آخرین اخبار

نقدعلی: قالیباف فراخوان های متعدد ندهد، بررسی لایحه حجاب را تسریع کند / او در جلسات کمیسیون پیرامون این لایحه شرکت نمی‌کند

فراخوان‌ها این معنا را در ذهن تداعی می کند که ما می خواهیم حکم شرع مقدس را به رفراندوم و نظر سنجی بگذاریم که این غلط است.

اشتراک گذاری
24 تیر 1402
کد مطلب : 6175

جواد مرشدی: اوایل خرداد ماه بود که لایحه حجاب توسط قوه قضاییه و با تایید سران سه قوه به مجلس ارائه شد،لایحه ای که به دلیل کاستی هایش نمایندگان را بر آن داشت تا تغییراتی در آن ایجاد کنند ،آنها معتقد بودند در این لایجه بیشتر به بی حجابی به شکل تخلف نگاه شده و لایحه مذکور قدرت بازدارنگی لازم را ندارد. روز گذشته نیز حسین شریعمتداری خواهان پس گرفتن لایحه حجاب شد و در کیهان نوشت: لایحه موسوم به «‌حمایت از عفاف و حجاب‌» برخلاف نامی که بر آن نهاده‌اند، نه فقط حمایت از عفاف و حجاب نیست، بلکه در صورت تصویب، گسترش بی‌حجابی را نیز به دنبال خواهد داشت. این در حالی است که قالیباف روز گذشته از آماده شدن این لایحه تا دو ماه دیگر خبر داد، فرصتی که پیش تر اعضاء کمیسیون قضایی مجلس آن را سه هفته بر شمرده بودند. در عین حال امروز وزیر ارشاد دولت سیزدهم گفت: دولت در لایحه عفاف و حجاب نیز تلاش کرد تا دغدغه‌های مردم و خانواده‌ها را در نظر بگیرد و حداکثر ظرفیت خود را دراین حوزه به کار خواهد گرفت. از سوی دیگر طی دو روز گذشته همایش هایی در راستای عفاف و حجاب توسط مردم برگزار شده که می توان آن را ضمن مطالبه گری، فشار برمجلس برای تعجیل در کامل شدن طرح هم دانست. «خبرآنلاین» در گفت و گو با حجت الاسلام محمد تقی نقد علی عضو کمیسیون قضایی مجلس این موارد را در میان گذاشته که با هم می خوانیم:

بعنوان عضو کمیسیون قضایی مجلس بفرمایید در حال حاضر لایحه حجاب در چه مرحله ای قرار دارد؟

در مورد لایحه حجاب تاکنون متن های مختلفی و متعددی از مراجع مختلف به دست ما رسیده است، آن متن اول که لایحه قوه قضایه و دولت است سرجای خود باقی است، متنی از مرکز پژوهش ها داریم و متون دیگری از حوزه علمیه خراسان ،برخی فعالین و ستاد احیا نیز برای ما ارسال شده است .وقتی من و یا هر کدام از اعضاء کمیسیون قضایی در شروع جلسه کارتابل خود را باز می کنیم حداقل بیش از بیست مورد متن های مختلفی پیرامون بحث عفاف و حجاب است وبر اساس آن، بحث را آغاز می کنیم. ما بنا داریم در کمیسیون قضایی کار را زود جمع کرده و برای بارگذاری در سامانه آن را آماده کنیم.

الآن مهمترین موضوعی که در این بحث مطرح است چیست؟

موضوع مهم ما این است که در مجازات های بازدارنده سست برخورد نکنیم و محکم برخورد کنیم چرا که مسئله، مسئله مهمی است و مورد مطالبه جامعه و دغدغه‌مندان است.مهمترین مسئله این است که نسبت به مجازات های آن کسانی که خصوصا نظام مند، هدف مند وبا قصد قبح زدایی از مسئله هنجار های اجتماعی و حجاب دارند، وارد می شوند، برخورد جدی و بازدارنده داشته باشیم.

نقدعلی: قالیباف فراخوان های متعدد ندهد، بررسی لایحه حجاب را تسریع کند / او در جلسات کمیسیون پیرامون این لایحه شرکت نمی‌کند

حدود دوهفته مجلس تعطیل بود، در مدت این تعطیلی آیا شما در کمیسیون جلسه داشتید؟

بله, ما با کمیسیون فرهنگی پنج روز در طی این دو هفته جلسه داشتیم ،در کمیسیون قضایی هم دو روز جلسه داشتیم.یعنی ما روز چهارشنبه تا شام جلسات کمیته را داشتیم و ان شاالله بنا داریم از این هفته هم وارد شویم و کار را به انتها برسانیم. البته بنده این نقد را به ریاست محترم دارم که متاسفانه این روزها شاهد فراخوان انظار و نظرات هستیم .اولا حکم شرع مقدس مشخص است و اینکه آقای قالیباف مرتب فراخوان می دهد واز همه نظر خواهی می کند به فضل خدا در طول این مدت به ما نظرها و متون خوبی رسیده و بنا نیست حکم شرع مقدس را رفراندوم بگذاریم. نقد بنده این است که آقایان بجای این همه فراخوان، تسریع در انجام بررسی کنند. چون این فراخوان ها این معنا را در ذهن تداعی می کند که ما می خواهیم حکم شرع مقدس را به رفراندوم و نظر سنجی بگذاریم که این غلط است.کما اینکه در همه جرائم و مجازات ها چه آنهایی که نص شرع مقدس است و چه آنهایی که بعنوان احکام حاکمیتی تدوین می شود بر اساس نظر متخصصین و مصلحت جامعه طبق روال معمول در مجلس شورای اسلامی است و چکیده نظر مردم هم در مجلس جمع است.ما مرکز پژوهش ها را داریم ،معاونت قوانین را داریم ،مرکز تحقیقات اسلامی قم را داریم ،حوزه علمیه را داریم و تقریبا همه اینها دراین مورد نظر داده اند .لذا من به عزیزان توصیه می کنم که عوض این فراخوان ها انتظار می رود که خودشان در کمیسیون حضور پیدا کنند و یک مقدار همراهی کنند تا در کار تسریع شود.

آقای قالیباف هم در جلسات شرکت می کنند؟

خیر خیر،انتظار این است که آقای قالیباف خودشان هم در جلسه حضور پیدا کنند و به کار سرعت ببخشند. من این فراخوان های متعدد را که دارد اتفاق می افتد، آفت سرعت می دانم چرا که حکم، موضوع و مصلحت جامعه کاملا مشخص است و مجلس هم به‌عنوان عصاره و چکیده ملت روی آن نظر می دهد.

آقای قالیباف در قم گفتند تا دو ماه دیگر کار به ثمر می رسد، این درحالی است که پیش‌تر برخی اعضا کمیسیون قضایی گفته بودند تا دو سه هفته کار را جمع خواهند کرد. نظرتان در مورد مغایرت این زمانبندی ها چیست؟

بنده عمل و زمان طولانی مشخص کردن را قبول ندارم ،زمان دو ماهه ای که اعلام شده اصلا زمان درستی نیست و ما می توانیم خیلی زودتر از اینها کار را به مرحله اجرا برسانیم.اگر ریاست مجلس فراخوان ندهد ما زودتر از اینها به نتیجه می رسیم.

علت این فراخوان های آقای قالیباف چیست، آیا ایشان می خواهد بگوید من تابع خرد جمعی هستم و یا بنا بر به تعویق انداختن لایحه دارند؟

من فکر می کنم ایشان راه را اشتباه می رود، چون هر آنچه که باید در این زمینه گفته می شد گفته شده وما باید جمع بندی را انجام دهیم و تقریبا کمیته کار را تمام کرده است. این فراخوان های جدید و کار را به دست انداز انداختن، سیاست غلطی است.

این همایش هایی که طی دو روز گذشته در مورد حجاب انجام شد چه نقشی در تصویب این لایحه دارند ، آیا به صرف فشار بر مجلس برای تسریع در کار بوده است؟

مردم ما در قالب این همایش ها دارند مطالبه خودشان را منعکس می کنند. این همایش ها در واقع پاسخی است به فراخوان هایی که ریاست ما در مجلس هر روز می دهد.الان که ما مشغول جمع بندی هستیم فراخوان پشت فراخوان می دهند و اینکار غلط است .در مجموع اجتماعاتی که مردم درسالگرد عفاف و حجاب دارند انجام می دهند حجت را بر ما تمام کرده و واقعا شاید بهتر است بگویم در طول ۴۴ سال گذشته، این گونه مطالبه گری مردم کم نظیر بوده است. بنابراین تاخیر در این زمینه خیانت به مردم و شهدا خواهد بود.

این روزها در میدان اصلی شهر ون و خودروی پلس می بینیم که روی آنها هیچ چیزی نوشته نشده و معلوم نیست از بخش امنیت اخلاقی هستند و یا بخش دیگر،آنها شماره خودروهای بی حجاب را بر می دارند و گاه مواردی از تذکر هم شنیده شده، آیا این نشان از بازگشت گشت ارشاد دارد و آیا شما در لایحه حجاب بنا دارید گشت ارشاد را مجددا فعال کنید؟

من این موضوع را اطلاع ندارم و نمی دانم ولی ان شاالله قانون می آید و خواهید دید که مضامین آن بدون تکرار تجربه های غلط گذشته، بازدارنده خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

۲۱۶۲۱۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 5 =