آخرین اخبار

چالش «آب» در کهگیلویه

شدت گرما، پایین رفتن سطح آب چاه‌ها، انشعابات غیرمجاز و افزایش مصرف آب، شهرستان کهگیلویه را با چالش کم‌آبی مواجه کرده است.

اشتراک گذاری
15 خرداد 1401
کد مطلب : 965

به گزارش توازن و به نقل از خبرگزاری فارس از کهگیلویه، سید جواد هاشمی معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویر احمد طی بازدید و جلسه‌ای اضطراری در راستای پیگیری مشکل کم‌آبی در حوزه روستایی در فرمانداری دهدشت اظهار کرد: امروز  آب به چالشی امنیتی اجتماعی تبدیل شده است و با توجه به این که جایگزینی ندارد سرمایه ملی است.

وی با بیان این که روستاها بیشتر در معرض بحران کم‌آبی قرار دارند گفت: شبکه آبی در  مناطق روستایی طولانی است و با توجه به اینکه استانداردهای انتقال آب در استان همگام با ارتقای سطح دانش و زندگی مصرفی امروز نیست نیاز به بروز رسانی دارد.

 هاشمی افزود: در راستای مهندسی علمی آب و مقابله با بحران آب و پدافند غیر عاملی تاکنون کار موثری صورت نگرفته است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت: با توجه به پیش بینی‌هایی که از وضعیت کاهش منابع آبی وجود داشت آب و فاضلاب به خصوص در مناطق گرمسیری باید نسبت به تهیه تجهیزات به ویژه تانکرهای آبرسان  اقدامات لازم را انجام می‌داد.

وی با بیان اینکه لازم است تعامل بیشتری در بحث اعتبارات حوزه آبی صورت گیرد تصریح کرد: آب‌ و فاضلاب استان با همکاری بسیج سازندگی به عنوان پیمانکار پروژه‌های محرومیت‌زدایی جبهه‌های عملیاتی مرمت و اصلاح شبکه‌های آبی خود را بیشتر و به شکل جدی‌تر کار را دنبال کنند.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری کهگیلویه وبویراحمد با توجه به مشکل کم‌آبی دو روستای کوشک و چغل از توابع بخش سوق افزود: با هماهنگی‌هایی که با مدیرعامل شهرک‌های صنعتی صورت گرفته است آب این روستاها به صورت موقت از چاه شهرک صنعتی دشت‌مازه تامین می شود.

وی بیان کرد: احداث چاه جایگزین برای انتقال آب این روستاها در میان‌مدت پیش‌بینی شده است.

هاشمی با تاکید بر توجیه آبداران و مدیریت صحیح آب روستاها توسط آب و فاضلاب شهرستان خاطرنشان کرد: افزایش ظرفیت مخزن‌ها و توزیع اصولی بهره‌برداری بر اساس بار جمعیتی از برنامه‌هایی است که باید اجرا شود.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ مصرف بهینه آب و سایر انرژی‌ها باید با فعالیت‌های نرم فرهنگی در جامعه نهادینه شود اظهار کرد: این مهم فقط از عهده دستگاه متولی بر نمی‌آید، متولیان فرهنگی، رسانه‌ای و نیز  تریبون جمعه و جماعات می‌توانند ظرفیت و بازوی مساعدی در این راستا باشند.

انتهای پیام/۸۲۰۱۶این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 5 =