهد بعید بوده که حمله اسرائیل بلافاصله انجام شود.

در خلال درخواست‌های اعضای جریان راست افراطی دولت بنیامین نتانیاهو برای واکنش نشان دادن به حمله ایران، در این گزارش به نقل از تحلیلگران آمده است که اگرچه پاسخ اورشلیم به تهران لزوماً به جنگ جاری در غزه مرتبط نیست اما آنها از نظر سیاسی به هم مرتبط هستند.

چاک فریلیچ، معاون مشاور امنیت ملی سابق اسرائیل گفته شرکای ائتلاف راست افراطی نتانیاهو بعید است از او در رویکردی محدود علیه ایران و حماس، حمایت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =