آخرین اخبار

طالبان از اشرف غنی دعوت کرد

سفیر طالبان در مسکو گفت که طالبان از اشرف غنی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان برای شرکت در نشست «مجمع افغان‌ها» دعوت کرده است.

اشتراک گذاری
26 اردیبهشت 1401
کد مطلب : 490

طالبان از اشرف غنی دعوت کرد

رویداد۲۴ به گزارش فارس، «جمال ناصر غروال»، سفیر طالبان در مسکو تأیید کرد که طالبان از «اشرف غنی»، رئیس جمهور پیشین افغانستان برای شرکت در نشست «مجمع افغان‌ها» دعوت کرده است.

جمال ناصر غروال گفت: «این که مجمع افغانستانی‌ها یک لویه جرگه خواهد بود یا خیر هنوز مشخص نیست؛ اما مقدمات این نشست در حال انجام است.»

این در حالی است که برخی منابع خبری مدعی شدند که گروه طالبان با برگزاری یک نشست اضطراری یا «مجمع افغان‌ها»، توافق کرده و کمیسیونی به ریاست ملابرادر، معاون اول نخست‌وزیر دولت موقت نیز برای فراهم کردن مقدمات این نشست تشکیل شده است.

یک منبع موثق به روزنامه صبح کابل، گفت که ملا خیرالله خیرخواه، وزیر مهاجران دولت موقت و شمار دیگری از مقام‌های ارشد طالبان نیز در این کمیسیون حضور خواهند داشت.

پیش از این کشور‌های مختلف از طالبان درخواست کرده بودند که برای پایان بحران در افغانستان زمینه تشکیل دولت فراگیر با حضور اقوام مختلف را فراهم کند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز پیش‌تر از احتمال برگزاری یک «مجمع افغان‌ها» برای بحث روی مسایل افغانستان خبر داده بود.

مجاهد درباره جزئیات این نشست گفت: «ما هنوز نامی بر آن نمی‌گذاریم؛ که نامش چه خواهد بود، ولی یک مجمع افغان‌ها تشکیل و درباره مسائل مختلف تبادل نظر خواهد شد.»

در همین راستا «انس حقانی»، یک عضو کمیسیون «تماس با شخصیت‌های افغان» گفته بود که نزدیک به پنجاه تن از مقام‌های حکومت پیشین از جمله چند وزیر به افغانستان بازگشته‌اند.

این عضو ارشد طالبان که عضویت کمیسیون تماس با شخصیت‌های افغان را نیز دارد، افزود که هرچند تاکنون شیوه کار این کمیسیون نهایی نشده؛ اما برای بازگشت این سیاستمداران به‌صورت فوق العاده زمینه سازی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 14 =