آخرین اخبار

اشتغالزایی ۱۰۰۰ نفری بنیاد علوی با گیاهان دارویی در کهگیلویه و بویراحمد

مدیرعامل شرکت زرفام بنیاد علوی گفت: با ایجاد طرح توسعه گیاهان دارویی برای یک هزار نفر در کهگیلویه و بویراحمد شغل ایجاد شد.

اشتراک گذاری
15 آذر 1402
کد مطلب : 10087

به گزارش توازن و به نقل از خبرگزاری فارس از یاسوج، به همت بنیاد علوی ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد به کشت گیاهان دارویی از جمله آویشن، کاسنی، گل محمدی و …..اختصاص یافت که اشتغالزایی خوبی نیز ایجاد شده است.

در همین خصوص مدیرعامل شرکت زرفام بنیاد علوی در همایش زنجیره ارزش گیاهان دارویی با اشاره به اینکه محرومیت‌زدایی از طریق توانمندسازی به ماموریت‌های بنیاد مستضعفان اضافه شده، گفت: رویکرد محرومیت‌زدایی اشتغالزایی است که از ۶ سال گذشته تاکنون پروژه اشتغال حامی را در دو رسته حمایت از رسته‌های مزیت‌دار در دستور کار قرار دادیم.

مسعود پناهی با بیان اینکه در استان کهگیلویه و بویراحمد رسته گیاهان دارویی برای رفع محرومیت اجرایی شد، افزود: رسته گیاهان دارویی با حضور افراد توانمند در ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی انجام شد که ایجاد یک هزار فرصت شغلی نیز از برکات این طرح است.

 وی با اشاره به اشتغال ۹۰ درصدی طرح توسعه گیاهان دارویی گفت: این طرح با مشارکت بانوان در استان اجرا می شود که از دیگر مزایای این طرح محسوب می‌شود.

پناهی خواستار حمایت روزافزون مجموعه استان از این طرح شد و گفت: در صورت حمایت بیشتر استانداری زنجیره ارزش گیاهان دارویی کامل و بخش‌های فرآوری بیشتر توسعه خواهد یافت،ضمن اینکه حوزه نشاء و بذر باید بیشتر تلاش شده و تولید شود.

پناهی عنوان کرد: در صورتی که حمایت های استانداری استان تداوم داشته باشد اراضی سطح کشت گیاهان دارویی سه برابر فعلی خواهد بود.

وعده‌های اقتصادی دولت در استان عملیاتی می‌شوند

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری استان با بیان اینکه گیاهان دارویی یکی از مهترین محورهای توسعه کهگیلویه و بویراحمد است، افزود: از مجموعه ۱۲۰۰ گونه گیاهان دارویی ۴۷۵گونه آن در استان کهگیلویه و بویراحمد است این در حالی است که تعداد گونه های گیاهان دارویی در اروپا ۸۰۰ گونه است.

وی با اشاره به اینکه سطح تولید گیاهان دارویی یک هزار و ۳۰۰ کیلو در هر هکتار است، گفت: گیاهان دارویی به لحاظ اقتصادی از مزیت های خوبی برخوردار است و می توانیم بخشی از گردش مالی را به سمت استان هدایت کنیم.

عسکری در ادامه با اشاره به اینکه ۲۰ درصد بلوط استان های زاگرس نشین در کهگیلویه و بویراحمد افزود: در راستای امنیت غذایی برنامه های مختلفی برای معرفی بلوط و مشتقات به دست آمده از بلوط داریم.

معاون اقتصادی استاندار با اشاره به تولید نان دارویی به دست آمده از بلوط افزود: به همین منظور همایش جامع برای معرفی بلوط و محصولات به دست آمده جهت معرفی به تمام ایران برگزار می شود که کارهای خوبی در این خصوص در حال انجام است.

عسکری بیان کرد: سیاست هایی که در آغاز دولت اتخاذ کردیم یکی پس از دیگری در حال عملیاتی شدن است و این پیام را به مردم می دهیم که خدمتگزاران شما مشغول به کارهایی هستند که ثمربخش است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد افزود: روزی که به عنوان معاون استانداری منصوب شدم وعده دادم که اولویت کاریم احیاء و بازگشت کارخانه قند به چرخه تولید است که در سفر دور دوم دولت به استان کارخانه قند پس از سال ها رکود احیاء شد و هم اکنون در حال انعقاد قرارداد چهار هزار تن چغندر از کرمانشاه به استان هستیم.

وی با اشاره به اینکه به دنبال احیاء سایر واحدها و تحرک در حوزه اقتصادی هستیم، گفت: کارخانه گیاهان دارویی در شهرستان گچساران راه اندازی شد و فاز دوم کارخانه سینره در شهرک صنعتی فرودگاه راه اندازی می شود.

مصدق رضایی دبیر طرح توسعه گیاهان دارویی در کهگیلویه وبویراحمد هم گفت: کار مطالعاتی و امکان سنجی گیاهان دارویی از فروردین ۱۴۰۱ با حمایت بنیاد علوی آغاز شد و مشخص کردیم که چه گیاهی در کدام نقطه کاشته شود.

وی از برگزاری کارگاه سه روزه آموزش و توانمندسازی در لنده خبر داد و گفت: در ۹۶ روستای پنج شهرستان استان شبکه تشکیل شد و ۵۰۰ کشاورز در ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی مشغول به کار شدند.

رضایی عنوان کرد: ۲۵ میلیارد تومان برای طرح‌های اشتغالزایی گیاهان دارویی به متقاضیان پرداخت شد.

در پایان از کشاورزان، کارشناسان، بهره برداران نمونه با اهداء لوح سپاس و تندیس همایش تجلیل شد.

پایان پیام/این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + هفت =