جدیدترین خبرها

پویش احیای جنگل‌های گچساران در۶۰ هکتار اجرا می‌شود

گچساران- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گچساران گفت: پویش مردمی احیای جنگل‌های گچساران در ۶۰ هکتار وسعت این شهرستان همزمان با سراسر کشور از ۱۰ آذرماه اجرا می‌شود.

اشتراک گذاری
09 آذر 1400
کد مطلب : 428267

مجید نظری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای اجرای این پویش مردمی، کاشت گونه‌های بادام و بلوط در نظر گرفته شده در منطقه دیل اجرا می شود.

وی بر اهمیت توسعه فرهنگ درختکاری و جنگل کاری و حفظ و حراست از منابع طبیعی تاکید کرد و گفت: اجرای پویش مردمی احیای جنگل های گچساران نیازمند همکاری همه گروه ها است.

نظری تصریح کرد: برای اجرای طرح های توسعه جنگل کاری و مرتع‌داری باید از ظرفیت مرتعداران و جوامع محلی و بهره‌برداران استفاده کرد.

 رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گچساران گفت: ۲ هزارو ۶۷۲ هکتار جنگل دست کاشت در این شهرستان تاکنون ایجاد شده که از این میزان ۶۲ درصد آنها در چند سال گذشته بوده است.

نظری ادامه داد:  طرح احیا و توسعه جنگل‌های گچساران در مناطق کمبل، پشکان و پربالی که در معرض بیشترین میزان فرسایش خاک هستند اجرا شده و درختان کنار، کاج، سرو و کهیر که با آب و هوای منطقه سازگاری دارد در این جنگل‌ها غرس شده است.

وی افزود: گچساران سرانه جنگلی کمتری نسبت به سایر مناطق کهگیلویه و بویراحمد دارد و بخشی از درختان جنگلی این شهرستان سالانه بر اثر عواملی مانند آتش سوزی و قاچاق چوب از بین می رود تبدیل کاشت درخت به یک فرهنگی عمومی ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

نظری گفت: ۳۲۰ هزار مرتع و ۱۱۵ هزار هکتار جنگل در گچساران وجود دارد.

وی افزود: گونه‌های جنگلی بادام، بلوط و بنه بیشترین وسعت جنگل‌های این شهرستان را به خود اختصاص داده‌اند.

۹۰ درصد از اراضی شهرستان گچساران را عرصه‌های ملی تشکیل می‌دهد که از این میزان ۷۰ درصد مرتع و جنگل است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.