آخرین اخبار

انتقاد عضو کمیسیون قضایی مجلس به لایحه حجاب و عفاف:باید چکش کاری شود /نقدعلی: نظام نمی گذارد نمادهای انقلاب اسلامی مورد هجوم قرار بگیرد

با توجه به نقدهای جدی که به این لایحه وجود دارد و اینکه لایحه جامع نگری نکرده و همه زوایای حجاب را ندیده است لازم است که یک مقدار زمان بیشتری در کمیسیون باشد تا چکش کاری شود .

اشتراک گذاری
24 خرداد 1402
کد مطلب : 5519

جواد مرشدی: سال گذشته این روزها برخورد با بی حجابی با حضور گشت های ارشاد پر رنگ بود و فضای مجازی آکنده از اخبار نوع برخوردها،از مادری که در برابر خودروی گشت ارشاد التماس می کرد تا برخورد نامناسب ماموران گشت ارشاد با یک خانم که واکنش رئیس پلیس امنیت عمومی پایتخت وهشدار برخی سیاسیون را در پی داشت. داستان مهسا امینی و دنباله آن به شرایط اجتماعی ایران رنگ دیگری داد. حالا قوه قضاییه با هماهنگی دولت و نهادهای مسئول لایحه ای تحت عنوان لایحه عفاف و حجاب را برای بررسی و تصویب به مجلس ارائه داده تا به مسئله حجاب و عفاف سامان بدهند. لایحه ای که به زعم برخی نمایندگان از قدرت بازدارندگی بالایی برخوردار نیست وصرفا به تخلف و جریمه پرداخته تا مجازات. در بخشی از این لایحه آمده است، با اقلیتی معاند که احکام دینی را به سخره گرفته‌اند پس از توجه و تذکر لازم که روش اسلام در جذب افراد است در صورت بی‌توجهی برخورد قانونی و قاطع صورت خواهد گرفت. در نهایت دیروز نمایندگان مجلس با بررسی لایحه حمایت از فرهنگ حجاب و عفاف با ۱۸۵ رأی موافق از مجموع ۲۲۷ نماینده حاضر در جلسه با یک فوریت و نه دو فوریت آن موافقت کردند. علت دوفوریتی نشدن بررسی هم،کسب زمان بیشتر جهت بررسی درکمیسیون ها عنوان شده است. «خبرآنلاین» در گفت و گو با حجت الاسلام محمد تقی نقدعلی عضو کمیسیون قضایی مجلس به نحوه بررسی این لایحه در مجلس پرداخته است.

در حال حاضر لایحه حجاب در مجلس در چه مرحله ای قرار دارد و چرا امروز بررسی آن یک فوریتی شد؟

به دو فوریت هم نمایندگان رای دادند ولی علت اینکه به دو فوریت کمتر رای دادند این بود که اگر دوفوریت رای می آورد ما باید ظرف ۷۲ ساعت کار را جمع می کردیم، با توجه به نقد های جدی که به این لایحه وجود دارد، باید گفت لایحه جامع نگری نکرده و همه زوایای حجاب را ندیده، از این رو لازم است زمان بیشتری در کمیسیون باشد تا چکش کاری شود.

یعنی همان تغییرات دیگر برای جرم انگاری؟

بله لازم است ما تغییرات زیادی را نسبت به لایحه قوه قضائیه و دولت در مورد حجاب انجام دهیم. با توجه به این دو نکته که در ذهن نمایندگان بود، با یک فوریتی شدن ما زمان بیشتری زمان برای کار روی لایحه و اصلاح آن خواهیم داشت، بر این اساس یک فوریتی شد. علی القاعده حالا باید منتظر بمانیم و ببینیم هیات رئیسه این لایحه را به چه کمیسیون هایی ارجاع می دهند. در این بررسی کمیسیون قضایی به طور قطع حضور خواهد داشت و احتمالا کمیسیون فرهنگی هم همین‌طور. ما برای هفته آینده این لایحه را بیش از پیش در دستور کار گذاشته‌ایم و کل روزهای کمیسون را به لایحه حجاب و عفاف اختصاص داده ایم. کمیسیون های دیگری هم که به آنها لایجه ارجاع شود علی القاعده با فوریت آن را رسیدگی خواهند کرد ، سعی می کنیم در اسرع وقت فوریت آن اتمام یابد و ان‌شالله به صحن ارائه کنیم.

این اسرع وقت حداقل چقدر است؟

دوستان عمدتا بنادارند ظرف یک ماه کار جمع شود.

انتقاد عضو کمیسیون قضایی مجلس به لایحه حجاب و عفاف:باید چکش کاری شود /نقدعلی: نظام نمی گذارد نمادهای انقلاب اسلامی مورد هجوم  قرار بگیرد

برخی نمایندگان به این لایحه اعتراضاتی داشتند، فکر می کنید تا چه حد تغییرات در این لایحه ایجاد خواهد شد؟

بسیاری از تغییرات جدی در ماهیت مجازات ها در ارتباط با حجاب و عفاف به نظر باید رخ بدهد مثل نگاه به مسئله حجاب دربحث مباحث فرهنگی، که در کنار مسائل قضایی باید دیده شود، بحث حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکرو تقویت قوای نظامی انتظامی و بسیج مردمی، همچنین قاطع بودن در برخورد قضایی زمانی کار به مراحل قضایی می رسد از مواردی است که فکر می کنم تغییر خواهند کرد.

یعنی شما خواستار بیشتر شدن قدرت بازدارندگی در این لایحه هستید و در این راستا تغییرات را انجام می دهید؟

بله، آن جاهایی که در لایحه مسئله قضایی پیش می آید، بحث مجازات ها و مراحل قضایی را پیش بینی خواهیم کرد و سعی می کنیم شیوه برخورد سست نباشد تا قدرت بازدارندگی داشته باشد. فقدان آن، همان چیزی است که در این لایجه به آن اعتراض جدی وجود داشت.

برخی کارشناسان معتقدند اعتراض از طریق برداشتن روسری رواج یافته نظر شما در این باره چیست؟

مقام معظم رهبری فرمودند کشف حجاب حرام سیاسی و حرام شرعی است، بر این اساس امروز دشمن این مسئله را نماد مبارزه با انقلاب اسلامی یا حاکمیت دینی می داند و این را هدف قرار داده است. حالا یک عده ای عامدانه و عده ای جاهلانه اینکار را انجام می دهند، قطعا نظام با تصویب قانونی که در پیش رو دارد نخواهد گذاشت نمادهای دیانتی و نمادهای انقلاب اسلامی مورد هجمه قرار گیرد.

با این توصیف حتی برداشتن روسری هم جرم است

علی القاعده یکی از مصادیق کشف حجاب برداشتن روسری است.

این جرایم طبقه بندی شده است؟

فعلا چون هنوز وارد بحث جزئیات نشده ایم و انظار مختلفی در این زمینه وجود دارد اجازه دهید کمیسیون های مربوطه بررسی کنند و به جمع بندی برسند و بعد اعلام کنیم.

برخی معتقدند حجاب هم مثل داستان طرح ترافیک خواهد شد و آنها که پول دارند براحتی کشف حجاب می کنند و جریمه برایشان مهم نیست.

صرفا جریمه نخواهد بود و قطعا موارد دیگری را هم پیش بینی خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید:

۲۱۶۲۱۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =