جدیدترین خبرها

محبوب‌‌ترین جاهای دیدنی ایران

تاریخ و فرهنگ غنی و طبیعت زیبای ایران آن را به کشوری با جاذبه‌های گردشگری فراوان و ارزشمند تبدیل کرده است. به همین دلیل شاید هنگام سفر دانستن اینکه بازدید از کدام یک از جاذبه های توریستی ایران را در اولویت قرار دهید کمی دشوار باشد.

اشتراک گذاری
28 آبان 1400
کد مطلب : 427451

تاریخ و فرهنگ غنی و طبیعت زیبای ایران آن را به کشوری با جاذبه‌های گردشگری فراوان و ارزشمند تبدیل کرده است. به همین دلیل شاید هنگام سفر دانستن اینکه بازدید از کدام یک از جاذبه های توریستی ایران را در اولویت قرار دهید کمی دشوار باشد.

تخت جمشید (پرسپولیس) شیراز

تخت جمشید-جاهای دیدنی ایران
تخت جمشید-جاهای دیدنی ایران

بازدید از تخت جمشید به عنوان پایتخت نخستین امپراطوری و مهد فرهنگ ایران زمین قطعا اولویت سفر هر گردشگری در ایران است. اگر به تماشای تخت جمشید نروید و در ویرانه‌های آن قدم نزنید، بدون شک از ایران دیدن نکرده‌اید.

 

دره ستارگان قشم

دره ستارگان قشم-جاهای دیدنی ایران
دره ستارگان قشم-جاهای دیدنی ایران

قشم طبیعتی بکر و دنیایی رازآلود دارد، اما اگر یکی از جاذبه های گردشگری قشم را از دست بدهید می‌توان گفت که از این شهر زیبا دیدن نکرده‌اید و این مکان جایی نیست جز دره ستارگان قشم. این دره ۲ میلیون ساله یکی از منحصر به فرد ترین جاذبه های طبیعی قشم و ایران است. بومی‌های قشم معتقد هستند روزگاری ستاره‌ای با قلب جزیره برخورد کرده و این دره زیبا را پدید آورده. گردش هوا و تولید صدا در دره ستارگان باعث شده تا بسیاری از بومیان شب‌های این دره را محل رفت و آمد ارواح بدانند و از رفتن به آن هنگام شب خودداری کنند.

چغازنبیل شوش

چغازنبیل شوش-جاهای دیدنی ایران
چغازنبیل شوش-جاهای دیدنی ایران

چغازنبیل نخستین جاهای دیدنی ایران است که به ثبت میراث جهانی یونسکو رسیده است. زیگورات چغازنبیل که در استان خوزستان قرار دارد مربوط به قرن ۱۳ پیش از میلاد است. یکی از موارد جالب و دیدنی در چغازنبیل جای پای کودکی است که از ۳۰۰۰ سال پیش بر روی خشت خام جا مانده است.

 

قلعه بابک تبریز

قلعه بابک تبریز-جاهای دیدنی ایران
قلعه بابک تبریز-جاهای دیدنی ایران

برای رسیدن به قلعه بابک به کمی حس ورزشکاری و شجاعت نیاز دارید. قلعه بابک که در ارتفاع ۲۶۰۰-۲۳۰۰ متری زمین قرار دارد و با دره‌های عمیق احاطه شده، روزگاری به عنوان قلعه‌ای حفاظتی برای نبردهای میان یکی از رهبران خرمدینان و عباسیان بنا شد. اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که از ارتفاع می‌ترسید، پیشنهاد می‌کنیم که از دور به تماشا و تحسین این قلعه تاریخی و زیبا بپردازید.

 

مسجد نصیر الملک شیراز

مسجد نصیر الملک شیراز-جاهای دیدنی ایران
مسجد نصیر الملک شیراز-جاهای دیدنی ایران

قدم زدن در مسجد نصیرالملک مانند قدم زدن در شهر فرنگ است. شیشه‌های رنگی پنجره‌های این مسجد همراه با تلالوء آفتاب فضایی مملو از نور و رنگ در این مسجد زیبا پدید می‌آورند. مسجد نصیرالملک که با نام مسجد صورتی نیز شناخته می‌شود با زوایای پنهانی که در هر گوشه خود دارد قطعا مکانی جذاب برای گردشگران است. مسجد نصیرالملک را می‌توان زیباترین مسجد ایران دانست.

 

تالاب انزلی

تالاب انزلی-جاهای دیدنی ایران
تالاب انزلی-جاهای دیدنی ایران

تالاب انزلی در شمالی‌ترین بخش بندر انزلی قرار دارد. کافی است که در تالاب انزلی قایقی کرایه کنید و به تماشای خانه چوب‌پایان، گونه‌های متنوع پرندگان و البته نیلوفرهای آبی که از دل آب‌های تاریک شکوفه می‌کنند بنشینید.

میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان-جاهای دیدنی ایران
میدان نقش جهان اصفهان-جاهای دیدنی ایران

میدان نقش جهان اصفهان که زمانی زمین چوگان خانواده سلطنتی بوده است، کاخ عالی قاپو، مسجد امام (مسجد شاه عباس)، مسجد شیخ لطف الله و بازار سلطنتی را در برگرفته. قطعا برای بازدید از این همه جاذبه تاریخی در کنار هم حداقل به یک روز زمان احتیاج خواهید داشت.

 

سیستم هیدرولیکی آبرسانی شوشتر

سیستم هیدرولیکی آبرسانی شوشتر-جاهای دیدنی ایران
سیستم هیدرولیکی آبرسانی شوشتر-جاهای دیدنی ایران

سیستم آبرسانی باستانی شوشتر یکی از شاهکارهای مهندسی دوره هخامنشیان است. قطعا از دیدن این سیستم آبیاری باستانی که مربوط به قرن ۵ پیش از میلاد است، مبهوت خواهید شد. قبل از اینکه به کشف جزئیات مکانیزم این سیستم آبرسانی و محل زندگی گونه‌های مختلف پرندگان که در این مکان زندگی می‌کنند بپردازید، از تپه‌ پشت این سازه بالا بروید و از تماشای منظره آن از بالای تپه متحیر شوید.

پل‌های اصفهان

پل‌های اصفهان-جاهای دیدنی ایران
۳۳ پل اصفهان-جاهای دیدنی ایران

چه سی و سه پل باشد، چه پل خواجو و یا هر یک از نه پل دیگر اصفهان، گردشی رمانتیک در میان شاهکار معماری پل‌های اصفهان بر روی زاینده رود یکی از بایدهای سفر به اصفهان محسوب می‌شود.

خانه‌های تاریخی کاشان

خانه‌های تاریخی کاشان-جاهای دیدنی ایران
خانه‌ تاریخی عباسیان کاشان-جاهای دیدنی ایران

سقف‌های زیبا، نقاشی‌های دیواری باشکوه، و حیاط‌های مملو از درختان انار همگی دلایل خوبی هستند تا شما را به خانه‌های تاریخی و باشکوه شهر کویری کاشان بکشانند. می‌توانید فصل بهار و قبل از گرم شدن هوا به کاشان سفر کنید و در فستیوال گلاب‌گیری این شهر نیز شرکت کنید.

خانقاه و بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی-جاهای دیدنی ایران
بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی-جاهای دیدنی ایران

بقعه شیخ صفی الدین، عارف و پایه گذار خانقاه صفوی در شهر اردبیل قرار دارد. مقبره شیخ صفی الدین، کتابخانه، مسجد و مدرسه این سازه را تشکیل می‌دهند و معماری این بنا در تعامل کامل با اصول تصوف است. این مقبره یکی از میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شود و در عصر صفوی به دلیل ارادت شاهان صفوی به خصوص شاه عباس اول به شیخ صفی الدین، این مکان چنان به زیور آراسته شد که پس از گذشت چندین قرن هنوز به عنوان یکی از مفاخر تاریخ و فرهنگ ایران به شمار می‌آید.

 

برج‌ کبوترخانه میبد

برج‌ کبوترخانه میبد-جاهای دیدنی ایران
برج‌ کبوترخانه میبد-جاهای دیدنی ایران

با وجودیکه بیشتر مردم به خصوص شهرنشینان، کبوتر را مایه دردسر می‌دانند، اما این حیوان حدود ۵ قرن پیش حیوانی کاملا ارزشمند در ایران بوده است، به خصوص فضولات این حیوان! برج‌های کبوترخانه به عنوان خانه این کبوتران ساخته می‌شد و در هر یک از این برج‌ها بیش از ۱۴۰۰۰ کبوتر نگهداری می‌شدند. فضولات کبوترها را در این برج‌ها جمع آوری می‌کردند و از آن به عنوان کود استفاده می‌کردند. برج کبوتر خانه میبد با چهار هزار لانه کبوتر یک شکل یکی از معروف‌ترین برج‌های کبوتر خانه ایران است.

 

چک چک اردکان

چک چک اردکان-جاهای دیدنی ایران
چک چک اردکان-جاهای دیدنی ایران

چک چک یا چکچکو معبدی زرتشتی در اردکان یزد است. این معبد مهم‌ترین زیارتگاه زرتشتیان در ایران محسوب می‌شود. بسیاری از زرتشتیان هر ساله از ۲۴ خرداد به مدت چهارده روز در این معبد جمع می‌شوند و به نیایش می‌پردازند. معابد زرتشتی بسیاری در یزد وجود دارند، اما معبد چک چک در میان زرتشیان شهرت فراوانی دارد. به اعتقاد زرتشتیان در زمان حمله اعراب به ایران که با سقوط پادشاهی ساسانی همراه بود، نیک بانو دختر یزدگرد از دست اعراب به این کوه گریخت، اما در این کوه ناپدید شد و این محل به عنوان زیارتگاه زرتشتیان بنا شد. از دیدگاه زرتشتیان کسی که وارد این عبادتگاه می‌شود باید کاملا پاک باشد‌، کفش‌هایش را از پا درآورد و سر خود را بپوشاند. نام چک چک نیز برگرفته از صدای قطره‌های آبی است که از صخره‌های این کوه می‌چکد.

قلعه رودخان رشت

قلعه رودخان رشت-جاهای دیدنی ایران
قلعه رودخان رشت-جاهای دیدنی ایران

این مجموعه نظامی ابتدا در عصر ساسانی بنا شد و ساخت آن دو ماه طول کشید. اما چندین قرن بعد این قلعه دوباره بازسازی شد. قلعه رودخان به “قلعه هزار پله” نیز شهرت دارد چرا که برای رسیدن به بالای این قلعه باید پله‌های بسیاری را طی کنید، اما دیدن این قلعه زیبا در طبیعتی بی نظیر ارزش این پله نوردی را دارد.

 

غار کتله خور زنجان

غار کتله خور زنجان-جاهای دیدنی ایران
غار کتله خور زنجان-جاهای دیدنی ایران

غار کتله خور زنجان کمتر از یک قرن پیش کشف شد اما گفته می‌شود که قدمت این غار مربوط به عصر ژوراسیک است. غار کتله خور در خارج از زنجان قرار دارد و گرچه مردم از غار علی صدر بیشتر دیدن می‌کنند اما می‌توان گفت غار کتله خور زیباترین غار ایران و بهشتی پنهان در دل کوه‌های زنجان است.

 

مقبره حافظ شیراز

مقبره حافظ شیراز-جاهای دیدنی ایران
مقبره حافظ شیراز-جاهای دیدنی ایران

اگر قصد دارید به دیدن مقبره یکی از شاعران ایران بروید، بدون شک آن شاعر، حافظ خواهد بود. می‌توانید هنگام عصر اطراف مقبره و باغ پیرامون آن قدم بزنید و به جمع گردشگرانی که برای ادای احترام به این شاعر بلند آوازه ایرانی شعرهای حافظ را می‌خوانند بپیوندید و از بودن در این جمع لذت ببرید. حتی این شانس را هم دارید که در کناره مقبره، فال حافظ بگیرید و ببینید که این شاعر بزرگ در فال خود چه اتفاقاتی را برایتان پیش بینی می‌کند.

جزیره هرمز بندرعباس

جزیره هرمز بندرعباس-جاهای دیدنی ایران
جزیره هرمز بندرعباس-جاهای دیدنی ایران

جزیره هرمز جزیره‌ای کوچک در بندرعباس است که با طبیعت رویایی و آرامشی بی نظیر گردشگران را به سمت خود می‌کشاند. سایه‌های قرمز، زرد و نارنجی در تضادی زیبا با آب‌های نیلگون خلیج فارس این جزیره را رنگ آمیزی می‌کنند. جزیره هرمز مکانی رویایی برای زمین شناسان و دوستداران طببیعت است چرا که زیستگاه گوزن‌ها و دیگر گونه‌های حیوانی است.

 

کویر لوت

کویر لوت-جاهای دیدنی ایران
کویر لوت-جاهای دیدنی ایران

کویر لوت نخستین جاذبه طبیعی ایران است که به ثبت میراث جهانی یونسکو رسیده و به مدت هفت سال گرم‌ترین نقطه جهان شناخته شد. این دشت لم یزرع و خالی از سکنه آرامشی غیرعادی و ژرف به همراه دارد. پشته‌های شن و ماسه در این کویر با وزش باد دائما در حال جابجایی هستند، بنابراین اگر برای بار دوم به همان جایی که قبلا سفر کرده بودید بروید ممکن است تغییر شکل داده باشد و شکلی کاملا متفاوت با دفعات پیش داشته باشد. کویر لوت بی شک یکی از زیباترین جاهای دیدنی ایران است و آرامش آن هر گردشگری را به خود جذب می‌کند.

بیستون و طاق بستان کرمانشاه

طاق بستان-جاهای دیدنی ایران
طاق بستان-جاهای دیدنی ایران

بیستون و طاق بستان دو مکان تاریخی از جاهای دیدنی ایران هستند که در نزدیکی یکدیگر و در استان کرمانشاه قرار دارند. نقوش برجسته بر روی سنگ‌های بیستون و مجسمه هرکول بقایای دیدنی این بنای ارزشمند هستند. گفته می‌شود “غار شکارچیان” دردامنه کوه بیستون که مربوط به دوران ماقبل تاریخ است، حدود ۴۰۰٫۰۰۰ سال پیش مسکونی بوده است. طاق بستان هم دیگر مکان تاریخی و با ارزش این منطقه است. بر روی سنگ های طاق بستان که بازمانده از دوران ساسانیان است، تصاویر دیدنی و قابل توجهی از آخرین پادشاه ساسانی همراه با اهورامزدا (خدای زرتشتیان) و آناهیتا (ایزدبانوی آب‌های جهان در دین زرتشت) نقش بسته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.