آخرین اخبار

رئیسی در گفت‌وگوها به مسائل مهم مثل حجاب ورود نمی‌کند / نسبت دادن جهش قیمت دلار به ناآرامی‌ها غلط است

این دولت هیچ وقت برنامه مکتوب مشخصی ارائه نکرده است و بر این اساس هیچ وقت نمی توانیم از دولت وعده ها را مطالبه کنیم. مثلا وعده چهار میلیون مسکن را بارها وبارها خود آقای رئیس جمهور و دولتی ها به آن تاکید داشته اند و الآن می گویند اینکه طرح مجلس است و به ما ربطی ندارد .

اشتراک گذاری
03 تیر 1402
کد مطلب : 5755

جواد مرشدی: اواسط هفته گذشته نهمین گفت و گوی خبری رئیسی انجام شد و ایشان از دستاوردهای دولت سیزدهم برای مردم گفت، دستاوردهایی که بیشتر آنها نزد مردم نه تنها ملموس نیست بلکه با سفره های آنان نیز بیگانه است. رئیسی سنت شکنی نکرد و طبق روال مرسوم همه ناکاستی ها را بر دوش دولت قبل گذاشت. وی از منفی بودن رشد اقتصادی در دولت قبل گفت و دولت خود را پیشران در کسب سالانه ۴ درصد رشد اقتصادی خواند، غافل از اینکه در اوج کرونا دولت دوازدهم حداقل رشد یک درصدی داشت.همه اینها یک طرف و غفلت از حجاب در سوی دیگر،گویی مشکل حجاب به نحوی حل شده که نه مجری سوالی پرسید و نه رئیسی از وضعیت لایحه ارائه شده به مجلس گفت. «خبرآنلاین» در گفت و گو با غلامرضا نوری قزلجه نماینده مجلس در خصوص صحبت های آقای رئیسی گفت و گویی انجام داده که در پی می آید:

آقای رئیسی در گفت و گوی خبری اخیر خود همه قصور و تقصیرها را گردن دولت روحانی انداختند، سوال اساسی این است که علیرغم اینکه دو سال از عمر دولت سیزدهم می گذرد هنوز هم رئیس دولت سیزدهم روحانی را بانی مشکلات موجود می داند؟

متاسفانه هنور هم بعد از گذشت کمتر از دوسال از عمر این دولت در خصوص مشکلات به دولت قبل اشاره می شود، من نمی خواهم از دولت قبل دفاع کنم ولی بحث بر سر این است که دیگر بعد از دو سال نباید مسائل را به دولت قبلی ربط داد. اولا اگر شرایط واقعا انقدر پیچیده و لاینحل بود اصلا نباید آقایان جلو می آمدند و بگویندمی خواهیم ظرف مدت کوتاهی مسائل را حل کنیم ودر چند ماه این مشکلات درست می شود. اینها با این وعده ها آمدند،خُب اگر شرایط را مهیا می دیدند و این وعده ها رادادند باید الان مشکلات و معضلات را حل و فصل کنند و اگر نمی توانند باید به نتوانستن خود اذعان کنند نه اینکه به دولت قبل رجوع کنند و آنها را مقصر بدانند.این کار پسندیده ای نیست و حتی بین عامه مردم هم دیگر پذیرفتنی نیست و از این عذر، حال همه بهم می خورد و اصلا قابل قبول نیست، امیدواریم دولت به آن وعده هایی که داده عمل کند و انقدر فرافکنی نکند.البته وعده ها را باید در همان گفتارها و مصاحبه هایی که اتفاق افتاده دید چون این دولت هیچ وقت برنامه مکتوب مشخصی ارائه نکرده است و بر این اساس هیچ وقت نمی توانیم از دولت وعده ها را مطالبه کنیم. مثلا وعده چهار میلیون مسکن را بارها وبارها خود آقای رئیس جمهور و دولتی ها به آن تاکید داشته اند و الآن می گویند اینکه طرح مجلس است و به ما ربطی ندارد .اگر واقعا می دانستید خیلی از کارها درست نمی شود چرا جلو آمده اید ،اجازه می دادید آنها که می توانستند بیایند پای کار. این عذر و بهانه ها مفهوم نیست و باید دنبال حل مشکلات بود .

الان حجاب یکی از دغدغه های اصلی مسئولین شده است بااین حال آقای رئیسی اصلا اشاره ای به این موضوع نکردند و حتی از لایحه ارائه شده به مجلس هم یادی نکردند.

تا جایی که من صحبت های ایشان را در این دوسال مرور کرده ام معمولا آقای رئیسی در گفت‍و‍گوها به موضوعات مهم و اساسی و حساس ورود نمی کنند و نمی دانم علت آن چیست ،ایشان همیشه از کنار موضوعات مهم می‌گذرند و اینجا هم که اصلا به این موضوع نپرداختند و خبرنگاران هم به آن نپرداختند که این خود جای سوال دارد. سوال اساسی این است که آیا حجاب مسئله کشور نیست که آنها در مورد آن نپرسیده اند ،یا اینکه سوالات انقدر از پیش تعیین شده و فرمایشی و گزینشی بوده که آنها حق نداشتند سوال دیگری بپرسند و این موضوعی است که باید صدا و سیما برای افکار عمومی روشن کند که آیا موضوع حجاب در کشور ما مسئله بود یا نبود.

آقای رئیسی از اعداد و ارقامی در مورد نرخ رشد اقتصادی و فروش نفت و خودرو و…گفتند. ایشان از تفاهم نامه‌های جدید با عربستان و سایر کشور ها گفتند. به‌نظر شما این توافقات در دولت ایشان محقق و پول های بلوکه شده ما آزاد خواهند شد تا مردم آثار آن را در وضعیت معیشتی خود ببینند؟

البته ما امیدواریم که ان‌شاالله این موضوعات حل شود و خیلی هم دعا و پیگیری می کنیم و کاری هم از دست ما بربیاید در مجلس حتما انجام می دهیم که این برنامه های خوب و اتفاقات خوبی که دولت پیگیر آن است اتفاق بیفتد، تعامل با دنیا و برقراری ارتباطات و ترمیم یک سری ارتباطات با کشورها را با جدیت و علاقه مندی دنبال می کنیم و جایی که لازم باشد به دولت کمک خواهیم کرد. ولی تاکنون آثار این موضوعات در زندگی مردم و اقتصاد کشور ملموس نیست و چیزی در سفره مردم از این بابت دیده نمی شود.

رئیسی در گفت‌وگوها به مسائل مهم مثل حجاب ورود نمی‌کند / نسبت دادن جهش قیمت دلار به ناآرامی‌ها  غلط است

در مورد اعداد و ارقام مطرح شده توسط رئیس جمهور چه نظری دارید،آیا صحیح بود یا خیر؟

در دولت قبل رشد منفی نبود و در سال ۹۹ رشد اقتصادی مثبت یک بود در حالی که ما کرونا را پیش رو داشتیم و کل دنیا تقریبا درگیر این موضوع شده بود و در تمام دنیا رشد اقتصادی دچار شوک بی سابقه ای شده بود.

ایشان گفتند سالی ۴ درصد …

بله تا ۴ درصد درست است و در دوسال ۸ درصد بوده است البته اگر درست باشد. به هر روی باید این رشد در زندگی مردم دیده شود ،الان در تلوزیون و خبرها چیزی گفته شود و بنده بعنوان یک مقام رسمی گزارشی بدهم مردم اینها را حرف تلقی می کنند و وقتی به مشاور املاک برای اجاره یا خرید خانه مراجعه می کنند آن موقع است که متوجه قیمت ها وتورم موجود می شود و یا در مورد خودرو یا حتی اقلام پروتئینی نظیر مرغ هم همینطور. در نهایت در عمل باید اتفاقات مثبتی بیفتد که امیدواریم ان‌شالله بیفتد.

آقای رئیسی افزایش قیمت ارز را نیز بر گردن اعتراضات سال گذشته انداختند.

من خاطرم هست زمانی که آقای رئیسی دولت را تحویل گرفتند قیمت دلار ۲۲ هزار و خرده ای بود و الان هم که عدد را داریم ،اینکه اینها را به ناآرامی ها و اغتشاشات و این مسائل نسبت دادند درست نیست و دولت قبل هم می توانست بگوید همه مشکلات از ناآرامی های مشهد که در سال ۹۶ اتفاق افتاد شروع شد و من تقصیری ندارم.

بیشتر بخوانید:

۲۱۶۲۱۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + چهار =