آخرین اخبار

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: تولید چادر را دو برابر کردیم

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه مصوبه فعلی کنکور نه فقط امسال بلکه سال‌های آینده نیز اجرایی خواهد شد، گفت: مافیا برای حذف این مصوبه میلیاردی هزینه کرد؛ اما شورا دست مافیا را قطع کرد. به خانواده ها و دانش آموزان اطمینان می دهم این مصوبه سال ها اجرایی خواهد شد.

اشتراک گذاری
19 آذر 1402
کد مطلب : 10174

حجاب اجباری

توازن/به گزارش رویداد۲۴؛ به گزارش ایسنا؛ حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه در نشست خبری که به مناسبت سی و نهمین سالگرد تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، گزارشی از عملکرد ۳۹ ساله شورا ارائه داد و گفت: ما در این ۴ دوره فعالیت، در دوره قرارگاهی( علم و فرهنگ) شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار داریم و مراسم سالگرد شورا نیز با موضوع چیستی و چگونه شدن فردا در سالن شهید مدرس مجلس شورای اسلامی برگزار می شود.

وی در ادامه تصریح کرد: ما طی یکسال گذشته ۱۸ جلسه در شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار کردیم و ۵۳ مصوبه در این جلسات تصویب شد. همچنین ما در این شورا، شورای معین را برگزار می کنیم که تا کنون ۶۴ جلسه برگزار شد و مصوبات این شورا هر دو هفته یکبار در خود شورا بررسی می شود که در صورت تصویب این مصوبات از سوی رییس جمهور ابلاغ خواهد شد.

در حال تدوین اساسنامه تشکیل سازمان ملی سنجش هستیم

وی در ادامه به آخرین وضعیت تصویب اساس نامه تشکیل سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام اموزشی کشور اشاره کرد و افزود: با توجه به تکثری که در سنجش و ارزشیابی کشور وجود داشت، نیازمند وحدت رویه در این زمینه بود که ما این وحدت رویه را با تشکیل سازمان ملی سنجش و ارزشیابی ایجاد کردیم. در حال حاضر مشغول تدوین اصول حاکم بر اساسنامه ان هستیم و در صورت تصویب ابلاغ خواهیم کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: البته مسئولیت تدوین اساسنامه فوق با ستاد تعلیم و تربیت است؛ اگر چه میز اختصاصی برای آن در شورا تشکیل داده شده؛ اما به طور کلی این اساسنامه در آینده نزدیک ابلاغ خواهیم شد.

صوبه فعلی کنکور سال‌های آینده نیز اجرا خواهد شد

خسروپناه همچنین در خصوص مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز اظهار کرد: این مصوبه نه تنها امسال بلکه سال های آینده نیز اجرا خواهد شد. خوشبختانه آموزش و پرورش زیرساخت های خویی برای اجرای این مصوبه فراهم کرده است؛ ضمن اینکه با اجرای مصوبه جدید کنکور عدالت آموزشی فراهم شد.

مصوبه کنکوری نمایندگان ضعیف بود

وی با اشاره به وجود برخی موانع در اجرای مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ما در این زمینه سه جلسه با رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار کردیم که مجلس استدلال های ما را در این خصوص پذیرفت؛ اما برخی نمایندگان مخالفت کردند در نهایت مصوبه ای با رای کم تصویب کردند که شورای نگهبان آن را رد کرد.

نمره دوره های دبیرستان در کنکور افزایش می یابد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه به دانش آموزان و خانواده های آنها اطمینان می دهیم مصوبه فعلی کنکور سال های آینده نیز اجرا خواهد شد، خاطر نشان کرد: در این فرایند نمره کنکور هر سال کمتر و نمره دوره دبیرستان افزایش خواهد داشت. در نتیجه جایگاه معلمان با این مصوبه ارتقا یافت. چرا که قبل از آن بیشتر اهمیت زیادی به دوره دبیرستان داده نمیشد بیشتر کلاس های کنکور مورد توجه قرار می گرفت.

مافیا میلیاردی هزینه کرد؛ شورا دستش را قطع کرد

خسروپناه یادآور شد: برخی می گویند مصوبه فعلی کنکور شورای عالی انقلاب فرهنگی مغایر عدالت آموزشی است ممکن است برخی از این افراد در این زمینه خطا و اشتباه کنند؛ اما پشت این صحنه مافیا میلیاردی هزینه کرد که شورای عالی انقلاب فرهنگی دست مافیا را قطع کرد.

اولتیماتوم شورا به دستگاه هایی که مصوبات را اجرا نکنند

خسروپناه از نظارت جدی بر اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی دستگاه ها خبر داد و گفت: در حال حاضر برخی دستگاه ها به نامه های ما در این زمینه پاسخی ندادند. تا ۴ یا ۵ ماه آینده دستگاه هایی که در اجرای این مصوبات کوتاهی دارند و همکاری نمی‌کنند تسامح نخواهیم کرد و اسامی این دستگاه ها را با جزییات توسط رسانه ها اعلام خواهیم کرد.

اموال خود را به تحریم کنندگان می بخشیم

خسروپناه به تحریم شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی غرب اشاره کرد و گفت: از اسفند ماه سال گذشته ابتدا اتحادیه اروپا بعد انگلستان و بعد نیز کانادا دبیر و شورای عالی انقلاب فرهنگی را تحریم کرد و اعلام کردند اموال ما را مصادره خواهند کرد ما نیز اموال خود را به انها می بخشیم و اعلام کردند حق نداریم برای کریسمس به آنحا برویم که خوشحال هستیم.

وی گفت: تحریم شورای عالی انقلاب فرهنگی نتیجه ۳۹ سال فعالیت این شورا در حوزه های علم و فرهنگ است. ما پس از تحریم با قدرت مصوباتی را در حوزه علم، فناوری و فرهنگی تصویب خواهیم کرد و اعضای حقیقی و حقوقی شورا پس از تحریم تلاش مضاعف درجلسات شورا حضور دارند و مشارکت می کنند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین از اصلاح آیین نامه ارتقای اعضای هیات علمی دانشگاه ها و ابلاغ آن تا پایان سال خبر داد و گفت: رهبری انقلاب در باب ارتقا اساتید با محوریت مقالات علمی یا محوریت نداشتن آن رهنمودهایی داشتند ما منظومه فکری ایشان را در یک مجموعه ۹۰ صفحه ای جمع اوری کردیم و با کمک نخبگان کشور اصول حاکم بر ارتقا را تدوین و به زودی ابلاغ خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه وظیفه سیاستگذاری در باره مصوبه عفاف و حجاب بر عهده این شورا است، افزود: وظیفه راهبری این عرصه بر عهده وزارت کشور می باشد؛ البته ما جلساتی را با وزارت کشور در این حوزه برگزار می‌کنیم. همچنین قرارگاه حجاب و عفاف در دبیرخانه شورا که یک قرارگاه هدایتگری و اتاق فکر برای کمک به وزارت کشور است، تشکیل شد.


بیشتر بخوانید: خسروپناه: حل مسئله حجاب را باید از مدارس شروع کنیم


خسروپناه با بیان اینکه در حوزه حجاب و عفاف نیازمند به تصویب سیاست های جدید نیستیم، افزود: همان سیاست های گذشته در این زمینه کفایت میکند. ضمن اینکه همه دستگاه های حاکمیتی و تشکل های مردمی در حوزه ایحابی، فرهنگی عفاف و حجاب ورود کردند و فعالیت های انتظامی و قضایی یر عهده شورا نیست.

خسروپناه همچنین با تاکید بر اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه فرهنگی اقدامات خوبی را انجام داده است، گفت: مثلا اخیرا تولید چادر بیش از دو برابر افزایش یافت؛ این در حالی است که هزینه چادر در گذشته گران تر از امروز بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − ده =