آخرین اخبار

عطایی: به عملکرد تیم ملی والیبال نقد دارم اما چرا معنوی نژاد در گذشته صدایش درنیامد؟

سرمربی تیم ملی والیبال ایران گفت: معنوی نژاد چرا جرات نداشت در زمانی که همه می گفتند حقش است در المپیک باشد، صدایش در نیامد؟

اشتراک گذاری
17 تیر 1402
کد مطلب : 6033

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، بهروز عطایی درمورد عملکرد تیم ملی والیبال ایران در رقابت‌های لیگ ملت‌های ۲۰۲۳ و دلیل اصلی عدم صدور ویزا برای برخی از اعضای تیم ملی کشورمان برای حضور در رقابت‌های هفته سوم به میزبانی آمریکا، اظهار داشت: فدراسیون والیبال آمریکا و وزارت امور خارجه آمریکا منشور المپیک را رعایت نکردند و برای نخستین بار در طول تاریخ رقابت‌های لیگ ملت‌ها است که یک سرمربی نمی‌تواند ویزای ورود به یک کشور را بگیرد. این موضوع جای تامل دارد. ما تمام مدارک‌مان را برای سفارت آمریکا تنظیم کرده بودیم و خودم هم همراه سایر اعضای تیم به سفارت این کشور در آنکارا رفتیم.

سفارت آمریکا جواب درست و حسابی به ما نداد

وی ادامه داد: سوالات زیادی در سفارت از ما پرسیده نشد و بیشتر مدارک را بررسی کردند. برداشت من این بود که برای کسی نباید مشکلی ایجاد شود، اما این پروسه بسیار طولانی شد. ما می‌توانستیم حتی یک هفته زودتر هم وارد خاک آمریکا شویم، اما این اتفاق رخ نداد و در نهایت ۶ نفر را در آلمان نگه داشتند و پس از چند روز گفتند که کار ۳ نفر درست شد و ۳ نفر دیگر ویزا نگرفتند. ما مجدداً راهی آنکار شدیم که موضوع را پیگیری کنیم، اما بازهم جواب درست و حسابی نگرفتیم!

اگر تیم به آمریکا نمی‌رفت برای‌مان تبعات داشت

سرمربی تیم ملی والیبال ایران در پاسخ به این سوال که آیا بهتر نبود که تیم رفتار عزتمندانه‌‌تری را انتخاب می‌کرد، گفت: باید حرمت کشور نگه داشته می‌شد. فدراسیون جهانی هم تمام تلاشش را برای انجام این کار کرد، اما عدم حضور ما در مسابقات جدول بازی‌ها را بهم می‌ریخت و تبعاتی را به همراه داشت. فدراسیون جهانی امتیازات ما را فریز کرد و این موضوع فقط برای رنکینگ فدراسیون جهانی است، نه رنکینگ لیگ ملت‌های امسال. اگر از مسابقات خارج می‌شدیم تمام امتیازاتی که کسب کرده بودیم منفی می‌شد و برای انتخابی المپیک هم دچار مشکل می‌شدیم.

شاید اطلاعات دبیر فدراسیون کم بود!

عطایی درمورد اینکه چندی پیش میلاد تقوی، دبیر فدراسیون والیبال اعلام کرده بود که حضور یا عدم حضور ایران در رقابت‌های هفته سوم تاثیری در جایگاه ایران نخواهد داشت، تصریح کرد: اینگونه نیست. این موضوع تنها برای هفته سوم مسابقات بوده است. شاید اطلاعات دبیر فدراسیون کافی نبود. من شخصاً با داورزنی صحبت کردم و وی موضوع را برایم توضیح داد. نکته‌ای که من می‌گویم درست‌تر است، چون من مستقیم با داورزنی صحبت کردم. نمی‌دانم چه صحبت‌هایی را میلاد تقوی مطرح کرده است، اما داورزنی به من گفت که فدراسیون جهانی اعلام کرده که اگر ویزای اعضای تیم صادر نشود ما می‌توانیم امتیازات شما را در هفته سوم محاسبه نکرده و امتیازات ایران را فریز کنیم. این موضوع به اختیار ما بود و ما هم در نهایت به این نتیجه رسیدم که صلاح نیست تا نتایج محاسبه شود و بهتر است که امتیازات ایران حفظ شود. فدراسیون ایران این موضوع را به FIVB اعلام کرد و فکر می‌کنم نگرش درستی در این خصوص داشتیم. 

خودم هم به عملکرد تیم ملی نقد دارم!

وی درمورد نتایج تیم ملی والیبال کشورمان در رقابت‌های لیگ ملت‌های امسال، تصریح کرد: متاسف هستم که ما عملکرد خیلی خوبی نداشتیم. پیش‌بینی ما این بود که بتوانیم در هر هفته ۲ برد کسب کنیم و در پایان هفته سوم با ۶ تا ۷ برد همچون سال گذشته به مرحله نهایی صعود کنیم، اما اتفاقاتی رخ داد و عملکردی که رقم خورد ایده‌آل نبود و خودم به تیم نقد دارم. باید به صورت دقیق موضوعات را بررسی کنیم.

ژاپن از بزرگان آسیا نه، از بزرگان جهان است

عطایی درمورد شرایط تیم ملی ژاپن و شکست والیبال ایران به این تیم، تصریح کرد: اگر بخواهیم درمورد ژاپن صحبت کنیم باید بگویم که این تیم در شرایط کنونی از بزرگان آسیا نیست و از بزرگان جهان است. قدمت والیبال ژاپن بسیار بالا است و آنها سابقه مقام سوم جهان و قهرمانی المپیک را دارند. ژاپن از سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۸ در تمام مسابقات به ایران باخت، اما در همان زمان در حال تربیت نسلی برای امروز بود. ما در بهترین وضعیت‌مان هیچ‌وقت مثل امروزِ ژاپن نتیجه نگرفته‌ایم. ژاپن ۱۰ برد متوالی کسب کرد و امروز نخستین شکست خود را متحمل شد. 

چرا معنوی‌نژاد در گذشته صدایش در نمی‌آمد؟

سرمربی تیم ملی والیبال درخصوص میزان رابطه دوستی بین کادر فنی و بازیکنان، اظهار داشت: ارتباط و تعامل بین کادر فنی و بازیکنان وجود دارد، اما قطعاً فدراسیون باید با بازیکنی که نسبت به تصمیمات فدراسیون یا کادر فنی واکنش نشان می‌دهد برخورد کند. من می‌خواهم از معنوی‌‌نژاد نام ببرم؛ او چرا جرات نداشت در زمانی که همه فکر می‌کردند که حقش است تا در المپیک حضور پیدا کند، اما لوزانو او را خط زد صدایش درنیامد؟ چند بار کولاکوویچ او را خط زد و صدایش درنیامد؟ او حق نداشت به فدراسیون والیبال و والیبال ایران توهین کند.

از «حاجی» توقع نداشتم چنین رفتاری کند!

وی ادامه داد: خیلی‌ها از قبل به من گفته بودند که وی مناسب تیم ملی نیست و من هم به عنوان مربی تیم ملی ۳۰ بازیکن را انتخاب کردم. ارتباط و تعامل بین بازیکنان و کادر فنی بسیار عالی است، حتی رفتار همین معنوی‌نژاد برایم باور کردنی نبود. در تیم ملی به او لقب «حاجی» داده‌اند و تصور نمی‌کردم که بخواهد چنین رفتاری کند. تمام این بازیکنان غیر از محمد موسوی در رده نوجوانان و جوانان از شاگردان من بودند. برخی از آنها هم در باشگاهی زیر نظر من کار کردند. تیم همدل و هم قسم است، اما ضعف‌هایی هم وجود دارد که باید برطرف شود. من خودم هم نسبت به این شرایط نقد دارم و به اعتقاد من ضعف‌ها باید برطرف شود.

قول می‌دهم عملکرد تیم ملی متفاوت شود

عطایی خاطرنشان کرد: بعد از مسابقات همراه با کادر فنی‌ام و گروهی که سعی می‌کنم خودم با فدراسیون هماهنگ کنم جلساتی خواهیم داشت تا شرایط را بررسی کنیم. گاهی بحث‌هایی مطرح می‌شود که کمکی به والیبال ایران نمی‌کند. با این صحبت‌ها که اگر فلانی جای فلانی بود و فلانی جایگزین فلانی می‌شد مشکل دارم. روند تیم ما اصلاً خوب نبود و باید آن را اصلاح کنیم. بامداد فردا باید با آرژانتین بازی کنیم. ما با کادر فنی در ارتباط هستم و طلوع‌کیان در آمریکا دست تنها است. در گذشته همه کارها به صورت گروهی انجام می‌شد و بعد از هر بازی تا ۴-۵ بامداد کارها را انجام می‌دادیم، اما حالا آنالیزور هم در کنار تیم نداریم و طلوع‌کیان تنها است و بار سنگینی روی دوشش قرار دارد. امیدوارم این مرحله را رد کنیم، چون ما مسابقات مهمتری همچون قهرمانی آسیا و انتخابی المپیک را داریم که قول می‌دهم عملکرد متفاوتی از تیم ایران را ببینید.

پایان پیام/این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 2 =