کمیته امداددراحداث منازل مددجویان زلزله زده دنانگاه ویژه ای داشته باشد

چکیده: یاسوج- ایرنا- استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: کمیته امداد امام خمینی (ره) به مددجویان این استان به ویژه مددجویان شهرستان زلزله زده دنا نگاه ویژه ای داشته باشند.

به گزارش توازن و به نقل از ایرنا، احمد رضا دالوند مدیرکل دفتر تامین مسکن کمیته امداد کشور و مدیرکل کمیته امداد استان در خصوص آخرین وضعیت ساخت منزل مددجویان این نهاد در شهرستان زلزله زده دنا با استاندار کهگیلویه و بویراحمد دیدار کردند.

حسین کلانتری روز  در این دیدار ضمن تقدیر از حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) در بحث احداث منازل مددجویان در شهرستان دنا، اظهار داشت: یکی از دلایل ایجاد وقفه در بحث ساخت منازل و از بین رفتن زمان به خاطر تغییر دادن طرف قرارداد از سوی کمیته امداد بود.

وی بیان کرد: مقرر شد ۵۰ درصد هزینه احداث منازل مددجویان کمیته امداد توسط این نهاد و ۵۰ درصد از سوی استانداری تامین شود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: در خصوص اردوگاه امداد یاسوج گزارشی از سوی مسئولان امداد استان تهیه و پیشنهادات لازم ارائه شود تا آن را در دستور کار شورای برنامه ریزی قرار دهیم.

کلانتری عنوان کرد: در صورت تامین نقدینگی از هیچ کمکی دریغ نمی کنیم.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه کمیته امداد یک نهاد مقدس و تکیه گاه مردم است، تاکید کرد: کهگیلویه و بویراحمد از نظر جمعیت دومین استان کشور است و دارای بافت روستایی است و انتظار می رود باتوجه به شدت محرومیت و مشکلات کمیته امداد نگاه ویژه ای نسبت به این استان داشته باشد.

مدیرکل دفتر تامین مسکن کمیته امداد امام خمینی (ره) کشور نیز در این نشست با بیان اینکه کمیته امداد در بحث ساخت مسکن برای مددجویان دارای سابقه ۳۰ ساله است، عنوان کرد: بیش از ۲ میلیون خدمت مسکن انجام داده ایم و سال گذشته تنها ۱۵۲ هزار خدمت مسکن به مددجویان ارائه شد.

احمد رضا دالوند افزود: اولویت ما مناطق روستایی و کمتر برخوردار است و همواره کهگیلویه و بویراحمد در اولویت تخصیص اعتبارات این نهاد قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه در مناطق شهری با کمبود زمین رو به رو هستیم، بیان کرد: در حال رایزنی با وزارت راه و شهرسازی برای واگذاری زمین های رایگان یا به صورت (اجاره ارزان قیمت ۹۹ ساله) هستیم.

دالوند عنوان کرد: در بازه زمانی یک ساله ۵ هزار و ۵۰۰ واحد مسکن به مردم زلزله زده کرمانشاه تحویل داده شد.

وی گفت: برای این استان وجود مشکلاتی مانع تحویل خانه ها تا قبل از تیرماه شد که تمام تلاش خود را به کار می گیریم که قبل از فصل سرما منازل را به مددجویان تحویل دهیم.

طی تفاهم نامه ای مقررشد تعداد ۱۱۰ واحد مسکونی مددجویی که در زلزله اخیر کاملا تخریب شدند توسط کمیته امداد امام و با مشارکت استانداری استان احداث شود.

زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۶ دهم ریشتر ، ساعت ۲۲ و ۵ دقیقه و ۳۴ ثانیه ؛چهارشنبه شب ۲۹ بهمن ماه ۹۹ شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا را در استان کهگیلویه و بویراحمد لرزاند. مرکز لرزه نگاری کشور اعلام کرد این زمین لرزه در عمق ۸ کیلومتری زمین اتفاق افتاد.

زلزله در فاصله ۱۰ کیلومتری سی‌سخت در کهگیلویه و بویراحمد ، ۱۹کیلومتری کمه در استان اصفهان و ۲۴ کیلومتری یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد رخ داد.

این زمین لرزه در شهرهای یاسوج، گچساران و دهدشت هم احساس شد.

 ۱۲ فروردین سال ۹۷ نیز زمین لرزه ۵.۶ ریشتری در شهرهای سی سخت و یاسوج خساراتی به بار آورد.

سی سخت با ۷ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری غرب یاسوج قرار دارد.

در پی وقوع زلزله ۵ و ۶ دهم ریشتری به ۳ هزار و ۷۰۰ واحد از منازل مسکونی خسارت وارد شد.

۸۰۰ واحد به علت خسارت ۶۰ تا ۱۰۰ درصد نیاز به بازسازی دارد و از مجموع ۳ هزار و ۷۰۰ واحد نیز ۲ هزار و ۹۰۰ واحد تعمیری هستند.

از مجموع ۸۰۰ واحد بازسازی ۴۲۰ واحد شهری و ۳۸۰ واحد روستایی و از ۲ هزار و ۹۰۰ واحد تعمیری هزار و ۵۰۰ واحد شهری و هزار و ۴۰۰ واحد روستایی است.

میزان خسارت زلزله به واحد های تعمیری بین ۲۰ تا ۴۰ درصد و بر اثر این زلزله به ۲ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی خسارت معیتشی از جمله تخریب اسباب و وسایل منزل خسارت وارد شده است.

۶۴ نفر در این زلزله دچار مصدومیت شدند.

Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.