آخرین اخبار

کواکبیان: فضای سیاسی دانشگاه‌ها بسیار یک سویه شده /انتخابات برای دانشجویان نسل Z اهمیت ندارد

مصطفی کواکبیان در کافه خبر خبرآنلاین با تاکید بر فضای سیاسی سرد و رخوت در دانشگاه ها، تاکید کرد: طی ۳ سال اخیر فضای دانشگاه‌ها بسیار یک‌سویه شده و فعالیت‌های سیاسی عمدتاً توسط افرادی که با رییس دانشکده، رییس دانشگاه و وزارت علوم هماهنگ هستند، صورت می‌گیرد و اکثراً هم دوستان بسیج دانشجویی فعالیت می‌کنند.

اشتراک گذاری
16 آذر 1402
کد مطلب : 10104

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، یک روز مانده به روز دانشجو، مصطفی کواکبیان، چهره اصلاح طلب و نماینده ادوار مجلس که خود از اساتید علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی است مهمان «کافه خبر» خبرگزاری خبرآنلاین بود.

او در ابتدای این گفتگو که مشروح آن طی روزهای آینده منتشر می شود، به سوالی درباره فضای سیاسی دانشگاه ها در آستانه انتخابات پاسخ داد و تاکید کرد فضای سرد و بی تفاوتی در دانشگاه ها نسبت به مسائل سیاسی وجود دارد.

ببینید | رخوت سیاسی در دانشگاه ها به روایت کواکبیان/دانشجویان حتی زمان برگزاری انتخابات را نمی‌دانند

روحانی رکورد زد، احمدی نژاد عقب ماند! /رئیسی امسال اعتراض می شنود یا تعریف؟

او گریزی به چرخش نسلی در دانشگاه ها و نسل Z نیز زد و تاکید کرد؛«انتخابات اصلا دغدغه این طیف از دانشجویان نیست»

فضای سیاسی در دانشگاه ها بسیار یک سویه شده است

خبرگزاری خبرآنلاین از کواکبیان پرسید؛« شما سال هاست که در یکی از سیاسی ترین دانشگاه های کشور تدریس می کنید، فضای سیاسی دانشگاه ها خصوصا در ۳ سال اخیر را در مقایسه با قبل چطور می بینید؟ برخی نیز معتقدند فارغ از چرخش دولت ها، چرخش نسلی نیز فضای دانشگاه ها سرد شده است و نسل Z چندان اهمیتی به سیاست و مباحث سیاسی نمی دهد.»

کواکبیان، نماینده پیشین مجلس، در پاسخ گفت: در ابتدا روز دانشجو را به همه دانشجویان تبریک می‌گویم و یاد و خاطره ۳ شهید عزیزی که در ۱۶ آذر ماه سال ۱۳۳۲ به شهادت رسیدند را گرامی می‌دارم. در مورد فضای سیاسی دانشگاه‌ها ۳ نکته حائز اهمیت است اولین مورد اینکه طی ۳ سال اخیر فضای دانشگاه‌ها بسیار یک‌سویه شده، نه اینکه فعالیت‌های سیاسی صورت نگیرد، بلکه منظور این است فعالیت‌های سیاسی عمدتاً توسط افرادی که با رییس دانشکده، رییس دانشگاه و وزارت علوم هماهنگ هستند، صورت می‌گیرد.

وی افزود: اکثراً هم دوستان بسیج دانشجویی فعالیت می‌کنند برای مثال بیش از ۲۵ دانشگاه و مرکز آموزش عالی در تهران از بنده برای روز دانشجو دعوت کردند که وقتی از مدعوین می‌پرسم شما؟ می‌گوید از بسیج دانشجویی تماس گرفتم، گویا تشکل‌های دیگر وجود ندارند، البته بنده از تشکل‌های دیگر پرسیدم که چرا فعالیت نمی‌کنید و آنها گفتند ما هر سخنرانی را بخواهیم دعوت کنیم می‌گویند نه این فرد اجازه ورود به دانشگاه‌ها را ندارد.

انتخابات برای دانشجویان نسل Z اهمیت ندارد

این چهره سیاسی اصلاح طلب گفت: البته بسیج دانشجویی دعوت کند مجاز هستیم اما اگر تشکل‌های دانشجویی دیگر نظیر انجمن‌های اسلامی دعوت کنند، می‌گویند خیر، دعوت نکنید. عمدتاً سخنران‌ها افرادی هستند که باید با محیط دانشگاه، دانشکده و مسئولین آن هماهنگ باشند در غیر این صورت اجازه ورود به افراد را نمی‌دهند و طبیعتاً تشکل دانشجویی که اصلاح‌طلب است و می‌خواهد چهره‌ای از همین جریان را هم دعوت کند، اجازه نمی‌دهند.

نکته دیگر این است که دانشجویان دهه نودی که تحت عنوان نسل Z از آنها یاد می‌کنند، اصلاً حال و هوای دیگری دارند و متأسفانه ما زبان اینها را هم بلد نیستیم که با آنها گفتگو کنیم و تفاهم داشته باشیم، لذا قضیه انتخابات خیلی برای این نسل اهمیت ندارد.

دانشجویان می گویند انتخابات چیست؟ کی برگزار می شود و …

بنده از سر کنجکاوی درباره انتخابات اسفند ماه از دانشجویان پرسیدم که چه گرایشی دارند و عضو چه گروه‌هایی هستند آنها در پاسخ گفتند انتخابات چیست؟ چه زمانی برگزار می‌شود؟ کجاست؟ در واقع انتخابات دغدغه دانشجویان نیست.

نه رفتن به دانشگاه برای دولتی ها اهمیت دارد نه شنیدن نظر دانشجویان

نکته دیگر این است که مسئولین کشور هم فضا را به سمتی می‌برند که خیلی دغدغه این را ندارند که دانشجویان هم در مباحث نقش‌آفرینی کنند، نظر بدهند و نظرشان اهمیت داشته باشد. تقریباً اکثر روسای جمهور روز دانشجو به دانشگاه‌ها رفتند اما گاهی فرد احساس می‌کند که اگر رییس‌جمهوری به دانشگاه می‌رفت هم رفتن به دانشگاه برایش مهم بود هم آگاهی از نظر دانشجویان برای او اهمیت داشت اما الان نه رفتن به دانشگاه برایشان اهمیت دارد نه شنیدن نظر دانشجویان و دانشگاه اهمیت دارد.

۲۷۲۱۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =