آخرین اخبار

رکوردزنی دوساله معاملات مسکن در اردیبهشت!

اقتصادنیوز: تورم ۶.۱ درصدی در کنار رکوردزنی دوساله معاملات در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ رویدادی مهم در بازار مسکن تهران به شمار می رود . برخی از تحلیلگران بر این باورند این اتفاق می تواند علامتی از رونق تورمی در بازار مسکن باشد.

اشتراک گذاری
20 خرداد 1401
کد مطلب : 1079

به گزارش اقتصادنیوز ، قیمت مسکن تهران در اردیبهشت ۱۴۰۱ رشد قابل توجهی را ثبت کرد. رشد ماهانه ۶.۱ درصدی که بررسی ها نشان داد دومین رکورد  تورم ماهانه در این حوزه  دریک سال گذشته بوده است. آمار بالای معاملات مسکن نیز از اتفاق دیگری دراین بازار رونمایی کرد. بیشترین تعداد معاملات از تیر ماه۹۹ تا کنون. یعنی تقریبا ۲ سال گذشته که خبر رونق دوساله دارد.

به طور کلی زمانی که رشد قیمت ها همگام با افزایش معاملات در بازار پدیدار می شود اقتصاددانان آن را پدیده رونق تورمی می نامند. اکنون سوال این جاست که آیا این پدیده در بازار اردیبهشتی مسکن تهران به وجود آمده است؟

رونق اردیبهشتی بازار مسکن تهران

اکوایران در این باره نوشت برخی متغیرها در اقتصاد لازم است جدا از روند ماهانه آن ها را به صورت فصلی نیز بررسی کرد. به این معنا که تغییرات تقاضا و عرضه در ماه های مختلف خود می تواند ریشه فصلی داشته و در نهایت قیمت را تغییر دهد.

برخی بازار مسکن را نیز خارج از این قائله نمی دانند. اتفاقا آمارهای مسکن تهران نیز تقریبا همین نظر را دارند.در همین خصوص بررسی های آماری از افت و خیز قیمت ها در این زمان نشان می دهد به طور مثال از سال ۹۷ تا کنون رشد قیمت ها در اردیبهشت ماه قابل توجه بوده است.

هر سال پس از آن که بازار مسکن در ابتدای سال دچار رکود شده در اردیبهشت آن سال دوباره رشد بالایی را ثبت کرده و جهش قیمتی قابل ملاحظه ای را داشته است.

مثلا در رشد ماهانه قیمت مسکن طبق برآورد بانک مرکزی در اردیبهشت ۹۷ ، تقریبا ۸.۱۶ درصد و در همین موعد در سال بعد معادل با ۱۲.۴۵ درصد بوده است. یعنی تقریبا قیمت ها بالاتر از ماه های قبل و بعد در ماه دوم هر سال ثبت می شده است. به عبارت دیگر در ماه دوم هر سال ، همواره انتظار رشد قیمت مسکن وجود داشته است.

این موضوع در روند تعداد معاملات نیز مشهود است. به این معنا که هر بار که در فروردین ماه تعداد معاملات در سطح پایینی بوده در ماه دوم سال این شاخص افزایش چشمگیر داشته و شاهد موج تقاضا در این بازار بوده است.

در همین رابطه در اردیبهشت ۹۷ تعداد معاملات ۱۹ هزار و ۱۰۷ فقره بوده که از ماه قبل خود ۲۷۸ درصد بالاتر بوده است.در سال های بعد نیز این روند به همین شکل تداوم داشته و ادامه پیدا کرده است. اما اتفاقات سال ۱۴۰۰ به گونه ای دیگر رقم خورد.

خروج مسکن  تهران از رکورد؟

اردیبهشت ۱۴۰۰ در میان سال های قبل مسیری متفاوت داشت. با این که تورم قیمت مسکن تهران در این ماه بیشتر از فروردین بوده اما معادل با  منفی ۱.۷ درصد ثبت شده است. تعداد معاملات نیز در این ماه برابر با ۳ هزار و ۹۳۸ فقره بوده که در مقایسه با سال های قبل سطح چندانی نداشته است.

بنابر این پاسخی که می تواند روند قیمت  و معاملات در اردیبهشت ۱۴۰۱ را توضیح دهد آن است که با توجه به آن که شکل معاملات مانند سال های قبل از ۱۴۰۰ بوده می توان نتیجه گرفت در سال گذشته روند کاهشی قیمت ها و سطح پایین معاملات حاکی از تداعی مسیر رکود در بازار مسکن بوده است . اکنون اما  در شروع امسال احتمالا بازار مسکن از این رکود منحرف شده و با شیب بالایی مسیر تورمی را در پیش گرفته است. یا حداقل به سال های قبل خود باز گشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − سه =