آخرین اخبار

گروسی: پیشرفتی در اجرای فعالیت‌های بیانیه مشترک اسفند ایران و آژانس حاصل نشده!

بنا به گفته رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هیچ پیشرفتی در اجرای فعالیت‌های بیانیه مشترک اسفند ایران و آژانس حاصل نشده است.

اشتراک گذاری
20 شهریور 1402
کد مطلب : 7701

گروسی: پیشرفتی در اجرای فعالیت‌های بیانیه مشترک اسفند ایران و آژانس حاصل نشده!

توازن/به گزارش رویداد۲۴؛ فارس نوشت: مدیر کل آژانس بین‌المللی انری اتمی در گزارش خود در نشست شورای حام گفت: شما در مقابل خود گزارش من درباره توافقات پادمانی ان‌پی‌تی (پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای) با جمهوری اسلامی ایران را در اختیار دارید. متأسفم که هیچ پیشرفتی در اجرای فعالیت‌هایی که در بیانیه مشترک مشخص شد و در تاریخ ۴ مارس به امضا درآمد، حاصل نشده است.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه مقدماتی خود در آغاز نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران خواست تا به طور جدی و پایدار با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در راستای اجرای تعهدات مندرج در بیانیه مشترک همکاری کند.

بنا بر گزارش وب‌سایت اطلاع‌رسانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گروسی در بخشی از بیانیه مقدماتی خود به فعالیت‌های هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت: «شما در مقابل خود، جدیدترین گزارش من در مورد راستی‌آزمایی و نظارت در جمهوری اسلامی ایران بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد (۲۰۱۵) را در اختیار دارید».


بیشتر بخوانید: چگونه از کانال برجام به میانبر توافق موقت رسیدیم؟


مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه داد: «همانطور که می‌دانید، راستی‌آزمایی و نظارت مرتبط با برجام تحت تأثیر تصمیم ایران در فوریه ۲۰۲۱ برای توقف کامل اجرای تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام قرار گرفته است. اوضاع با تصمیمات بعدی ایران در حذف تمامی تجهیزات نظارتی مرتبط با برجام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تشدید شد».

گروسی در ادامه افزود: «بیش از دو سال و نیم از زمانیکه ایران اجرای پروتکل الحاقی خود را متوقف کرد و (آژانس) بیانیه‌های به روز شده را ارائه می‌داد و آژانس قادر به دسترسی تکمیلی به سایت‌ها و دیگر مکان‌ها در ایران بوده است، می‌گذرد».

وی در ادامه بیانیه خود نوشت: «شما همچنین در مقابل خود گزارش من درباره توافقات پادمانی ان‌پی‌تی (پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای) با جمهوری اسلامی ایران را در اختیار دارید. متأسفم که هیچ پیشرفتی در اجرای فعالیت‌هایی که در بیانیه مشترک مشخص شد و در تاریخ ۴ مارس به امضا درآمد، حاصل نشده است».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 8 =