آخرین اخبار

ماجرای ربودن نیروی اطلاعات سپاه توسط موساد چیست؟

سازمان اطلاعاتی اسراییل یکبار دیگر مدعی شده در خاک ایران دست به عملیات زده‌اند و یک نیروی سپاه را در خاک ایران ربوده‌اند و از او بازجویی کرده‌اند. موساد مدعی است پس از این بازجویی طرح ترور در قبرس خنثی شده است.

اشتراک گذاری
17 تیر 1402
کد مطلب : 6020

جاسوسی اسرائیل در ایران

توازن/به گزارش رویداد۲۴؛ لیلا فرهادی: «موساد» سازمان اطلاعات اسرائیل مدعی شده که عوامل این سازمان یک ایرانی را ربوده و در ارتباط با طرح توطئه ترور شهروندان اسرائیلی در قبرس از او بازجویی کرده‌اند. در ویدئویی که موساد منتشر کرده، فردی با عنوان یوسف شهبازی عباسعلی‌لو مدعی می‌شود از فردی به نام حسن شوشتری‌زاده در اطلاعات سپاه دستور گرفته است.

موساد مدعی است پس از بازجویی از این شخص و شناسایی جزئیات نقشه سوءقصد و همدستان آن، مقام‌های قبرس را مطلع کرده و آن‌ها موفق به دستگیری اغلب اعضای گروه و خنثی کردن طرح ترور شده‌اند.

هفته گذشته هم رسانه‌های اسرائیلی مدعی شده بودند که سرویس اطلاعات قبرس عملیات سپاه علیه شهروندان اسرائیلی در این کشور را خنثی کرده است. بنا به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، مقامات قبرسی با همکاری نهاد‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل موفق به کشف و خنثی‌کردن این عملیات شدند.

روزنامه «فیل‌نیوز» قبرس هم گزارش مشابهی داده و به نقل از منابع خود خبر داد که «از ارتکاب یک عملیات تروریستی با هدف حمله به شهروندانی یهودی در خاک جمهوری قبرس ممانعت به عمل آمد.» این روزنامه افزوده است که «قبرس پیش‌تر اطلاعاتی در مورد این هسته جاسوسی ایرانی و طرح حمله به اسرائیلی‌ها در این کشور را از تل‌آویو و واشینگتن دریافت کرده بود.»


بیشتر بخوانید: همه ترورهای اسرائیل در ایران/ جنگ به چه نقطه‌ای رسیده است؟ +جدول


ربودن نیروهای سپاه ایران توسط موساد

این سومین باری است که اسرائیل مدعی شده در خاک ایران دست به بازداشت افراد و بازجویی از آن‌ها زده است و یکی از چندین مواردی است که این رژیم در ایران دست به عملیات می‌زند. اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ موساد فایل صوتی و ویدئوی مشابهی منتشر کرده بود که در آن فردی به نام «منصور رسولی» مدعی می‌شود که عضو سپاه قدس است و از طرف نیرو‌های قدس ماموریت داشته یکی از اعضای سفارت اسرائیل در ترکیه، یک ژنرال آمریکایی در آلمان و یک روزنامه‌نگار را در فرانسه ترور کند. موساد با انتشار ویدئوی اعترافات «منصور رسولی» مدعی شد این فرد در خاک ایران توسط نیرو‌های موساد بازجویی شده و سپس در ایران به حال خود رها شده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیل، «بازجویی» از «منصور رسولی» در خاک ایران، دست‌کم پنج ماه قبل از انتشار ویدئو یعنی در ابتدای زمستان ۱۳۹۹ و در یکی از استان‌های شمال غرب کشور انجام شده بود. در همان زمان رسانه‌های نهادهای نظامی از جمله تسنیم گزارش‌هایی درباره ماجرای منصور رسولی منتشر کردند و آن را «رسوایی جدید موساد» خواندند. تسنیم در گزارش خود منصور رسولی را «فرد غیر نظامی» و «کشاورز» در شمال‌غرب کشور معرفی کرد که «توسط اراذل و اوباش به ازای مبلغی پول ربوده شد» و ربایندگان او را مجبور کردند «اظهارات مشخصی» را بازگو کند. تسنیم نوشت که ربایندگان رسولی بازداشت شده‌اند.

فروردین ماه امسال دادگستری آذربایجان غربی اعلام کرد ۱۰ نفر در ارتباط با پرونده جاسوسی برای رژیم صهیونیستی بازداشت و محاکمه شده‌اند. پس از اعلام این خبر، برخی رسانه‌های محلی مدعی شدند ۵ نفر از این‌ها به اعدام محکوم شده‌اند که در میان آن‌ها نام منصور رسولی هم دیده می‌شود. این ادعا توسط مراجع رسمی در ایران تایید نشده است.

اما این تنها مورد بازجویی در خاک ایران نبود. تیر ماه ۱۴۰۱ بار دیگر موساد مدعی شد یکی از مقامات سپاه به نام «یدالله خدمتی» را در تهران بازجویی کرده است. این فرد در ویدئوی بازجویی اطلاعاتی در مورد انتقال سلاح به سوریه، عراق و لبنان می‌دهد.

خبرگزاری ایرنا، ارگان اطلاع‌رسانی دولت بعد از انتشار ویدئوی بازجویی «یدالله خدمتی» گزارشی منتشر کرده و اصل خبر را تایید کرده اما آن را در ادامه پروژه استفاده از اراذل و اوباش برای اخاذی خوانده است. ایرنا در این گزارش گفته بررسی‌ها نشان می‌دهد ماجرای بازجویی از «یدالله خدمتی» توسط موساد در تهران، «سوژه گزارشی است که در خردادماه سال جاری درباره به‌کارگیری اراذل و اوباش سابقه‌دار توسط موساد منتشر شده بود.» البته ایرنا تایید می‌کند که این باند اراذل و اوباش «در خدمت سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی بودند» و همگی دستگیر شدند.

منظور ایرنا از گزارش خرداد ماه، گزارشی است که ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ در بخش خبری ۲۰:۳۰ صداوسیما منتشر شد و در آن سازمان جاسوسی اسرائیل به «استفاده ابزاری» از «گروهی از اراذل و اوباش تحت هدایت موساد» متهم شد. در این بخش خبری گفته شده که اراذل و اوباش تحت هدایت موساد «یک نیروی جهادی وابسته به سپاه» را ربوده و با «شکنجه و تهدید» مجبور می‌کنند در مورد کار‌هایی که «در حوزه کاری و تخصصی او نبوده» اعتراف کند.

ایرنا در گزارش خود همین موارد را تکرار کرده و گفته یدالله خدمتی «یکی از نیرو‌های جهادی وابسته به سپاه» است که «توسط اراذل و اوباش ربوده و به اطراف تهران برده می‌شود و در آنجا وی را با تهدید و شکنجه مجبور به اعرافات ساختگی می‌کنند.» این رسانه گفته علاوه بر تیم اراذل اوباش، افسر اطلاعاتی رژیم صهیونیستی نیز در عملیات سایبری دیگری در تور اطلاعاتی ایران قرار می‌گیرد.

ایران و اسرائیل به طور نیابتی، مستقیم و غیرمستقیم بار‌ها یکدیگر را هدف قرار داده‌اند اما اسرائیل در این فقره یک قدم از ایران جلوتر است. رژیم صهیونیستی جبهه درگیری با جمهوری اسلامی را تا خاک پایتخت ایران جلو آورده است؛ از ترور دانشمندان هسته‌ای بین سال‌های ۱۳۸۸ تا ۹۰ گرفته تا انفجار انبار مهمات سپاه در ملارد و شهادت حسن تهرانی‌مقدم رئیس سازمان جهاد خودکفایی سپاه و انفجارها، دزدیدن اسناد هسته‌ای ایران، آتش‌سوزی‌های سریالی سال ۱۳۹۹، ترور نفر دوم القاعده در خیابان پاسداران تهران و ترور محسن فخری‌زاده مغز متفکر برنامه موشکی ایران در آبسرد دماوند. دو مورد اخیر از حیث نوع عملکرد سپاه در خاک ایران منحصر به فرد بودند چرا که اولی اقدامی تروریستی به سفارش ایالات متحده آمریکا در خاک پایتخت بود و دومی یک اقدام برنامه‌ریزی شده دقیق و از راه دور در خاک ایران.

ایران همواره گفته انتقام فعالیت‌های تروریستی اسرائیل را می‌گیرد، اما تاکنون در سطح اقدامات تروریستی اسرائیل در خاک ایران، اقدامی تکرده است. البته الجزیره قطر خرداد سال گذشته گزارشی به نقل از مقامات سپاه منتشر کرد و مدعی شد ایران در واکنش به ترور‌های اسرائیل، ۲۰ شخصیت اسرائیلی را مورد هدف قرار داده و به هلاکت رسانده است. در بین این شخصیت‌ها نام فهیم هیناوی افسر ۴۵ ساله موساد در ارتباط با ترور محسن فخری‌زاده دیده می‌شود. الجزیره مدعی شده این فرد در داخل تل‌آویو به هلاکت رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =