شورای عالی مناطق آزاد برای ایجاد منطقه آزاد گچساران اعلام آمادگی کرد

چکیده: یاسوج- ایرنا- معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور برای زمینه سازی در ایجاد منطقه ویژه اقتصادی گچساران اعلام آمادگی کرد.

سید حشمت الله صمیمی دوست روز شنبه با اعلام این مطلب به رسانه ها  اظهار داشت: بحث پیگیری منطقه ویژه اقتصادی گچساران باتوجه به دستورات استاندار و رایزنی های انجام شده با شورای عالی مناطق آزاد کشور نیز مطرح شد.

وی افزود: در راستای تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مبنی بر توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور و به منظور انتقال فناوری های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید صادرات کالا و خدمات و تامین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج به دولت اجازه دادند که با رعایت مفاد قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نسبت به ایجاد مناطق آزاد تجاری و مناطق ویژه اقتصادی اقدام کند.

صمیمی دوست تصریح کرد: امسال ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی به مناطق ویژه اقتصادی کشور اضافه شد و یکی از این مناطق، منطقه ویژه اقتصادی گچساران است که باتوجه به اینکه در گذشته جهت اخذ مصوبه ایجاد منطقه در گچساران تلاش هایی شده بود اکنون لازم است که وارد فاز عملیاتی شود.

وی ابراز داشت: باید یک سازمان متولی برای این منطقه پیش بینی شود که نسبت به ایجاد آن اقدام کند هر چند در گذشته شرکت پترو امید آسیا اعلام آمادگی کرده بود اکنون لازم است مجددا مذاکرات آغاز شود.

معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: شورای عالی مناطق آزاد به عنوان یک سازمان نظارتی عمل می کنند بنابراین باید یک دستگاه اجرایی متولی این امر شود.

صمیمی دوست گفت: مسئولان استان وظیفه دارند هر چه سریعتر سازمان و یا هلدینگ اقتصادی قوی را شناسایی تا زمینه ایجاد این منطقه فراهم شود .

وی تصریح کرد: معتقدیم ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در گچساران موجب تحولات خاص اقتصادی در استان خواهد شد.

صمیمی دوست بیان کرد: در هفته های آتی باید نشست های فنی و کارشناسی با سرمایه گذاران دستگاه های اجرایی و یا بخش های خصوصی و هلدینگ های بزرگ اقتصادی برگزار تا یکی از  آنها به عنوان متولی این امر پذیرفته شود.

وی تصریح کرد: به محض اینکه سازمان متولی شناسایی و اعلام آمادگی کرد پیگیری لازم جهت صدور مجوزات انجام می شود.

معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: برکات این منطقه صرفا مختص گچساران نیست همه فعالان اقتصادی در سطح استان و خارج از استان و یا خارج از کشور می توانند در این منطقه سرمایه گذاری کنند.

وی تصریح کرد: در صورت اعلام آمادگی یک سرمایه گذار توانمند آمادگی داریم در همین روزها و هفته های پایانی دولت زمینه صدور مجوزها فراهم شود.

صمیمی دوست با اشاره به اینکه کارخانه آجر دهدشت یکی از طرح های مهم و بزرگ صنعتی شهرستان کهگیلویه است، عنوان کرد: این کارخانه برنامه هایی برای توسعه، بازسازی و نوسازی خط اول خود در دستور کار دارد.

معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی برای ضمانت تسهیلات این کارخانه قول مساعد داد و مقرر شد تا هفته آینده موضوع تامین منابع مالی کارخانه آجر دهدشت در هیئت مدیره این صندوق نهایی شود.

صمیمی ابراز داشت: بانک عامل کارخانه آجر دهدشت بانک صنعت و معدن بوده که تسهیلات ارزی و ریالی پرداخت کرده بود ولی به دلیل اینکه در همان ابتدای کار، کوره اول این کارخانه دچار حادثه شد بنابراین امکان بازپرداخت تسهیلات از سوی سرمایه گذار فراهم نشد.

وی بیان کرد: از طرفی باتوجه به اینکه این کارخانه در گذشته تسهیلاتی از بانک صنعت و معدن دریافت کرده بود که این تسهیلات معوق شد، مقرر شد در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان مجوز لازم داده شود که تسهیلاتی که قبلا از بانک گرفته شد از حالت معوق خارج شود.

صمیمی دوست افزود: با رایزنی های انجام شده با بانک صنعت و معدن کشور مجددا به نتایجی رسیدیم که امید است آنها کمک کنند تا این تسهیلات بروز رسانی شود.

معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: اگر این تسهیلات از حالت معوق خارج شود زمینه پرداخت تسهیلات جدید به منظور توسعه، بازسازی و نوسازی این واحد فراهم می شود.

صمیمی دوست گفت: در صورت نهایی شدن تسهیلات حداقل زمینه اشتغال ۱۰۰ نفر دیگر در این واحد صنعتی فراهم خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه محصولات تولیدی این واحد مورد توجه مصرف کننده گان در کشور عراق قرار گرفته است، تصریح کرد: برنامه دیگری که برای این واحد داریم صادرات محصولات آن است که منوط به تامین تسهیلات جهت توسعه کارخانه است.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.