آخرین اخبار

بازداشت ۱۲۵۴ نفر در روز برگزاری انتخابات

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: در روز برگزاری انتخابات هزار و ۲۵۴ دستگیری در سراسر کشور به واسطه تخلفات انتخاباتی اتفاق افتاد.

اشتراک گذاری
21 اسفند 1402
کد مطلب : 12239

معاون قوه قضاییه اعلام کرد:

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: در روز برگزاری انتخابات هزار و ۲۵۴ دستگیری در سراسر کشور به واسطه تخلفات انتخاباتی اتفاق افتاد.

بازداشت ۱۲۵۴ نفر در روز برگزاری انتخابات
توازن/به گزارش رویداد۲۴؛ اصغر جهانگیر امروز دوشنبه (۲۱ اسفند) در نشست شورای عالی قوه قضاییه به ارائه گزارشی از عملکرد ستاد‌های پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی پرداخت و افزود: ستاد‌های پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی از شهریور ماه سال جاری در سه سطح ملی، استانی و شهرستانی، کار خود را آغاز کردند؛ در هفت جلسه ستاد مرکزی که به ریاست دادستان کل کشور برگزار شد که ۵۸ مصوبه به تصویب رسید؛ ۱۶۵ جلسه ستاد‌های استانی بیش از هزار و ۱۰۰ مصوبه داشت و در نهایت در هزار و ۱۲ جلسه ستاد‌های شهرستانی، بیش از چهار هزار و ۵۰۰ مصوبه به تصویب رسید.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، وی با اشاره به صدور پنج دستورالعمل از ناحیه دادستان کل کشور در ستاد مرکزی پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی گفت: «دستورالعمل شناسایی جرایم و تخلفات انتخاباتی، قبل، حین و بعد از انتخابات» نقش مؤثری در پیشگیری و جلوگیری از تخلفات انتخاباتی داشت.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه افزود: در ماه‌های گذشته بیش از ۲۵ هزار گزارش به ستاد‌های پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی دریافت شد که این گزارش‌ها به صورت شبانه‌روزی توسط ستاد‌های مرکزی، استانی و شهرستانی مورد بررسی قرار گرفتند و در نهایت از این تعداد، ۴۶۸ گزارش برای بررسی تکمیلی به دادگستری‌ها ارسال شدند؛ تا امروز ۲۰ کیفرخواست در این زمینه صادر شده که عمدتاً مربوط به تخلفات ستاد‌ها و طرفداران داوطلبان انتخاباتی بوده است.

جهانگیر افزود: در این دوره، بیش از ۴۸ محتوای پیامکی برای ۲۵۰ هزار سرشماره هدفمند، خاص و مدیریت‌شده ارسال شد که ارسال این پیامک‌ها از بسیاری از جرایم و تخلفات، جلوگیری کرد.

وی اضافه کرد: یک ماه قبل از برگزاری انتخابات، ۱۹۳ جرم انتخاباتی در فضای مجازی شناسایی و در این راستا ۲۹ نفر احضار شدند؛ این افراد پس از اخذ تعهد، محتوای مجرمانه منتشرشده را حذف کردند و بقیه افراد نیز با تذکرات تلفنی صورت گرفته، محتوا‌های مجرمانه منتشرشده با موضوع انتخابات را حذف کردند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه اظهار داشت: با وجود همه اقدامات صورت گرفته و تمهیدات اتخاذ شده، در روز برگزاری انتخابات هزار و ۲۵۴ دستگیری در سراسر کشور به واسطه تخلفات انتخاباتی اتفاق افتاد؛ هزار و ۲۰۰ نفر از این دستگیرشدگان، همان روز با اخذ تعهد و وثیقه و با پیگیری دادستان‌ها آزاد شدند و کمتر از ۶۰ نفر نیز به دلیل درگیری‌های مسلحانه، کشف سلاح و سایر اقدامات ضدامنیتی که داشتند، در بازداشت به سر می‌برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =