ریزش قله ها و نگرانی جدید برای دنا نشینان

چکیده: یاسوج- ایرنا- ریزش کوه در برخی قله های دنا در روزهای گذشته باعث ایجاد نگرانی در میان دنانشینان خصوصا مردم شهر سی سخت شده است و از سویی بازار شایعات پیرامون این پدیده را داغ کرده است.

به گزارش ایرنا ، در روزهای گذشته برخی از کوهنوردان و مردم سی سخت تصاویری در قله و دامنه های دنا ثبت کرده اند که نشان می دهد کوه ها به خصوص در مناطقی  که در دو دهه اخیر جز مسیرهای امن محسوب می شد ریزش ناگهانی داشته است و همین موضوع باعث ایجاد نگرانی درباره چرایی این ماجرا شده است.

بر اساس مشاهدات مردمی و کوهنوردان ریزش ها از قلل مرتفع به مناطقی مانند  «تنگ حرا»، «کپیری» ، «کوخگه» منتقل شده است این مناطق در نیم قرن اخیر به عنوان تفرج گاه هایی با دسترسی آسان تر مورد استفاده مردم و کوهنوردان قرار می گرفته است.

با این حال ریزش کوه ها باعث شده بازار شایعات در این مناطق داغ شود.برخی می گویند که شایعه شده است ” ریزش کوه در ضلع غربی شهر سی سخت به دلیل انفجارهایی است که برخی گروه ها برای غارت و چپاول گنجینه مدفون کیخسرو پادشاه کیانی در دل کوه دنا  ایجاد کرده اند.”اما نبی الله ضیائی کوهنورد حرفه ای و بومی این منطقه  با رد شایعات می گوید: این منطقه همیشه ریزش داشته و بعد از زلزله زمستان سال گذشته سست تر شده است.

وی می افزاید: بالا دست منطقه ریزش برفچال هایی وجود دارد  که آب آن بین این لایه ها نفوذ می کند که مزید بر علت  شده و باعث افزایش ریزش ها شده است.

ضیائی خود دبیر ادبیات مدارس شهرستان دناست و تاکید می کند: کیخسرو اسطوره است و مهمترین ویژگی اسطوره ها آن است که بی زمان و مکان هستند.

ریزش کوه در برخی مناطق کوهستانی تصاویری ترسناک از خشم طبیعت به نمایش گذاشته است، آنچنان که هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی شهرستان دنا هر گونه صعود به کوه دنا ،قلل مرکزی و غربی دنا را تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرده است.

رییس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی شهرستان دنا اعلام کرده به دلیل فعال شدن مجدد گسل دنا در نقاط مختلف و ریزش وسیع صخره ها در قلل مرکزی و غربی دنا اجرای هر گونه برنامه کوهنوردی توسط باشگاه های کوهنوردی در ارتفاعات و کوهپایه های دنا ممنوع است.

صدیقه رضایی کوخدان افزود: اجرای هر گونه برنامه در روزهای آتی و شرایط فعلی کوه دنا بسیار خطرناک است و در صورت رعایت نکردن باشگاه های کوهنوردی و صعود به قله در صورت بروز حادثه،عواقب آن متوجه باشگاه و تیم مربوطه خواهد بود.

با این حال مردم شهر سی سخت که در ۲۹ بهمن ماه سال ۹۹ زمین لرزه ۵.۶ ریشتری خسارت باری را تجربه کرده اند این روزها می خواهند بدانند که دلیل علمی این ریزشها چیست و آیا این احتمال وجود دارد که این ریزش ها نشان دهنده وقوع حادثه دیگری در کوه دنا باشد؟

یک متخصص لرزه نگاری درباره دلایل احتمالی این ریزش ناگهانی صخره ها تاکید می کند این موضوع نیاز به بررسی و مطالعات دقیق دارد و باید نوع خاک و صخره در مناطقی که ریزش کرده با دقت و توسط کارشناسان بررسی شود .

دکتر روح الله تقی زاده می افزاید: تصاویری که از ریزش صخره و کوه ها منتشر شده از فاصله دور ثبت شده و جزئیات را به خوبی نشان نمی دهد و به همین دلیل نیاز به مشاهده محل وقوع ریزشها از نزدیک هست.

وی می گوید: فعال شدن گسل منجر به وقوع زلزله می شود اگر طی روزهایی که ریزش ها رخ داده، زلزله هایی در آن ناحیه ثبت شده باشد می تواند ریزش ها توجیه شود.

تقی زاده یادآوری می کند اگر به واسطه همان زلزله ۵.۶ اصلی دنا، صخره ها دچار شکستگی عظیم شده باشند که وضعیت ناپایداری می داشتند هم می تواند به مرور زمان باعث این ریزش ها شده باشد.

وی  می گوید: ریزش صخره های کاملا سنگی، از نظر علمی و طبیعی، غیر منطقی نیست. اگرچه ممکن است ریزش ها ناشی از انفجار باشد که باید حتما این موضوع بررسی شود زیرا انفجار می تواند با حفر یک چاله کوچک و قرار دادن یک دینامیت در آن هم ایجاد شود.

تقی زاده ادامه می دهد: اگر ناحیه ریزش خاک و یا سنگ سست شده باشد، ممکن است به طور طبیعی نیروی جاذبه باعث لغزش آن توده شود ، صخره سنگ های محکم فقط با لرزه های بسیار شدید بالای ۶و نیم تا ۷ ریشتر و با عمق کانونی کم و یا انفجار می تواند دچار لغزش و ریزش شود.

وی در نهایت تاکید می کند منشا این پدیده فقط می تواند فرضیات ذکر شده  و یا انفجار مصنوعی باشد و منشا طبیعی زمین شناسی دیگری ندارد .

تقی زاده در پاسخ به نگرانی برخی افراد  مبنی بر اینکه آیا اتفاق دیگری در حال وقوع است یا خیر، می گوید:  جای نگرانی وجود ندارد و مردم منطقه و کوهنوردان باید جوانب احتیاط را رعایت کنند.

در نهایت نبی الله ضیائی کوهنورد با تجربه سی سختی می گوید: من منطقه را، با دوربین رصد می کنم و می بینم ریزش ناشی از سستی لایه ها و شیب نزدیک به نود درجه آن است. این قسمت از قدیم هم ریزش داشته و این اتفاق کاملا عادی و ناشی از زلزله است که لایه ها را سست کرده است.

اگرچه هنوز دلیل قطعی برای ریزش کوه در قلل دنا اعلام نشده است اما باید یادآوری کرد زمین لرزه ۵.۶ ریشتری شهر سی سخت با اینکه خسارت بسیاری به شهر سی سخت و خانه ها وارد کرد اما خسارت این زمین لرزه به کوه به نسبت کمتر و ناچیز بود.

اما حالا ۵ ماه پس از زمین لرزه به ناگاه کوه در نقاط مختلف شروع به ریزش کرده است و مردم هر روز شاهد فرورریختن دیواره ای از دنا هستند که این نگرانی ایجاد شده که آیا حادثه ای همچون زلزله در دل دنا در حال وقوع است و آیا خطری شهر را تهدید می کند یا نه؟

از آنجایی که ریزش های زنجیره ای و مستمر در کوه دنا برای ساکنان دامنه آن دست کم در نیم قرن اخیر بی سابقه بوده است به نظر می رسد باید هر چه سریعتر چرایی این حادثه از سوی سازمان های مسئول بررسی شود.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.